Jump to content

Zgomot la rulare


comisarul
 Share

Postare recomandată

Salut colegi,

am si eu o nedumerire legate de niste zgomote la Octavia mea 2 diesel, mai exact problema a inceput in curbe, in momentul cand faceam viraje (giratorii de ex) si ridicam piciorul sa reduc, in momentul cand aceleram se auzea ca o trosnitura, o singura data cand masina intra in sarcina, atat, daca repetam facea la fel. Am fost la reprezentanta + service + prieten au spus ca masina e "beton" si ca nu am nimic . Din pacate cand mergi la doctor e greu sa le arati cum face. Probleme cu capul nu am, ca si sotia aude cand se manifesta .

Ieri am observant o noua chestie, mai exact la 100 km/h cand reduc pe drum drept (iau piciorul de pe acceleratie) se aude pentru cateva secunde ca un huruit . Accelerez nu se mai aude, reduc iar se aude . Acum 10-15 k km am schimbat un rulment pe o parte .

Aveti vreo idee ce ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e un cap de planetara.Alea scot zgomote la viraje.Trebuie verificate capetele de planetara si,daca totul e in regula-probleme la cutie...grupul conic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

La service mi-au spus ca daca era bataie de planetare se manifesta in continuu adica nu doar o data, in curbe cand masina intra in sarcina face o data poc si atat . Nu face pop-poc-poc ...

Modificat de comisarul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face...poc poc.Mai intreaba un alt mecanic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare prieteni!

Am o Skoda Octavia Combi (4X4) și de o bucată de vreme întâmpin o neplăcere legată de un zgomot ca un huruit, de parcă motorul ar fi "răcit" și ar avea plămânii obosiți și în consecință "respiră" cu greutate. 

Precizez că acest zgomot apare doar uneori și practic când vrea el :scratch: Cu alte cuvinte nu am reușit să asociez momentul apariției cu nicio altă constantă, respectiv atunci când apare nu contează dacă mașina staționează sau este in mers, dacă este sau nu în sarcină sau indiferent de viteză).

Așa se face că nu am curaj să fac o programare la un service pentru că zgomotul are "personalitate" și nu pot anticipa când va apărea data viitoare... :(

Cu voia voastră am atașat un fișier audio pentru exemplificare. Dacă veți avea binevoința să-l ascultați aș vrea să adaug că am înregistrat în timp ce eram în trafic și din când în când se aude cum accelerez. Zgomotul cu pricina se aude în permanență pe fundal.

Mulțam!

AUD-20161031-WA0000.mp3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare sunet de table care freaca una de alta,verifica pe sub masina sa nu ai protectii care intra in rezonanta,toba de esapament sa fie bine fixata,protectia tobei sa nu frece de toba sau in compartimentul motor protectia de aluminiu sa fie bine fixata.Nu cred ca are legatura cu motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

Un zgomot la rulare am si eu la o2 1.6 mpi

Se manifesta ca un huruit de rulment doar daca virez stanga si accelerez ,(daca nu accelerez nu se aude). daca merg drept sau virez dreapta si accelerez nu se aude. la un service au zis ca e din cutie. ca forteaza planetara stanga in cutie. 

Ceva pareri idei? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat in calcul recomandarile tale si voi merge sa fac verificari suplimentare cu masina urcata pe un elevator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decupleaza AC si spune-ne daca se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face fara ac... doar la viraj stanga cand accelerez. daca iau stanga si iau piciorul de pe acceleratie nu se aude. drept sau viraj dreapta cand accelerez nu face.

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil să fie rulmentul de pe dreapta. Ştiu că ai mai reclamat sunetul prin vară, s-a mai amplificat? Când ai trecut la anvelopele de iarnă s-a schimbat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred sa fie rulment dreapta. zgomotul apare daca virez stanga si accelerez, cum ridic piciorul de pe acceleratie (in viraj stanga) zgomotul dispare.

Nu s a accentuat,e la fel. dupa schimb anvelope, la fel.

Am mers la brady pe iuliu maniu si mecanicul insista sa dea cutia jos ca e din cutie, totusi nu cred ca am niciun fel de problema(zic eu) la cutie , nu agata intra bine in viteze etc. masina are doar 93k din 2008.

Sa incerc un schimb ulei cutie?

Posibil sa fie de la planetara din stanga sau cap planetara spre cutie? are ceva rulment planetara? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca virezi la stanga toata forta centrifuga se muta in dreapta si atunci planetara forteaza in rulment.

Mecanicul insista sa dea cutia jos ca sa verifice satelitii diferential ,acolo banuieste el problema

Unde intra arborii cu flansa ar trebui sa ai 2 rulmenti conici cu ace cred.

Nivelul uleiului din cutie l-ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rayn spre rusinea mea, nu am verificat nivel ulei. as vrea sa l schimb sa vad daca mai face.

In plus mecanicul ala de la brady tot insista ca e din cutie ca se regleaza din nu stiu ce saibe in cutie.

Sunetul apare la viraj  stanga in sarcina(cand accelerez). daca nu ating acceleratia si iau viraj stanga nu se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inlocuit uleiul din cutie( cel vechi era putin "murdar") si am acelasi zgomot la rulare.

Deja am schimbat rulment stanga si ulei cutie.

In viraj stanga cand accelerez apare sunetul... (ca si cand as trece peste o banda rezonatoare).

Chiar nu stiu de ce sa ma mai leg :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi de ce ai schimbat rulmentul de pe stânga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo_bv la recomandarea unui mecanic... ca ar fi rulment stanga.

Ciudat e faptul ca, daca nu accelerez si sunt in viraj stanga nu se aude, cum accelerez... hop si zgomotul

:banghead: deja nu stiu ce sa mai schimb ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inverseaza rulmentii si vezi daca se muta zgomotul in virajul spre dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Comisarul vezi ca este din tamponul motorului... aceasi problema am avut o si eu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare! 

Am exact aceasi problema, de aceea am citit cu atenție postările referitoare la subiect. 

As vrea sa intreb de la Comisarul si cikyu daca s-a remediat problema, si cum... ?

Intrebarea ar fi si pentru tanku... Chiar din tamponul motorului a venit zgomotul? S-a rezolvat treaba cu shimb tampon? 

Mersi... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alabalaportocala
On 12/5/2016 at 2:35 PM, cikyu said:

Lupo_bv la recomandarea unui mecanic... ca ar fi rulment stanga.

Ciudat e faptul ca, daca nu accelerez si sunt in viraj stanga nu se aude, cum accelerez... hop si zgomotul

:banghead: deja nu stiu ce sa mai schimb ...

 Salut! Ai mai rezolvat problema cu huruitul la viraj stanga? Exact aceeasi problema o am si eu la Bora 1.6, si niciun mecanic nu ii da de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul este acelasi de peste un an. Nu s a schimbat nimic, de la brady au zis ca e din cutie(forteaza planetara stanga in cutie), alt mecanic ca e rulment altul cap planetara spre cutie. Masina merge asa de peste un an, zgomotul nu s a accentuat nu s a diminuat, cutia merge la fel ca inainte....

Eu nu mi am mai batut capul ... cand pica ceva schimb si gata, deja prea multe presupusuri....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alabalaportocala
On 11/3/2016 at 2:56 PM, cikyu said:

Salut 

Un zgomot la rulare am si eu la o2 1.6 mpi

Se manifesta ca un huruit de rulment doar daca virez stanga si accelerez ,(daca nu accelerez nu se aude). daca merg drept sau virez dreapta si accelerez nu se aude. la un service au zis ca e din cutie. ca forteaza planetara stanga in cutie. 

Ceva pareri idei? 

Multumesc

Am rezolvat aceeasi problema la Bora 1.6, era de la suportii motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am facut distributia si am schimbat gumele de iarna(in luna aprilie) am sesizat si eu un zgomot suspect la rulare cand masinuta ajunge pe la ~ 70 km/h. Am verificat scutul de plastic de sub motor si era cam franjurit, da m-as mira sa fie de acolo problema. Rulmentii de la roata i-am mai schimbat si pe stanga si pe dreapta da aia vajaiau altfel si pe la ~ 120 km/h. O sa verific suportii motorului cum au zis colegii sa vedem daca de acolo e hiba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!