Jump to content

Rulmenti roti (Touareg 7L)


flexibal73
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor, nu stiu daca e corect dar deschid acest topic pt touareg deoarece nu am gasit in restul forumului raspunsul la ce ma roade.

de vreo 2 luni mi-a aparut un huruit de rulment si desi am fost le vreo 2 mecanici ambii mi-au dat acelasi raspuns: e zgomot de rulmet de roata dar nu si-au data seama pe care roata. Au suit-o pe elvatoare au tras de roti, le-au invirtit, dar nu se aude decit in mers la peste 90 kmh. ma intereseaza daca a patit cineva asa ceva si ce tip de rulmenti se folosesc. SKF? FAG? NU? habar nu am. nu am decit 138000 KM cu masina si nu ar trebui sa faca asa ceva, dar la ce drumuri avem nu ma mira.

daca stie cineva ce serie ar trebui sa fie ar fi perfect pt ca as putea sa ii comand din USA cind ajung acolo.

multumesc anticipat de bunavointa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!Am un Touareg 2,5l din 2008 care in viraje largi si la viteza peste 100km/ora bate ceva la roti cred eu si trepideaza usor.Initial s-a crezut ca este de la cardan.L-am trimis la reconditionat in Bucuresti dar degeaba.Tot face.Aveti vreo idee?Planetarele le-am verificat si sunt bune.In curbe stranse gen sens giratoriu si la viteze mici,nu face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bate in fata, bate in spate, trepideaza volanul? Se manifesta pe acceleratìe sau nu conteaza? Incearca in acelasi viraj cu accelerare si fara ( daca ai manuala chiar pe liber)

Suspensia Touaregului este complicata, problemele de transmisie le sesizezi mai ales in accelerare.

Identifica mai precis locul si conditiile in care apare, altfel pot fi multe, de la rulmenti pana la parti ale directiei. Si o echilibrare roti si o geomerie ar fi utila, dar la un service care se pricepe bine la asemenea suspensie si cu aparatura moderna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi!O sa verific geometria desi am facut-o in toamna anul trecut.

Modificat de Andrei_72
Regulamentul interzice citarea postului anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Cum ti_ai dat seama despre ce rulment este vorba?

La ce roata a fost?

Am si eu aceeasi pb si nu reusesc sa identific de la ce roata vine zgomotul, la constatare pare ca se aude din cutia de transfer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!