Jump to content

T5 - Jante si anvelope


Alejhandro
 Share

Postare recomandată

M-am hotarat sa pun jante pe 17 pe T5, am optat pentru modelul de jante pus pe Touareg. Am observat ca am voie sa pun maxim 235/55/17 103w XL. Asta am si comandat, cu toate ca vroiam ceva cu balonul mai inalt, posibil un 235/65/17, dar nu stiu daca e ok pentru masina cu anvelopele acestea, nefiind inscrise in carte din fabrica. Voi, care aveti t5 cu jante pe 17 ce anvelope aveti?

ps. Momentan masina are anvelopele cu care am luat jantele, respectiv 255/60/17 (au fost pe touareg) insa sunt prea late, intra fix la limita. Dar inaltimea balonului ar fi ok asa, nu am vazut probleme si chiar arata ok

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Pretorian_29

Salut,

 eu am 215/60/17, nu simt nevoia de ceva mai lat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pretorian_29 Poti sa pui o poza sa vad cum arata rotile pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, nu am vazut cererea ta.

20150501_111233.jpg

20150501_111324.jpg

Modificat de Pretorian_29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut stie cineva ce dimensiuni are o janta de tabla pe 16 la vw t5 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6,5JX16H2 ET51; 5/120 850KG

6,5JX16H2 ET52; 5/120 885KG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Vecinul meu, posesor de T5 Transporter (2010), vrea sa treaca pe vara la 235 55 r17. Jantele le are dar la anvelope nu stie cu indicele de greutate. Am gasit dimensiunile acestea pt turisme, in special suv-uri, merg sau trebuie sa fie C-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana una alta a comandat astazi 4 buc Continental Premium Contact 5 235/55 R17 103w XL la 594 lei buc. 

E ok!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Recent am pus pe um T5 jante de BMW X3 pe 17, ET 46 care vin foarte bine si nu au necesitat nici o modificare decat inele de centrare de la 72.6 BMW la 65.1 VW si set prezoane conice. Caauciucurile sunt 235.55.17 103 W XL, asta dupa ce i-am batut la cap pe cei de la RAR sa le treaca pe carte.

Mai am nevoie de capecele centrale si e gata treaba.

Atentie la ET in special la jantele de BMW care au ET mic, doar cele de X, sau Xdrive au ET mare si se potrivesc frumos, sa nu iasa prea mult in afara.

Revin si cu poze, dupa ce le voi edita, la dimensiunea acceptata de site 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!