Jump to content

Delcar Brasov


BogMW
 Share

Postare recomandată

Salutare

As vrea sa va intreb ce parere aveti despre dealerii grupului vw si cum sunteti tratati in service cand mergeti la revizie/reparatii, cand aveti intrebari sau alte probleme.

Sunt curios, pt ca eu sunt total nemultumit de ce se intampla (oare-s paranoic??) si as vrea sa stiu daca sunt singurul.

As fi fericit sa aflu ce exista si service-uri cu personal adevarat calificat.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am hotarat in primavara trecuta sa-mi iau o Fabie, bun. Deci m-am dus frumos imbracat si parfumat :geek: la $$$$$$ la raftul cu Skode. Am zis: saru' mana, ce Fabie imi oferiti?

Ei nu mi-au raspuns, normal, pt ca ei sunt dita-mai vanzatorii de skode, iar eu doar un simplu client, nu?

Asa ca am luat frumos niste oferte tiparita, le-am rasfoit, si dupa ca mi-am cam facut o imagine despre ce-as vrea, am revenit cu intrebarea. Un nene sfatos si-a frecat mainile si a scos dintr-un sertar un precontract pt semnare. Termenul de livrare era de 7 saptamani. L-am rugat totusi, ca inainte de asta, sa-mi arate si mie o masina similara cu cea pe care vroiam sa o comand, eventual sa pot face chiar o tura de proba. Mi-a aratat cu degetul un afara in curte, da mi-a spus ca nu stie unde sunt cheile (??!!!!????), sa ma duc sa ma uit la ea... Dupa nenumarate tergiversari, am reusit sa-l fac sa scoata cheile, numai ca intre timp ma hotarasem sa nu cumpar de la ei...

Masina am luat-o de la ##### BV, unde termenul de livrare a fost de 4 saptamani si totul a fost OK - ma refer la vanzare. Personalul la vanzari este politicos si amabil.

In schimb la capitolul service (la prima revizie, 10.000km) ei nu stau chiar asa de bine. Este exact ca un service Dacia, doar cu echipare moderna. Este adevarat ca nu am incercat sa le dau bani mecanicilor, dar consider ca la preturile practicate nici nu se pune problema de asa ceva...

Asa ca sunt in cautarea unui service Skoda cat de cat competent in Bucuresti, unde sa ma pot duce fara griji. Sugestii?

Bog

Posting-ul a fost editat si anumite nume au fost inlocuite cu $$$$$$, respectiv ##### din diferite motive....

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bog(dan)MW,

Tie iti trebuie un service care sa se ocupe de masina ta in garantie, nu-i asa ?

Din acelasi motiv si eu sunt in cautare de un service adevarat. Am lucrat pentru probleme off garantie cu Service-ul Cobalcescu si am fost multumit (este drept ca nu sunt chiar un necunoscut in zona).

In schimb restul le fac la Porsche, stiu ca nu sunt cea mai fericita alegere, dar pana una alta (din mai multe rele o alegi pe cea mai putin rea) nu am gasit o alegere mai fericita.

Este drept, daca un service ar executa numai lucrari care sa ma multumeasca pe mine, cred ca ar fi fost deja in faliment.

Cele mai bune lucrari sunt cele pe care le faci singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Andi

problemele mele sunt mult mai grave. Este vorba de prea mult ulei in motor dupa schimbul de ulei, neefectuarea anumitor verificari specificate pt inspectie, etc. Dupa toate astea, vine un nea Vasile si se uita la joja si spune "las' ca merge si asa..".

Eu unul m-am saturat de atitudine asta de service din coltul strazii, mai ales ca banii pe care ti-i iau pe manopera nu sunt chiar maruntzish.

Na, ca m-am enervat iar!

:salut: Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calmeaza-te, ai perfecta dreptate dar nu este numai vina lor ci oarecum si a noastra pentru ca nu ne-am impus drepturile pana acum.

Poate vom reusi cu acest forum sa aducem "soarele si pe ulita noastra". In momentul cand impui respectarea unor proceduri corecte avand si argumente in forta de genul :

Cum adica merge si asa, dumneata stii ce se intampla daca ai depasit nivelul uleiului???...Cum adica nu stii, lucrezi la un service Skoda si nu stii ?? Cine este seful de service? De ce?... L-as ca aflii tu!........ Si asa mai departe (putem scrie si la VAG, de ce nu?) pana se face dreptate.

Asta bineinteles nu de unul singur ci cu mai multi clienti nemultumiti (noi ce pazim aici).

Dupa o intrare, doua in forta, sa stii ca ajung sa se invete minte si sa respecte clientul. Ei acum se bazeaza pe faptul ca multi clienti habar nu au ce se afla sub capotele masinilor si ca orice zic "zeii de la service" este adevarat.

Na ca m-am enervat si eu acum !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

citind ultimele doua posturi scriu (calm fiind momentan)

Am vazut doua cazuri (nu retin care era cauza) de trimitere scrisoare la VAG si persoanele respective erau foarte mandrii de scrisorile cu raspunul oficial ce le-a venit prin posta. (stiu asta deoarece le gasisem pe un site candva si erau puse scanata scrisorile) - unul din ei parca daca retin cerea sa i se schimbe ceva ca nu era conform cu ce i sa spus ca e, :salut: ma enervez si eu ca nu mai stiu despre ce era vorba. Dar se poate sa le scriem ! asta e improtant. Cineva va citi cu siguranta scrisoarea. Acum linistitiva si sa continual discutiile cu zambetul (ranjetul) pe buze :mrgreen:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce faci cu masina cat timp e in garantie? Unde sa te duci cu ea? Asta-i intrebarea. Esti obligat sa mergi la unul din dealerii autorizati pt revizii/reparatii.

Din pacate, pt Fabia inca nu exista manual de reapratii gen Bentley, exista doar un manual in lb. ceha :salut: , ceea ce nu ajuta prea tare... Oricum, sper sa mai dureze pana sa am de facut reparatii la machinutza....

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitasem sa va spun ca am fost in decembrie la marea firma $$$$$ in Bucuresti pt a cumpara un port-ski pt Fabie si vanzatorul mi-a spus sa trec saptamana viitoare, ca acum sunt "destul de agitati" si nici macar n-a putut sa-mi spuna un pret. INCREDIBIL :-( !!! Era inainte de ora inchiderii, probabil de aia...

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
adrianciocalau

BogMW, ziceai ca ai avut probleme cu service-ul de la Brasov cand ai facut revizia. Mai exact la ce sa ma asept ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogMW, ziceai ca ai avut probleme cu service-ul de la Brasov cand ai facut revizia. Mai exact la ce sa ma asept ?

Pai sa nu te astepti la prea multe... :mad: ...

Punct pozitiv: mi-au permis sa vin eu cu uleiul, ceea ce apreciez.

Nu am avut probleme, ci sunt doar nemultumit de treaba facuta:

- prea mult ulei la motor

- nu au legat testerul pt citirea eventualelor coduri de eroare

- a trebuit sa parlamentam o jumatate de ora despre o pata de ulei de pe motor - c-o fi ulei sau, ca n-o fi ulei - incercau sa ma convinga ca e de fapt solutia cu care a fost conservat motorul in fabrica - mai tarziu s-a vazut ce era ulei (ceea ce eu am stiut de la bun inceput, ei nu)

- etc, etc... mici rahaturi care se aduna

- n-au fost de acord sa-mi activeze functia auto-lock (dar presupun ca n-aveau habar).

Nu e obligatoriu ca tu sa patesti la fel.

Bog

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

..... aaaaaaaaa, era sa uit:

cand am plecat din service ultima data, era un client care venise la schimbul de ulei cu DuraLube si nimeni nu avea nimic impotriva, ba chiar unul dintre mecanici era incantat :shock: de initiativa proprietarului de Octavia.

Va dati seama cat de mult respecta dealerii de la noi politica VW.... Ma indoiesc de faptul ca VW recomanda asa ceva pt motoare, ba as inclina sa cred ca este interzisa folosirea gunoiaielor la motoare, mai ales in garantie.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Hello

Inainte de a inchide telefonul ii amintesc tipului ca vin eu cu uleiul, lucru care l-a deranjat in mod vadit asa ca mi-a spus in acest caz imi pierd garantia pe motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HeHe, pai dealerul de Skoda de la BV e DELCAR, nu TESS, de aia.... La prima revizie (10.000km) mi-au acceptat si mie "uleiul clientului" Castrol 0W40, dar se pare ca acum erau mai prost dispusi si astfel au mai pierdut un client

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 6 months later...

A mai fost altcineva la Delcar in BV in afara de BogMW si adrianciocalau ?

BogMW si adrianciocalau mai dati-mi si mie ceva de detalii despre ei, se pricep nu se pricep ...

S-ar putea sa ajung pe la pt un schimb de curele&stuff la un Leon 1.8T, risc ducandu-ma la ei sau merita sa bat drumul pana la BV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost la delcar ,brasov ,dar in trecere.am avut de 2 ori nevoie de mici interventii la masina si au fost ff serviabili si chiar m au acceptat fara programare.daca te hotarasti sa mergi la ei ,te sfatuiesc sa ti faci programare din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema de programare, ma intereseaza cat de priceputi sunt oamenii de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost altcineva la Delcar in BV in afara de BogMW si adrianciocalau ?

BogMW si adrianciocalau mai dati-mi si mie ceva de detalii despre ei, se pricep nu se pricep ...

S-ar putea sa ajung pe la pt un schimb de curele&stuff la un Leon 1.8T, risc ducandu-ma la ei sau merita sa bat drumul pana la BV?

De ce vrei sa te duci tocmai la BV pa asta? ...si mai alea cu un SEAT?

Parerea mea e ca nu prea sunt priceputi si nici amabili - doar de suprafatza.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei sa te duci tocmai la BV pa asta?

Pai .. varul meu il cunoaste pe directorul de acolo iar motorul e si pe Octi RS si in foarte mare masura e acelasi cu cel de 150CP tot de pe Octavia, ma gandesc ca ar trebui sa stie ce au de facut. Iar prin Buc. nu stiu unde sa ma duc, asa ca o varianta ar fi sa ajung pana acolo.

Pai Metrotehnica nu s-a deschis deja? Site-ul am vazut ca e in constructie, dar credeam ca iau dat drumul, alex parca zicea ca a fost cineva cu o Cordoba la ei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Azi am fost la Delcar pentru revizia de 15k. Un plus pentru consilier (Emil Dragan), a fost serviabil si m-a lasat sa privesc cand mi-au montat filtrele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparat cu alte reprezentante Skoda manopera este jumatate.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

hehe, ce agitatie pe topic-u' asta :lol:

totusi nimeni nu si-a expus punctele de vedere despre cum lucreaza baieti de la tinichigerie/vopsitorie ;)

hai ca incep eu cu diversele probleme cu care m-am "lovit" la masinuta din semnatura si le-am rezolvat la ei...

oricum cam toate lucrarile de genu' vopsit componente pe asigurare (fie a fostului propietar, fie ale mele) au fost facute numai acolo si niciodata n-am plecat dezamagit de cum au vopsit o zona sau ca n-au nimerit culoarea :D

Bile Albe:

- zonele au fost dintre cele mai aiurea, haion, bara spate, aripa fata, usa sofer, usa pasager, aripa spate, iar toate se prezinta ok :)

- decontarea directa cu majoritatea societatilor de asigurari e un mare PLUS :rolleyes:

- mi-am schimbat si un far la ei, iar lucrarea a fost foarte OK, am primit chiar si faru' schimbat inapoi cu tot cu becurile cu care a venit cel nou ^_^

Bile negre:

- ar fi unele pt mecanici/vopsitori, care odata i-am prims ca mi-au umblat la player si au ascultat muzica pe el la "blana" cu renumitul post FM local SuperFM (sau mai bine zis ManeleFM :lol: )

- reglaju' farurilor dupa ce mi-a fost schimbat unu' din ele a fost facut ciudat, unu batea calumea, vedem bine la distanta, celalalt batea prea aproape de masina, dar s-a rezolvat relativ repede

In viitor:

- cred ca urmeaza acolo sa-mi vopsesc si alte zone cu "probleme", dar o sa fiu curios daca baieti se pricep si la mici modificari ce tin de multa indemanare/iscusinta, avand in plan un schimb de bara spate cu una cu senzori + adaptarea lor la sistemul masinii si etc.

- poate revizia de 60000 km o fac la ei, daca sunt convins ca pot sa vin cu consumabilele mele

Intr-un final va doresc multi km fara incidente :)

:vaidecapulmeu: safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!