Jump to content

Skoda superb can gateway


fredy42
 Share

Postare recomandată

salut,are cineva idee cum pot sa resetez can gateway la skoda superb kombi 2013?  si unde este pozitionat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce vrei sa-i faci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa sterg erorile,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce erori sunt ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie,can bus incorrect codiert,nu pot accesa multe functii cu vag com,precum central convenience central electric,am activat unele functii,precum,inchidere,si deschidere centralizata cu sunet etc.. m-am gandit ca daca il deconectez se reseteaza. mentionez ca am fost la reprezentata skoda in Klagenfurt si nu au stiut sa i-mi codeze can bus-ul. am platit si 80 euro!!  locuiesc in Austria...

nu am alt program numai vag com..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti accesa adresa 46 ptr ca e integrata in 09. Tu ai bcm. Posteaza exact erorile cu care te confrunti. Un scurt istoric-ai inlocuit can-ul cu un altul ptr a face vreun retrofit? De ce ai solicitat codarea can-uli. Ofera si tu mai multe detalii daca soliciti ajutor.

Vad  ca spui ca ai activat unele functii de confort si apoi ca nu poti accesa centr electric/convenience. Tare cred ca ai setat ceva aiurea pe acolo de nu iti mai merge corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

can bus-ul e original,am schimbat rns 315 cu rns 510 Columbus,si am umblat la ceva setari. acum am aftermarket radio de la skandinav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti apare codat incorect ptr ca poate ai lasat bifata adresa 37 navi si nu ai bifata adresa 56 radio-ptr rcd. Daca noua unitate este aftermarket nu va putea fi interogata si monitorizata de can.

Ce adrese nu poti accesa acum? Sunt bifate in can gateway list? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, fredy42 said:

can bus-ul e original,am schimbat rns 315 cu rns 510 Columbus,si am umblat la ceva setari. acum am aftermarket radio de la skandinav

posteaza un autoscan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa sterg erorile...tot timpul revin!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ai bifate o groaza de adrese/module care nu exista pe masina ta -05, 03 abs-codat gresit daca masina nu e 4x4 si nu are suspensie reglabila, 09-codat gresit daca masina nu are scaun cu memorie la pasager, nu ai frana de mana electronica, functie vehicul special, aux heater, 0F-nu ai asa ceva, 14-susp.electr-nu ai asa ceva, 19- can codat gresit-nu ai tv tuner, telematics, etc, 20-nu ai asa ceva, 3D-nu ai asa ceva, 47-nu ai, 4C-nu ai, 4F-nu ai, 53-nu ai, 57-nu ai, 6C-nu ai, 75-nu ai, 77-nu ai, B9-nu ai, C2-nu ai. Ori can-ul a venit cred de pe un audi sau passat ori cineva a codat la misto modulele. Sau si-a bagat unul mana care nu are nici o treaba cu vcds-ul si a bifat la nimereala ce a crezut el. Codeaza corect can-ul si elimina din el toate adresele care nu le ai. Daca nu te pricepi mergi la cineva care stie ce face acolo. Nu cred ca am vazut vreodata asa harababura ca in scan-ul tau. Nu te supara, dar e varza, crede-ma. Sau ai o super masina la cate module ar fi trebuit sa fie acolo :))

 

12 hours ago, fredy42 said:

scrie,can bus incorrect codiert,nu pot accesa multe functii cu vag com,precum central convenience central electric,am activat unele functii,precum,inchidere,si deschidere centralizata cu sunet etc.. m-am gandit ca daca il deconectez se reseteaza. mentionez ca am fost la reprezentata skoda in Klagenfurt si nu au stiut sa i-mi codeze can bus-ul. am platit si 80 euro!!  locuiesc in Austria...

nu am alt program numai vag com..

Btw-o scanare la noi sau o codare a lui nu era mai mult de 50 lei...pana la 80 eur mai e cale lunga.

@Al Bundy-cred ca ne-am gresit vocatia. Mai bune ne angajam in DE sau AT. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa codez can-ul??

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: nu-mi place la aia ca sunt reci in relatiile cu prietenii.....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles,merci......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la Installation list si scoate de acolo urmatoarele adrese: 05, 0f, 14, 20, 37, 3d, 47, 4c, 53, 57, 6c, 75, 76

si Bifeaza: 04, 16, 36, 

 

Ce nu inteleg eu? Ai bifat in installation list tot ce se putea ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat de toate ca sa nu mai dau bani degeaba la reprezentanta, costa 160 euro ora de lucru.si este singurul loc din oras...

multumesc,voi incerca maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E treaba de 10-15 min maxim de codat si verificat. Bebifeaza adresele mentionate. Daca nu, team viewer si le rezolvam la distanta.

@Al Bundy: ai perfecta dreptate privind atasamentul celor din vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut asa cum mi-ai zis,nu merge... nu pot sa scap de erori. iata autoskan-ul

Log-TMBJE73T8E9019550-35480km-22046mi.txt

putem vorbi la tel?? da-mi un bip si sun eu   PRONET,sau AL BUNDY multumesc.  004369917058815

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai facut tot ce trebuie.

debifeeaza 77, C2, B9, 4F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb eu Cristi acum vreo ora cu colegul @fredy42. Tare am impresia ca interfata folosita arata ca debifeaza adresa dar nu o face. El a zus ca le-a debifat-cu toate ca din scan rezulta altceva. Oricum, au mai disparut din ele-53 parking brake etc. A ramas sa debifeze si adresele respective si sa verifice in LC pe can ce alte optiuni mai are bifate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o singura eroare, alarm horn locking ,unlocking. le debifez,si apar la loc.  La can-extended usage are valoarea 0 inactive,nu ma lasa sa-l activez 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ai scapat de toate. Bravo. Eroarea de pe 09-centr electr nu poti sa o stergi ptr ca dusa goarna de la alarma. O inlocuuesti si ai scapat si de aia. Pana sa o schimbi verifica continuitatea firelir si sigurantele. Nu inteleg ce anume vrei sa bifezi/debifezi la horn lock/unlock.

De banii dati la reprezentanta aia iti luai si goarna noua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand inchizi sau deschizi usile se aude horn

sunt activate,dar nu se aude nimic

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Skoda superb can gateway

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!