Jump to content

Distributie 1.9 tdi


fragrances09
 Share

Postare recomandată

Salutare! Intenționez să schimb kit-ul de distribuție + pompa de apa întrucât am început să sesizez zgomote pe la o rola.intrebare: ce firma recomandați? Dayco?inna?gates?. Pt pompa o să optezpt airtex. Masina este a3 8p 1.9 105 cp,bkc. Din ce stiu momentan am kitul original pe mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe benzinar am pus kit Conti + pompa apa HEPU. Daca ai cum sa afli sau sa alegi, alege pompa de apa cu pale metalice.

La role incearca Ina, Ruville, vezi daca sunt ok la pret fata de no name-uri.

Eu le-am comandat de aici de pe site, de la volksman. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fragrances09 - eu am pus pompa apa pe valeo si kitul contitech. iti recomand sa faci la fel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

18 hours ago, rmg said:

Eu pe benzinar am pus kit Conti + pompa apa HEPU. Daca ai cum sa afli sau sa alegi, alege pompa de apa cu pale metalice.

La role incearca Ina, Ruville, vezi daca sunt ok la pret fata de no name-uri.

Eu le-am comandat de aici de pe site, de la volksman. Spor!

Mulțumesc mult!

11 hours ago, tataieee said:

@fragrances09 - eu am pus pompa apa pe valeo si kitul contitech. iti recomand sa faci la fel :)

Contitech o să aleg și eu, am înțeles că în kit ul original cureaua ar fi contitech...totuși nu stiu daca aceste curele mai au pelicula de teflon... . La pompa o sa aleg ceva cu pale de metal. Ms mult

Modificat de fragrances09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Learn_to_forghive30

Buna dimineata ...

Este adevarat ca kitul de distributie trebuie schimbat undeva dupa ce fac 4 ani de zile?

Din pacate numai stiu cu exactitate cand am facut kitul de distributie (184.00 mii) in mare stiu ..si acum am 214>!Si am cam 5 ani asa de cand stiu ca nu am mai facut asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai km. multi asa ca poti sa mai astepti vreo 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Learn_to_forghive30

Domnul Calin.g e cat se poate de adevarat ca trebuie schimbata distributia la 4 ani si ceva de zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat mult problema asta, in cartea masinii nu scrie de perioada de timp, decat de km. fiecare cum doreste, eu am schimbat la 8 ani (arata f. bine). aveam cu ea 55k. 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riscul e pe banii propietarului . Inlocuirea distributiei costa aprox 1000 ron ,pagubele unei distributii sarite costa aprox 1000€ .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, Catalin!

 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Learn_to_forghive30

Cred ca am 5 ani si deja 5 luni ...O sa incerc sa o schimb pana la sf luni martie. Multumesc foarte mult pt sugestii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am schimbat distributia originala anul trecut , Gates era, la 10 ani si 90k km era impecabila , fara nici o urma de uzura . In carte scrie doar de km , ma gandesc ca daca apareau probleme scriau si de ani . Orcum si in reprezentante ,  unde se considera ca trag pielea de pe tine  , tin cont doar de ani . Apropo toate service-urilor autorizate mi-au recomandat sa o schimb la 150k km . Foarte important sa schimbi distributia la cineva care se pricepe si care iti da garantie pe lucrare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am schimbat si eu distributia (pompa hepu + curele dayco) vechime 5 ani , km rulati aprox 50 000 . Atat pompa cat si curelele aratau f bine, cu siguranta mai mergeau lejer inca 2 ani , insa am considerat ca nu merita riscul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Risc e tot timpul, si cu una noua daca dai de o pompa de apa proasta, rola o schimbi dupa 2 ani, iti spun cu siguranta ca 8 ani merge lejer mai ales daca are sub 80k. La noi e fobia asta cu distributia, nu am auzit pe forum pana acum, in ultimii ani pe cineva care i s-a rupt cureaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate ,insa am fost de considerentul ca acea curea de cauciuc dupa un anumit numar de ani + variatii de temperatura are sanse sa cedeze, intradevar pompa era foarte ok.

Si cred ca pe noi romanii ne mai avantajeaza si pretul relativ scazut la manopera , pe cand afara daca mergi la un service nu e chiar un moment placut dpdv financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Distributie 1.9 tdi

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!