Jump to content

anomalie CB maxidot!


Draghici Cosmin Daniel
 Share

Postare recomandată

Draghici Cosmin Daniel

Salut.am cautat pe forum topic-uri despre problema mea in jur de 40 min ,nu am gasit si scuze daca nu am fost atent !!!

Detin un vw touran 2.0 tdi DSG 140cp motor BKD din 2004 iar problema este urmatoarea ..

atunci cand fortez pedala cand bag piciorul in ea max consumul instant este ca atunci cand merg foarte usor(la consum cum spunem noi),iar cand merg usor accelerez constant pentru un consum economic C.B afiseaza un consum instant de peste 30L% ajunge si la 54%!!!! ati mai intalnit asa ceva

ex drum intins 80 km resetat consum de la plecare fara dealuri sau alte forme de relief abrupte mers exemplar 90-100km/h imi afisa un consum de 13-14%???!!!

sper sa ma ajutati !respect! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e consumul instant,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draghici Cosmin Daniel

nu ,am dat direct pe BC2 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe BC 2 ai consum instant..... consumul mediu este cel cu semnul Ø inaintea cifelor.

daca pe el era, atunci este o problema - se poate face o recalibrare a consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draghici Cosmin Daniel

am rezolvat ....era selectat in setari km/h/% iar eu l-am dat acum pe L/%km!!!

facand setarea respectiva din consum de 12l% in 350 km numai in oras sa transformat in 8.1L%!!! si sunt super multumit! nu ca ar fi consumat 12 inainte dar acum te mai calmeaza asa vizual vorbind!! multumesc 

Modificat de Draghici Cosmin Daniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica erai pe consum instant... nu pe mediu - acum ai pictograma in fata consumului, asa cum ti-am zis mai sus - si acesta este consumul mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!