Jump to content

Alegere anvelope vara 2016


vlad31
 Share

Postare recomandată

Eu le am de 32 000 km super bune..

Le am luate din it  made in Ro ?

Nimic de reprosat pana acum!

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Doresc sa reinvii acest topic deoerece in ultima perioada cautand anvelope de vara (chitit fiind pe Continental Premium Contact 50 205x55 r16 91V) am fost deturnat de la cautarile mele prin recomandarea de reprezentantii firmelor sa iau Michelin Primacy 3 91W. ei spun ca acestea ar fi net superioare celor Continental.

As vrea sa-mi spuneti din practica daca sunt ok sau sunt vorbiti ei sa scape de ele. Am gasit Michelin 91W cu dot 21/016 si made in Gemania.

Ar mai fi ceva: in cartea masinii scrie 205x55 R16 91V, iar eu as vrea sa pun 91W. Intrebarea este: nu o sa am probleme la ITP/RAR ?

 

2016-09-05-1253[1].jpg

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebuii sa fie probleme daca indicele din acte e V si pui W.Paradoxal eu am trecut cu 205/55/16 91H si am W la ascutitoare. 

Imag065.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice este ok ce este deasupra la V!

Si michelin sunt ok..dar  nu sunt deasupra lui continental..

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca am Continental sport contact made in Germany va spun ca Michelin sunt peste toate, sunt cei mai buni de ani de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la ce a zis calin,eu folosesc michelin alpin tot timpul anului si fac min 50kkm cu un set

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drpinde ce continental ai..

Cu michelin tin mai mult ca uzura. Dar continental  ai siguranta 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sport contact 2 , sunt de acord de aceea sunt la al doilea set, cel de fabrica m-a tinut 50k. dar Michelin sunt mai moi, si mai putin zgomotoase, ruleaza fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci , raman la Continental sau Michelin (desi aici vroiam Goodyear)?

La Continental am 2 variante 205x55 r16 91V cu protectie janta sau 91W dar fara protectie janta. Voi decideti. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost perturbat de la alegerea mea (Continental Premium Contact 5) cand 2 persoane de la firme diferite mi-au recomandat Michellin Primacy3 91W (Made in Germany).:huh::screwy:

Cel mai importanta este care franeaza mai bine pe timp de ploaie? Din teste rezulta ca Michelin dar din practica...?

 

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut,

Cred ca foarte multi dintre noi avem anvelope de vara 225/45/R17 pe masini.

Caut sa cumpar o marca premium (Pirelli, Dunlop, Goodyear, Continental, Bridgstone, etc.) dar sa nu dau mai mult de 1500 lei cu tot cu TVA per set. Adica 375 / Bucata.

Ca si finaliste la acest pret am gasit asa:

1) Dunlop SP SPORT MAXX RT 225/45 R17 - Locul 1 ca alegere (mai era si Dunlop SP Sport 01 care e un model vechi ca si conceptie dupa parerea mea)

2) Pirelli Cinturato P7 225/45 R17 - Locul 2 ca alegere

3) Goodyear EfficientGrip Performance 225/45 R17 - Locul 3 ca alegere

4) Bridgestone Potenza RE002 sau RE050A  225/45 R17 - Locul 4 ca alegere

Nu ma intereseaza indicele de viteza, oricum toate au peste 200 km/h. Am gasit mai multe oferte la preturi bune acum la sfarsit de sezon si as vrea sa imi iau pentru anul 2017. Continental nu am gasit la banii astia.

Ma intereseaza sa nu se uzeze repede si sa fie foarte bun controlabil pe ploaie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut cand am schimbat anvelopele, Dunlop a fost si la mine o varianta, dar am renuntat la ea tocmai pentru ca pe tyrereviews.co.uk durata de viata vehiculata era de 35 - 40.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Dintre cele pe care le-ai insirat am avut : 1, 2 si 3 pe dimensiunea dorita de tine. Din observatiile mele, cele mai bune anvelope per total au fost Gy Effigrip Perfomance. 

Pirelli sunt dure dar rezista km fara numar iar Dunlop nu rezista mai mult de 30k km mersi intr-un ritm mai alert. :)

Eu recomand  GY. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta 1-GY

Varianta 2-Vredestein Ultrac Vorti 94V XL (le am pe masina si sunt dementiale)

Dunlop sunt UHP  si se tocesc repede,Bridgestone dupa 15k sunt zgomotoase (sanse mari sa se ovalizeze) Pirelli nu exceleaza la performante in schimb zici ca sunt ''longlife''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Goodyear EG Perf zic si eu. Le-am experimentat pe 225/50 pe c220cdi 4matic si sunt foarte bune. Ba chiar am avut comparatie cu P7 225/50 pe fosta masina.

Acum nu stiu daca te incadrezi la pret cu GY asymm2 sau CSC5. In sensul ca nu sunt chiar ultimele aparute, dar sunt foarte ok.

Inca o recomandare personala, ar fi Hankook Ventus S1 evo2 care ies bine in teste, pret bun si dupa mai bine de 6000km cu ele pe golf, pot sa confirm ca isi fac banii. Sunt ceva mai zgomotoase decat gy asymm2, dar pe ploaie nu am avut probleme. Bonus, scot si consumuri bune.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma voi orienta catre Goodyear EfficientGrip Performance. 

Pe masina acum am Dunlop SP SPORT MAXX RT, asa au venit de la fabrica. Intradevar mi se pare ca se uzeaza cam repede. Am 30.000-35.000km cu ele si nu mai prind o vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu le am de 6 luni si sunt foate multumit de ele , intradevar silentioase daca le gasesti pe cele de 68 db , dupa 10 000 km nu am gasit urme mari de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este diferenta intre michelin primacy 3 si michelin primacy 3 grnx ? Nu pricep :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti calitate luati Michelin, Bridgestone, Toyo, Yokohama in general firmele japoneze fac produse de calitate. Dunlop sunt ok pret/calitate si cele de la Nokian rezista destul de bine, au cauciucul mai bun fata de altii. Pirelli sunt ok, dar nu sunt peste cele mentionate mai sus, lafel si cele Continental.
Bridgestone sunt de regula mai silentioase fata de Michelin Primacy 3 daca le compari pe acelasi segment de pret.
Eu momentan am Dunlop de cand am luat masina de mai bine de 3 ani, nu erau tocmai noi dar cele de vara inca mai au 2-3mm pana la marcaj, nu stiu daca astea facute acum au cauciucul mai prost fata de cele precedenta, daca vreti calitate care sa si dureze scoateti mai mult din buzunar baietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O anvelopa care se uzeaza mai repede nu inseamna ca este proasta, din contra aderenta "provine" din uzura.

O anvelopa care se uzeaza in 50.000 km va oferi mult mai multa aderenta decat una care se uzeaza in 100.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum vreo 10 ani am luat un set de anvelope ,cele mai ieftine si nu cred ca am facut 20kkm cu ele...inseamna ca aveau aderenta de s au uzat asa repede?

de atunci am pus energy saver si am facut 50kkm cu ele,si avea si aderenta si tineau si km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aderența tine de modul un care a fost construit acel cauciuc pentru condițiile aferente de drum . Acel cauciuc s-a uzat mai repede deoarece materialele folosite in compoziție au fost mai slabe din punct de vedere al calității . Aderența are orice cauciuc într-adevăr diferă in funcție de ce tehnologie se folosește si ce materiale folosesc producătorii in ele ..mai bine iei un set de anvelope pe care il ai 2 ani decât sa iei cate 1 in fiecare an ... acum depinde si câți km faci :) nu merita sa iei cauciuc de top cand tu faci 20k în 2 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum adică nu merita sa iei cauciucuri de top daca faci 20000km in 2 ani?Daca atat face siguranta ta, cumpara-ti anvelope resapate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20.000 km i-am facut din august pana cum  . Tu cat tii un cauciuc 100.000 ? si folosesc anvelope michelin tocmai pentru siguranta si ceva rezistenta la uzura . Dar daca as fi sofer de duminica de ce mi-as cumpara o anvelopa scumpa cand nu ajung in 2-3 ani sa ajung la o uzura cat de cat cu ea sa imi iu alta si sa fiu nevoit sa merg cu un cauciuc copt de asta multa lume cand isi cumpara un cauciuc se mai uita si la DOT 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!