Jump to content

Retrofit volan


Catalin M
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am de putin timp o Skoda Superb 2.0 TDI 170 CP DSG din 2014 si ma gandesc daca merita sa scot la vanzare volanul actual in 4 spite pentru a cumpara unul cu 3 spite. Ca aspect imi place mai mult cel in 3 spite, daca gasesc unul care sa aiba si padele ar fi compatibil fara alte modificari cu DSG-ul?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai volan multifunctional acum, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata volanul meu actual.

DSC_8939_1024x685.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe S2 FL nu s-a pus volan in 3 spite, datorita pachetelor preconfigurate de importator, care obligau/includeau volanul in 4 spite.

Uite astea sunt volanele ce s-ar potrivi la tine

http://www.superskoda.com/Skoda/SUPERB-II/Facelift-2013/

Atentie: volanele de S2 Non FL si de O2 FL nu se potrivesc la tine, din cauza schimbarii comenzilor de pe volan.

 

 

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si model, pare ca da. Inainte de a-l lua sfatuieste-te si cu colegii care ofera servicii de retrofituri. Unii dintre ei ti-au si raspuns pe topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc 75NOR.

M-am uitat in catalogul Superb facelift si apare volanul in 3 spite.

Volan 3 spite.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca apare in catalog, doar ca pachetele preconfigurate pentru Romania contineau volanul in 4 spite :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intr-un catalog de accesorii pentru Superb facelift am gasit un volan multifunctional cu 3 spite si codul lui. Codul este 3T0 064 241 CWE.

L-am gasit prezentat aici: https://translate.google.ro/translate?sl=de&tl=en&js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.autohaus-habinghorst.net%2Fshop%2Fsuperb-%2Fsuperb-ii%2Finnenausstattung%2Fleder%2F536%2F3-speichen-multifunktions-lederlenkrad-fuer-superb-ii-facelift&edit-text=

Am sunat la un dealer Skoda si am intrebat daca se poate comanda si daca este nevoie de alt airbag. Mi-a spus ca poate fi comandat, unul nou fara airbag costa cca 680 lei si nu este nevoie de airbag separat, se poate transfera cel de pe volanul actual in 4 spite. Precizez ca este vorba de volanul in 3 spite multifunctional dar fara padele.

Volan 3 spite OEM Superb facelift.jpg

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

680 ron volan nou original din piele de la reprezentnata? Nici pe OLX nu gasesti pret asa de mic.

Eu cred ca au vrut sa spuna 680 de euro.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nou, am ramas si eu foarte surprins cand mi-a spus pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 680Ron comanda-l linistit.

Verifica si pe SuperSkoda cat te-ar costa, dar adauga si transportul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma indoiesc sa fie volan cu comenzi, de piele, etc .... la 680 lei - verifica bine pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform ETKA, asa este. In etka e la accesorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)
On 26.04.2016 at 5:21 PM, bogdan_ said:

680 ron volan nou original din piele de la reprezentanta? Nici pe OLX nu gasesti pret asa de mic.

Eu cred ca au vrut sa spuna 680 de euro.

Revin cu informatii noi. Ma scuzati de greseala, am inteles aiurea, nu avea cum sa fie 680 ron. :huh:

 

.....................................................

 

A fost 682 lei. :biggrin:

Montat pe masina fara alte accesorii, a fost mutat airbagul de pe volanul existent, comenzile functioneaza. Arata super!

 

IMG_0149_1024x768.JPG

IMG_0151_1024x768.JPG

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, Bravo ! Ce sa mai zic, super volan la super pret :)

De curiozitate: e mai gros in diametru covrigul (cercul) decat la cel in 4 spite ?

Sa-l invarti cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

este superb ! Bravo, merita si este foarte ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.05.2016 at 8:29 AM, 75NOR said:

Bai, Bravo ! Ce sa mai zic, super volan la super pret :)

De curiozitate: e mai gros in diametru covrigul (cercul) decat la cel in 4 spite ?

Sa-l invarti cu placere !

Multumesc. Volanul pare mai gros, are priza mai buna a mana dar nu sunt inca sigur 100% ca este mai gros. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut!

la o Skoda superb 2 din 2012 pot pune volan in 3 spite gen octavia 3? mentionez ca volanul are comenzi.  multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti pune. Eventual pune o poza cu volanul tau si cel ce vrei sa il montezi.

comenzile nu vor functiona, pana nu schimbi calculatorul de coloana si cablajul din volan 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am si eu un superb din 2012 si vreau sa ii pun  volan cu comenzi. Ma poate ajuta cineva cu ce imi mai trebuie... am inteles ca trebuie schimbat modulul de la coloana volan si reconfigurat calculatorul mașinii, si daca se poate cu un cod pentru modulul acela. Volan în 4 spate. Va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

fa o scanare a masinii tale, posteaza codul calculatorului de coloana. In functie de ce ai tu pe masina, iti recomadam unul compatibil cu masina ta si volan multifunctional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Legat de acelasi subiect, pentru un Superb2 cu DGS (2012) se poate monta un volan cu padele dacă mașina a venit cu un volan fără?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Daca ai volan multifunctional,  montezi unul cu padele,  codezi calculatorul de coloana si va merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!