Jump to content

Jante / anvelope


verzino1
 Share

Postare recomandată

stie cineva daca merge pe spate 255.35.19 pe spate la un audi a4 din 2007 ??? eu am acum 245.35.19 si vreau sa le schimb ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca incape sau nu, dar de ce-ai vrea sa pui roti mai late pe spate la o masina cu tractiune fata/integrala? (daca e integrala e de-a dreptul aiurea sa pui roti de latimi diferite, daca e fata mi se pare total inutil, este un lucru facut pentru masini cu tractiune spate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele au latimea standard de 255 mm la Audi RS4 (420 CP), e adevarat ca toate patru, nu numai cele din spate ...

Un M3 de aceeasi putere are si el anvelope de 245 mm pe fata si 265 mm pe spate ...

Daca moda o cere de ce nu s-ar pune 255 si numai pe spate la un A4 cu 143 CP ... :vaidecapulmeu:

Ce, 2.0TDI nu poate munci si el? :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca incape sau nu, dar de ce-ai vrea sa pui roti mai late pe spate la o masina cu tractiune fata/integrala? (daca e integrala e de-a dreptul aiurea sa pui roti de latimi diferite, daca e fata mi se pare total inutil, este un lucru facut pentru masini cu tractiune spate).
Tractiunea este fata,trebuie sa schimb un cauciuc pt ca e uzat mai rau si vruiam sa le schimb pe amandoua de pe spate nu numai unu,eu zic ca daca este mai lat pe spate,si stabilitatea in curbe este mai buna ...
Anvelopele au latimea standard de 255 mm la Audi RS4 (420 CP), e adevarat ca toate patru, nu numai cele din spate ... Un M3 de aceeasi putere are si el anvelope de 245 mm pe fata si 265 mm pe spate ...Daca moda o cere de ce nu s-ar pune 255 si numai pe spate la un A4 cu 143 CP ... :P Ce, 2.0TDI nu poate munci si el? :)
Am un prieten si are rs4 are 245 pe toate rotile din fabrica..si eu am la fel ..dar as pune 255 pe spate :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este cu tractiune fata atunci poti sa pui dimensiunea de 255 pe spate, diferentele de diametru nu vor fi mari. In cazul masinilor integrale trebuie respectat diametrul total chiar daca sunt dimensiuni diferite fata-spate. Ex BMW Seria 5 integrala - Dimensiuni (fabrica) - 245/40-18 fata si 275/35-18 spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este cu tractiune fata atunci poti sa pui dimensiunea de 255 pe spate, diferentele de diametru nu vor fi mari. In cazul masinilor integrale trebuie respectat diametrul total chiar daca sunt dimensiuni diferite fata-spate. Ex BMW Seria 5 integrala - Dimensiuni (fabrica) - 245/40-18 fata si 275/35-18 spate.

Ok,in cateva zile o sa le pun sa vedem ... va anunt :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

exista diferente notabile intre cele 2 dimensiuni 205/60/16 sau 225/55/16 ca tinuta de drum,siguranta,etc? diferenta de pret ma pune pe ganduri, altfel as fi ales fara ezitare 225

Modificat de razvanl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Balonul optim pentru R16 este de 55, cel de 60 iti va da peste cap vitezometrul. O sa-ti arate mai putin decat in realitate.

 

Cel de 225 este mai lat, de aici mai multa stabilitate pe curbe, aderenta mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta in diametrul rotii este de 2 milimetrii adica:

 

la 205/60/16 diametrul rotii are 652 mm

la 225/55/16 diametrul rotii are 654 mm 

 

e o diferenta de +0,34%. Se recomanda ca diferentele sa nu depaseasca + sau - 2,5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza intai pe ce jante le pui.Poti pune 205 pe jante de cel mult 7 inch latime. Pe jantele originale de 16inch cu latime de 7,5 nu poti sa pui de 205. 

 

La cele de 205 pe jante de 7,5, cand te uiti din spate arata ca un trapez, dar cu baza mare spre axul rotii si baza mica spre asfalt. Am pus eu pentru o zi unul second de 205, luat dintr-o vulcanizare sa pot parcurge cei 600km pana acasa.

Am mers cu max 110km/h si l-am aruncat imediat ce am ajuns. Si l-am mutat pe spate, pentru siguranta. Taiasem unul de 225 si la vulcanizare nu gasesti marimea asta, nu e uzuala.

 

Diferenta de pret este mare in schimb. Aici sunt de acord. In schimb arata bine. Am 225/55/16 pe cele de iarna cu jantele originale. Nu pot zice diferente fata de 205 ca nu am avut niciodata montate pe toate rotile, Tind sa cred ca peretele lateral al anvelopei este mai rigidPe vara am pus 245/45/17.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cauciucul de iarna daca il pui 205/60/16 e problema???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de latimea jantei.

 

Daca pui pe cea de 7,5 latime o sa iasa de pe janta sau se plimba pe ea (janta e mai lata decat latimea gulerului gumei).

205/60/16 merge cu jante de 7x16 inch, probabil si pe 6,5 dar deja esti caraghios. Jantele de tabla sunt de 7inch si atunci cele de 205/60/16 se potrivesc.

 

La masina asta (si la altele de fapt) le sta bine cu jante de 8 sau 8,5 si cauciucuri late. Un 8.5x19inch si 255 latime ar fi preferatul meu.. dar e dezastru la confort. Nu mai zic de preturi. Pentru o expozitie ar da bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ma ajuta un coleg sa imi spuna daca merg jante de tabla pe 15 la b8?si ce ET  ar trebui sa aibe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg de 15.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceste jante din imagine , pe 16 ... Sfat de la voi , merg mai bine 205/60 sau 225/55 ??? Multumesc 

post-117725-0-01779500-1377808674_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut! imi poate spune cine cat masoara gaura centrala de la o janta normala de tabla(rezerva) pentru audi b8(2010)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GPoint  225 mai late care merg vara,si 205 mai inguste ptr iarna.

Modificat de marianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

O anvelopa de 205 (mm) latime sta in siguranta pe o janta cu latimea de

6,5 tzoli (6,5 x 2,54mm = 165,1mm) si maxim 7 tzoli (177,8mm).

Latimea unei jante (6,5 sau 7) se masoara in partea interioara a buzelor jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205 merge si pe 7.5 j. Anvelopa sta foarte putin intinsa si nu vor exista probleme mai ales la un balon de 60. Eu am 205/55/16 pe 7.5 j si pot sa spun ca anvelopa sta foarte bine pe janta. Mai am montat pe golf 195/65/15 pe janta de 7j. Aceeasi poveste de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sa inteleg ca sa pun in loc de 225 /55/16 205/55/16?sau 215/55/16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicat e sa pui dimensiunea pe care o ai omologata.Pentru modelul tau de masina, dimensiunea omologata este 225/55/16. Optional (nu sunt sigur) poti sa mai ai omologat ca dimensiue de iarna 205/60/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

 

Masina mea (A4 2013)  nu a venit cu roata de rezerva, in locul ei este bateria (decizie stupida, dar trecem peste)

Ca solutie pentru penele de cauciuc, am primit un kit ce contine o sticla cu prezervative dizolvate in diluant (parerea mea). Kit-ul respectiv l-am vazut folosit de doua ori cu rezultate nule. Noroc cu numarul de telefon de la ADAC.

Peste cateva zile o sa plec in vacanta si numarul de kilometri este destul de mare 2500-3000 km.

 

Stie cineva daca o roata de rezerva cu janta de 15" poate fi "inghesuita" peste baterie? La cat ma stiu de norocos, probabil ca voi face pana, pe autostrada, pe ploaie si telefonul va fi descarcat.

 

Multumesc de sfaturi.

Modificat de JDoe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am si bateria in portbagaj (ca orice B8 de altfel) si roata de rezerva (d-aia subtire). Deci da, incape. E vorba doar de optiunea pe care o alegi cand cumperi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!