Jump to content

Alegere anvelope vara 2016


vlad31
 Share

Postare recomandată

Asy 3 am luat si eu de la autobon dot 2016 made in Germany

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Goodyear Asymmetric 3 este o anvelopa noua, lansata in decembrie 2015, deci DOT-ul nu are cum sa fie foarte vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In primavara aceasta a trebuit sa schimb seturile de anvelope de vara, aferente celor 2 masini.

In ordine cronologica, alegerile au fost:

- GY EfficientGrip Performance 185/60 R14 82H, 4 x 213 lei - am beneficiat de voucherul cadou de 100 lei; deci pretul final 852 - 100 = 752 lei plus montaj (vreo 75 lei).

Achizitia si montajul au fost facute la/prin vadrexim; achizitia ok, insa la montaj jantele Fabiei au capatat unele zgarieturi.

 

- Hankook Ventus S1 evo2 225/45 R17 94Y XL, 4 x 330 lei = 1.320 lei cu montaj inclus.

Achizitia si montajul au fost facute la/prin Primat silver Fundeni; achizitia ok, montajul ok - chiar cu plus si atentie.

 

In ambele situatii am solicitat si insistat pentru un dot de 2016 cat mai recent; si am si primit, desi mai aveau si cu dot de final de 2015.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa Continental CSC5, as fi mers pe Nokian zline dar vin numai de la fabrica din Rusia. Am ales noul model Hankook k125 pe dimensiunile 235/45/17, e prin topuri acum. Made in Hungary.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, Flavyus said:

Dupa Continental CSC5, as fi mers pe Nokian zline dar vin numai de la fabrica din Rusia. Am ales noul model Hankook k125 pe dimensiunile 235/45/17, e prin topuri acum. Made in Hungary.

Rectificare: am vazut Hankook made in China. Sa vedem de unde vin ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt intr-o mare diema! Trebuie sa schimb anvelopele dim. 165/70/14 si nu sunt hoatarat. Cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai nehotarat!

Am de ales dintre:

DUNLOP STREETRESPONSE 2 - C/B - 201 ron

CONTINENTAL PREMIUM 2 - C/B - 187 ron

CONTINENTAL ECO 5 - B/B - 211 ron
CONTINENTAL PREMIUM 5 - E/A - 217

Multumesc pt. pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai trecut in acte ar merge o idee mai late si profil ce iti place.Ceva sport o face mai sic,fioroasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza alte dimensiuni. Doar 165/70/14.

Aria de alegere s-a restrans la Dunlop SR2 (made Thailanda ) sau  Conti Premium2 (nu stiu unde sunt facute).

Dintre cele doua care ati alege ???

Modificat de gigik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio parere despre cauciucurile care ma interesau cateva posturi mai inainte. Pana la urma am ales Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (225/45/17). Pana acum am remarcat lipsa zgomotului la rulare si par ca se tin bine pe sosea (dar nu am facut nimic spectaculos ca sa testez asta). Probabil m-as fi descurcat si cu ceva mai ieftin, dar in fine...sper sa nu se toceasca foarte repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce pret GY F1 ? si unde sunt facute

Pai se vor cam toci, fiindca sunt performante = aderente. Dar la mers normal nu ar trebui sa se duca totusi prea repede.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie Made in Germany pe ele, DOT 0916, 390 de lei/buc de pe anvelope.ro. Mi s-au parut foarte promti si seriosi oamenii.

F1 Asymmetric 2 pareau ca stau mai bine la toceala fata de Conti SC5 din review-urile citite, sper si astea sa fie decente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ales GY Asy3, le am montate de prin februarie anul acesta. Dotul lor nu are cum sa fie vechi pentru ca pe la sfarsitul lui 2015 au inceput productia si lansarea lor oficiala.Mi se par foarte silentioase si suficient de moi , iar aderenta foarte buna pentru traficul public si anumite provocari. Un aspect important e ca au venit cu un profil de aproximativ 8mm, masurat de mine pe canalul central al anvelopei, iar in aproximativ 5000 de km nu am observat o uzura semnificativa, cum era de asteptat de altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin. PS 4,  225-40-18 pe masina de 4000 km.

Sunt foarte bune.IMG_20160503_141655.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, psebi said:

Scrie Made in Germany pe ele, DOT 0916, 390 de lei/buc de pe anvelope.ro. Mi s-au parut foarte promti si seriosi oamenii.

F1 Asymmetric 2 pareau ca stau mai bine la toceala fata de Conti SC5 din review-urile citite, sper si astea sa fie decente.

pret f. bun

eu am Conti SC5 si m-au tinut peste 60k, cu abuz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Spre sfarsitul anului ar trebuie sa schimb anvelope de vara pentru sezonul urmator. Acum am Continental Sport Contact 2 (205/55/r16 91v) de 5 ani, adica cele cu care a venit masina si cred ca vor face 70000km.

In urma experientelor/testarii voastre privind anvelopele ma intereseaza ca noul set sa aiba urmatoarele:

1-stabilitate; 2-aderenta/franare excelenta pe timp de ploaie; 3-uzura; 4-economie combustibil; 5-ce-o mai fi.:biggrin:

Va rog sa-mi spuneti ce marci imi recomandati modelul si ordinea lor. Ca idee ma gandesc la Continental, Goodyear, Dunlop. Nu doresc clasamente din teste, vreau doar experientele voastre.Multumesc!

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am experienta cu Conti CSC5, exceptionale in orice conditii, fara diferente ud-uscat, scumpe dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca vorba de Continental FR2 sau ECO Contact...

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CSC5= ContiSportContact 5, bestiale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca imi scapa ceva la denumirea CSC5. Mie imi trebuie 205/55/16 iar CSC5 nu gasesc cu aceste dimensiuni, ci doar cu 205/50/16.  Poate e vorba de Conti Premium Contact? Ceva e neclar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, dpc said:

Cred ca imi scapa ceva la denumirea CSC5. Mie imi trebuie 205/55/16 iar CSC5 nu gasesc cu aceste dimensiuni, ci doar cu 205/50/16.  Poate e vorba de Conti Premium Contact? Ceva e neclar...

Continental sport control 5 sunt numai incepand de la 17 in sus.Am vazut pe situl lor.Probabil ca de la 16 in jos au Premium contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, eu am CSC5 pe 17.

Nici nu am vazut pe site-urile online Continental de orice fel pe 16, curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti dreptate, din neatentie am vazut doar prima parte fara 17. Mie imi trebuie 205/55/r16 si voi imi recomandati pe 17" :biggrin:.

Ca sa fac alegerea mai usoara ordinea ar fi:

1-Goodyear efficientgrip performance 205/55 r16 91v

2-Continental Sport Contact 2 205/55 r16 91v (ce am acum la masina).

3-Dunlop (aici nu ma pot hotari)

Cu CSC 2 de acum am mers si pe drumuri...forestiere si nu au avut nici o problema. Astept pareri despre Goodyear.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am premium contact 5..super.multumit de ele..Aceleasi dimensiuni ca tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul 1 : le am pe masina ( dimensiunea 225/40/18) si sunt foarte bune pe asfalt uscat dar pe ploaie nu mai sunt asa grozave. Pierd aderenta destul de repede la limita si sunt cam rigide.

Punctul 2: le am avut pe o alta masina de noi, absolut nimic de reprosat.

Punctul 3: Dunplopurile ( da am scris corect si e o exprimare plastica) sunt din categoria Goodyear-urilor. Tinand cont de dimensiunea cautata eu zic ca nu vei da gres cu nicio varianta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ADAC.de (automobil clubul german) publica teste de pneuri in fiecare an la pagina https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx

Pt pneurile de vara, tipodimensiunea 205/55R16, testele anului 2015 au in top 3 urmatoarele pneuri:

Michelin Primacy 3

Goodyear Efficient Grip Performance

Continental ContiPremiumContact 5

 

Eu mi-am luat la jumatatea lui Aprilie Continental ContiPremiumContact 5 care aveau DOT0716 si pana acum (~2000 KM) nu am ce sa le reprosez.

Nu am prins prea multe ploi sa le testez pe ploaie, dar pe uscat le-am testat serios: de la mers pe autostrada la 140KM/h pana pe drumuri de macadam sau de beton.

Imi era teama ca vor fi zgomotoase (aveau 71dB trecuti pe eticheta - fata de alte pneuri cu 68dB) dar pana acum au fost ok la acest capitol.

La capitol aderenta sunt mai bune decat Dunlop-urile vechi pe care le aveam (masina nu mai scartaie in curbe stranse).

Sa vedem cum stau la capitolul uzura - cei 2000 KM fiind nesemnificativi pt durata de viata a unui pneu...

PS: pe piata se gasesc si Continental ContiPremiumContact 5 cu DOT 2015 (jumatatea anului 2015) dar daca veti cauta ceva mai bine veti gasi si pneuri cu anul de fabricatie 2016 care nu au stat 1/2 ani - 1 an in depozit.

Ale mele sunt fabricate in Franta.

Eticheta Continental ContiPremiumContact 5.JPG

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!