Jump to content

Fir misterios in bord


Razvan_N
 Share

Postare recomandată

Am demontat instrumentele atunci cand am trecut cu firele pentru montarea camerei de mers inapoi (nu era absolut necesar dar mi-a fost putin mai usor asa), si in afara de rugina de la zonele sudate (am folosit un spray cu zinc) am gasit un cablu ecranat, subtire, legat (firul central) la un fir rosu care iese din mufa clusterului. Tresa de ecranare nu era legata, iar in capatul celalalt era liber, cablul era colac exact ca in poza. Am desfacut legatura si am izolat capatul firului rosu (indoit+tub termocontractibil), apoi am montat instrumentele la loc a doua zi (ca sa se usuce zincul).

Ce rol ar fi putut sa aiba? A incercat cineva sa adauge vreun gadget?

IMG_6153.gif

IMG_6141.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar trebuia sa deschizi topic nou pentru asa ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui te rog unde ar fi trebuit sa postez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Razvan_N said:

Am demontat instrumentele atunci cand am trecut cu firele pentru montarea camerei de mers inapoi (nu era absolut necesar dar mi-a fost putin mai usor asa), si in afara de rugina de la zonele sudate (am folosit un spray cu zinc) am gasit un cablu ecranat, subtire, legat (firul central) la un fir rosu care iese din mufa clusterului. Tresa de ecranare nu era legata, iar in capatul celalalt era liber, cablul era colac exact ca in poza. Am desfacut legatura si am izolat capatul firului rosu (indoit+tub termocontractibil), apoi am montat instrumentele la loc a doua zi (ca sa se usuce zincul).

Ce rol ar fi putut sa aiba? A incercat cineva sa adauge vreun gadget?

IMG_6153.gif

IMG_6141.gif

scoate protectia mufei/carcasa si spune la ce pin este legat precum si ce an este masina/model/cod motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pinul #9, masina este 2011/Caddy Maxi/CAYD.

IMG_6338.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au cules ceva informatie de acolo - m-am uitat o secunda pe mufa respectiva - apare vacant la pinul respectiv - cand am mai mult timp, ma voi uita pe diagrame si iti zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa a avut si un amic al meu exact la mufa asta si acelasi tip de masina.a aflat dupa ca masina facuse taxi si era legat un aparat acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, asta este vestea care nu am vrut sa o dau, pana nu verific - in general cam acesta este semnalul care il culeg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Asa este, masina a apartinut unui domn dintr-o suburbie a Parisului, care era taximetrist autorizat (particular) inca din 1979. Km verificati in reteaua VW (nu s-a umblat la km afisati), toate verificarile si depanarile facute la VW (cred ca a avut un plan pentru cei 4 ani cat a tinut masina) etc etc. Nu stiu cum de nu m-am gandit la aparat!

De curiozitate, ce semnal se culege de acolo? Ma pot uita eu pe diagrame (daca poate cineva sa mi le dea i-as fi recunoscator!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

impulsuri - semnal viteza pentru aparatul de taxare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!