Jump to content

Alegere anvelope vara 2016


vlad31
 Share

Postare recomandată

A venit timpul sa-mi schimb si eu anvelopele si dupa ce am cautat putin pe net, m-am hotarat  sa-mi iau Dunlop bluresponse, dar in schimb ieri am primit o oferta pentru Pirelli p1 cinturato verde. Ce parere aveti despre pirelli in general? merita anvelopele acestea in schimbul dunlopului?

 

P.s Am mai primit oferta buna si pentru Nexen, dar de astea chiar nu am auzit pana acum.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Edit title
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe blueresponse si ni o sa regreti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si eu...mi-am schimbat vechile Conti Sport Contact 2 care aveau aproape 8 ani cu Dunlop Sport Bluresponse...se simt mai moi putin, mult mai silentioase si un grip foarte bun pe uscat deocamdata...le recomand, mai ales ca acum se da si un voucher de 100 ron la 4 anvelope achizitionate...de pirelli nu prea am auzit cuvinte de lauda pana acum la modele actuale...

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiune si ce greutate are o anvelopa Dunlop Blueresponse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Trebuie sa imi iau cauciucuri de vara dimensiunea 235/45/17.Din ce am cautat si dupa buget am ramas la Pirelli Cinturato P7 Blue si Continental Sport contact 5.Ce sa aleg intre cele doua?mai mult m-ar interesa rezistenta la uzura.Sa imi iau ranforsate sau nu?

Sau Goodyear f1 eagle asymetric 2/3?

Modificat de Nicu Serban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental sport contact 5 cu protectie janta. Au iesit anvelopa anului ADAC aceasta marime, daca tin bine minte.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de 2 ani continental sport contact 5.f multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de pareri.Tocmai am citit parerile englezilor si ma gandeam sa nu imi iau conti,ramasesem sa ma decid intre goodyear si pirelii.englezii zic ca astea conti is bune dar is nemultumiti ca se duc repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci alege michelin saver...sau is scumpe

eu am michelin alpin a4 si le tin tot sezonul pe masina ,pe fata am facut 40kkm ...si mai duceau inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul este maxim 2000 lei,cu tot cu montaj.michelin nu am gasit energy saver pe dimensiunea asta.am gasit primacy si pilot sport care nu mi se par prea interesante.

Si nici nu mi-au sarit in ochi prin clasamente la testele astea de cauciucuri.poate la alea de iarna is mai bune michelin.

Modificat de Nicu Serban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se duce in  calitate de cauciuc sunt si bune.am35k cu ele pana acum si sunt la 60%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Nicu Serban said:

Sau Goodyear f1 eagle asymetric 2/3?

Intre sport 5, dunlop sport maxx rt sau goodyear oscilam si eu. Am ales goodyear asymmetric 3 fiind model nou si din cate am citit asymmetric 2 duceau mai multi km ca sport contact 5. Azi le-am montat, foarte confortabile si silentioase. Au protectie foarte buna pentru janta si sunt dot 2016. 

http://postimg.org/gallery/24j1asc8i/

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/6/2016 at 1:03 PM, Nicu Serban said:

Salutare,

Trebuie sa imi iau cauciucuri de vara dimensiunea 235/45/17.Din ce am cautat si dupa buget am ramas la Pirelli Cinturato P7 Blue si Continental Sport contact 5.Ce sa aleg intre cele doua?mai mult m-ar interesa rezistenta la uzura.Sa imi iau ranforsate sau nu?

Sau Goodyear f1 eagle asymetric 2/3?

Apropo de Pirelli Cinturato P7, am folosit eu cu dimensiunea 225/45/17, echipare OEM. Dupa 45,000km rulaj doar cu ele, rotite la fiecare 15,000km, mai aveam 2 mm uzura pe fata si 4mm uzura pe spate. Au tinut foarte bine, testele de Autobild le dadeau ca tin doar 35-38,000. Eu am fost foarte multumit de ele.

Ca un plus pentru ele, au buza de protectie foarte generoasa in comparatie cu Conti. Am ContiSport acum, dar nu sunt la fel de multumit.

Te-ai orientat foarte bine cu GY Assy3, au "A" pentru acvaplanare si sunt foarte silentioase. Basca rim protector foarte generos

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce știți de anvelope marca starfire? merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Salut Hankook ventus prime3 dot 2016 marime 205 55 16 pentru masina din profil sau Donlop sport max rt dot 2015? Maxim 8000 km pe an mai mult sta parcata ( vinovata masina de servici). Trebuie sa cumpar 4 bucati si nu stiu ce sa aleg, sa fie cu protectie janta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut hankook ventus prime 2 au tinut doua sezoane...aprox 40kkm.Am fost foarte multumit de ele.... singurul minus e ca s au uzat cam repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cele doua, Dunlop sunt ceva mai de soi.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Vreau Donlop dar are dot 43 2015, Hankook este 2016, sau altceva pentru condus normal,sta parcata mult dar vreau 4 anvelope noi, astept si un sfat referitor la alta marca maxim 300 lei anvelope multumesc.

Hankoook ventus prime 3 are db 71. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus ieri Dunlop blueresponse (la un pret foarte bune 219 ron/anvelopa). Nu am apucat sa merg cu masina cine stie ce dar par destul de silentioase. Revin cu un review

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hankook Ventus V12 Evo 2. 225-40-18 pe masina.

40000 km rulate, mai duc 1 an.

Sunt ok pret, calitate, se tocesc datorita compozitiei, dar daca nu esti agresiv cu ele sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

 

Donlop sport blurespons 205 55 16 91 v greutate anvelopa 7.88kg,

Donlop sport maxrt greutate 9,60kg,

Donlop sp sport blurespons 9,30 kg,

 Goodyer eficientgrip performance 7,80 kg.  Goodyear este dot 2016.

Ce pareri aveti? Renunt la protectie janta asta e nu stiu ce sa aleg. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.04.2016 at 15:55, Fanel a scris:

daca nu esti agresiv cu ele sunt bune.

Perfect de acord, la fel si Khumo Ecsta.Depinde de tine T.R.C. PASSAT 2006 ce fel de sofer esti ca daca te crezi un mic Schumi cauta o anvelopa  mai de calitate.Eu mi-am pus Vredestein Ultrac Vorti 225/45/r17/XL si pot sa le compar cu ce a fost OE pe masina adica Bridgestone Potenza RE050A si sunt pe acelasi palier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, T.R.C. PASSAT 2006 a scris:

...

Donlop sport maxrt greutate 9,60kg....

Ce pareri aveti? Renunt la protectie janta asta e nu stiu ce sa aleg. multumesc.

Dunlop Sport Maxx RT 205/55 16 91Y au exact 8,8Kg, nici vorba de 9,6Kg.

Au si protectie janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

http://www.anveloshop.ro/anvelope/vara/dunlop-sport-maxx-rt-20555r16-91y-30040.html are 9,60 asa scrie aici

Conduc normal, masina este de 105 caluti, sa fie rezistenta la drumurile noastre  cu gropite, sta parcata si o saptamana in care nu circul deloc cu ea, sa vedem ce aleg important sa fie dot 2016. multumesc  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!