Jump to content

Sistemul multimedia - Superb 3


teodosie
 Share

Postare recomandată

Va salut!

am testat Mirrorlink la Superb 3 cu sistemul Bolero dar nu reusesc sa activez/folosesc Android Auto. Telefonul testat este Samsung Galaxy S5. A reusit cineva sa foloseasca Android Auto in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sistemul multimedia - Superb 3

Oficial Android Auto nu este (inca) suportat in Romania, am inteles ca prin sapaturi pe net se pot gasi versiuni mai vechi care pot fi convinse sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Android Auto nu este inca disponibil oficial pe Google Play Store Romania.

Asa ca:

- pe telefon trebuie sa ai versiunea de Android minim 5.0

- in Settings undeva la Security trebuie sa activezi instalarea din Unknown Sources

- downloadezi de aici aplicatia Android Auto. Pe asta o folosesc si eu. Nu incerca sa o iei pe cea mai noua pt ca e x86

- instalezi, deschizi aplicatia si ii dai permisiunile cerute

- conectezi telefonul si astepti sa fie identificat. (ar fi util ca in settings la media unit sa selectezi preferred mode Android Auto)

- pe ecranul telefonului o sa-ti ceara permisiunea de pairing Bluetooth

- de asemenea va mai face update/ download la o serie de aplicatii (Google Music, Voice, Services, etc)

-  restul e cam de la sine

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelent, sln! Multumesc pt indrumari. Acum Android Auto functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sln: multumiri si de la mine, functioneaza intr-adevar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am pe masina un sistem multimedia Amundsen (cu navigatie). Incerc sa conectez un Samsung Galaxy S6 prim SmartLink/Mirror Link, dar tot timpul, dupa conectare primesc mesaj ca nu sunt instalate aplicatii compatibile pe telefon. Mai trebuie instalat ceva suplimentar? Am incercat si cu Android Auto (versiunea indicata mai sus, si tot asa). Practic telefonul se conecteaza (in meniul "SmartLink" imi arata ca e conectat), insa nu se face "mirror" de pe ecranul telefonului pe cel al sistemului multimedia.

Mentionez ca telefonul e criptat si are unele setari suplimentare de siguranta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e foarte simplu, probabil si tu ai crezut ca avind Mirror Link, tot ce ai pe telefon se va vedea automat pe ecranul din masina. In realitate fiecare sistem (ca e Mirror Link, ca e Android Auto sau ca Apple Car Play) afiseaza in masina doar aplicatiile compatibile ale fiecarui sistem de operare. iar la Mirror Link sunt doar citeva compatibile, Sygic fiind cea mai folositoare si mai reusita (dar din pacate doar contra cost in versiune full). Le poti gasi cu un simplu search pe Google, eu prefer acum Android Auto. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.

Am asistat la conectarea unui Iphone pe un sistem multimedia de la Citroen, si acolo, s-a facut "mirroring" la aplicatii gen "dialer", "mesaje", "maps", "music" etc. Ma gandeam ca si MirrorLink ar trebui sa ofere macar chestiile de baza ale telefonului (incluse in Android-ul de baza, cum ar fi cele mentionate mai sus), fara a instala alte aplicatii suplimentare. Presupuneam (gresit evdient), ca va face un fel de "cast screen".

Se pare ca Apple Car Play e mai evoluat din punctul asta de vedere.

Oricum, pentru mine e doar cu titlu de curiozitate, avand sistemul de navigatie inclus in unitatea multimedia, si de asemnea, telefonul conectat prin bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai si Android Auto? Asta e asemenator la functionalitati cu Apple Car Play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat Android Auto din link-ul de mai sus, insa face la fel (adica nimic). Nu conecteaza nimic de pe telefon. Blank.

Sa fie de vina faptul ca telefonul e "encrypted" si ca mai am ceva setari suplimentare de siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil, avind in vedere ca sistemul se bazeaza pe permisiunea telefonului de a fi controlat de unitatea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, evident, Mirror Link este un "standard" mort si tinut in coma. Sfatuiesc pe oricine sa nu-si mai piarda vremea cu el. Exista Android Auto si CarPlay.

Encriptia telefonului nu ar trebui sa afecteze, desi nu prea e documentata treaba. Alte setari speciale ce pot fi? Managed services si remote wipe de pe contul de Exchange?

Instalarea aplicatiei Android Auto se finalizeaza?

Poti deschide aplicatia? Iti cere permisiunea sa citeasca call log, sms, location?

Telefonul a fost imperecheat pe Bluetooth deja?

In linkul de mai sus download-ul automat se face pentru versiunea "arm". Daca telefonul are procesor pe 64bit, incercati cu versiunea "arm64"; "x86" este doar (in foarte rarul caz ) daca telefonul este cu procesor Intel, sau Android-ul e pe PC.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de rabdare. Am reluat azi procesul, am dezinstalat prima data Android auto, clean, restart telefon.

Am instalat inca o data Android Auto din link-ul de mai sus, si de data asta a fost cu succes. Totul functioneaza perfect (desi am instalate doar cateva aplicatii compatibile din ce se pare: Maps, Dialer, Tunein Radio, si cam atat). N-ar trebui sa am acces si la SMS-uri,? N-am vazut in ecranul principal din Android Auto nici o icoana de aplicatii (toate aplicatiile disponibile sunt integrate in bara de jos ?). In ecranul principal e doar locatia din Maps, ceva informatiile despre vreme, si cam atat. Ma asteptam sa am un "mini desktop" cu aplicatiile disponibile.

Merci inca o data

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in bara de jos am doar asa (de la stanga la dreapta):

- Maps (pictograma semn indicator)

- Dialer (pictograma receptor)

- Butonul Android (cerc)

- Tunein Radio (pictograma casti)

- Butonul de exit 

Cum pot sa accesez de ex. SMS-urile, Whatsapp, Music etc. (aplicatii care le am instalate pe telefon si teoretic sunt suportate de AA)?

 Sau se primesc doar notificari de la aceste aplicatii? Ca aici sunt cam incurcat...ca nu am gasit in AA lista aplicatiilor disponibile (de pe telefon, eventual cu pictograme) pentru a fi utilizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AA nu este pentru mirroring. Este pentru a furniza informatiile esentiale in masina, cu minima distragere de la actul condusului.

Notificarile si mesajele aplicatiilor suportate nu vor fi vreodata afisate; doar citite de sistem, iar interactiunea va fi doar vocala, cu ochii la drum.

In bara de jos la Music de exemplu este aplicatia default Google Music dar si cu o sageata mica langa care da posibilitatea selectarii altor aplicatii compatibile (ex. TunIn sau Deezer) uite aici un review 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar. Multumesc inca o data.

Toata interactiunea se desfasoara de fapt prin Google-Now, comanda vocala.

Presupun si ca in cazul in care ai un apel vocal pe Whatsapp sau Skype, acesta va fi tratat ca un apel de telefon normal, si exista posibilitatea convorbirii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nici la Apple Car play nu iti afiseaza SMS-urile ci doar un preview scurt cand il primesti (un fel de notificare din care poti citi primele cuvinte si sa vezi de la cine e.

Mai departe nu ai voie deoarece se presupune ca esti atent la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totuși pe Bolero pot citi sms-urile pe ecran, dar nu e legat de android auto sau mirrorlink. Chiar dacă e conectat doar la Bluetooth telefonul pot citi sms-uri și chiar merge sa scriu și sa trimit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ce conexiune reusesti sa scrii SMS? Poti sa o faci si in Driving Mode sau doar in Parking Mode?

Din cate stiu atat Android Auto cat si car Play au retrictii serioase din motive de driver safety... practic interfata iti citeste viteza masinii si isi da seama in ce mod esti si iti pune restrictii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Galaxy S7 (la fel e și cu S6) și pur și simplu îl conectez prin Bluetooth la mașină și îl am în buzunar și pot scrie/citi sms-uri direct din touch-screen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/18/2016 at 10:20 PM, sln said:

Android Auto nu este inca disponibil oficial pe Google Play Store Romania.

De ce nu este în România?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebarea asta o poți pune celor de la Google. Dar nici nu contează ca nu este,  se găsește apk-ul pe net și îl poți instala de acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, nsm said:

Prin ce conexiune reusesti sa scrii SMS? Poti sa o faci si in Driving Mode sau doar in Parking Mode?

Din cate stiu atat Android Auto cat si car Play au retrictii serioase din motive de driver safety... practic interfata iti citeste viteza masinii si isi da seama in ce mod esti si iti pune restrictii.

Confirm si eu.

Am Galaxy S6, conectat prin bluettoth la sistemul Amundesn care permite citirea si scierea/trimiterea de SMS, indiferent de status-ul masinii (parcare, miscare, etc.). Nu prea e in concordanta cu regulile de siguranta, da' uneori e util. Mai ales ca la receptionarea mesajului, iti apare si pictograma pe display care te informeaza ca ai mesaj nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reusit cineva sa se conecteze prin MirrorLink pe android? (nu Android Auto si nici CarPlay). Daca da, ce model de telefon s-a folosit.

Nu inteleg cum se procedeaza... Trebuie sa ai ceva aplicatii compatibile instalate; treb sa faci ceva setari pe telefon?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!