Jump to content

Puncte mici si negre pe caroserie


First
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Pe caroseria masinii am puncte mici si negre,posibil sa fie praf,mizerie..daca frec putin mai tare se curata,dar ma gandesc ca risc sa zagri vopseaua. Am inteles ca problema s-ar rezolva cu ceva "clay bar"

Mi s-a recomandat produsul asta ca fiind exceptional, doar ca e destul de scump, https://www.amazon.com/Clay-Magic-Blue-Fine-Grade/dp/B002SS5ZDO?ie=UTF8&*Version*=1&*entries*=0

Alta varianta ce as avea,ca la baietii unde o duc sa o curat,dupa spalat tot mai raman destule puncte negre. Sa schimb spalatoria?Sau care e cea mai buna varianta sa scap de punctele alea negre si sa nu zgari masina.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e bitum. Exista solutii speciale pentru asa ceva (Sonax Tar Remover, Bitum CarPro Tar X, Gyeon Q2M Tar etc.), pulverizezi si speli dupa ce lasi sa actioneze. Abia apoi as folosi argila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Gasesc prin Bucuresti o spalatorie care foloseste si astfel de produse si se pricepe la ce face?Ca nu n-as duce la prima care imi iese in cale si pe urma sa vad ca toata masina e plina de zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti asa ceva la o spalatorie de cartier.. Trebuie sa mergi la un atelier de detailing. Sau cumperi solutia de pe un magazin online si o cureti singur. Dupa ce o aplici, punctele se dizolva si trebuie doar sa clatesti bine :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wooow 28USD?,ieftin dom'le.In locul tau as cumpara un pulverizator de la arexons

Se aplica pe ''tabla rece'' nu masina in soare.Timp de actionare 5-7 minute dupa care cu servetele umede sau lavete microfibra udate din abundenta cu apa,se curata petele de rasina sau insecte .cost 25 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28+transport+vama si parca nu mai e asa ieftin nu? :)

Oricum multumesc de sfaturi.Comand acum o solutie pe care mi-ati recomandat-o si vad ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

wtf man 28$?, am dat cativa lei pe una de la motip (tar remover) si e foarte buna. Asta dupa ce am avut maxima neplacere de a merge pe un drum proaspat carpit cu bitum + griblura, tipic romanesc.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati si cu motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cu ceara solida .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

A incercat cineva Tar Remover de la Pro-X ?   Recomandati altceva ce se gaseste azi prin magazine (ca nu o mai suport sa astept sa comand solutii minune de pe net)

Am avut deosebita placere de a-mi tapeta toata laterala stanga cu bitum aruncat de cretinii care se pregateau sa puna criblura pe DN1 intre BAICOI !!! si Ploiesti.

Nu-mi mai iau masina alba in viata mea :)  Ma rog, acum e Dalmatianul din Cehia :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit cu succes Deca Flash de la Ma-Fra. Nu stiu in ce magazine il gasesti, dar online au inclusiv la emag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!