Jump to content

Inlocuire frane fata 239 cu 256


SAMSON
 Share

Postare recomandată

A incercat cineva sa faca modificarea sistemului de franare de la discuri ventilate de 239(1.0; 1.2tdi) la 256(1.4tdi; 1.4-100cp; 1.4fsi)? Ce ar presupune modificarea. Este suficienta inlocuirea discurilor si a portetrierului? sau se ajunge si la inlocuirea etrierului sau poate si a fuzetei(daca nu corespunde la gauri portetrierul) 

256.jpg

239x18.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat...dar m-ar tenta sa vad bestia de 1.0 cu niste discuri ventilate...macar pentru design. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ventilate sunt si acum, doar ca nu ma multumeste cum franeaza, fata ce-l putin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am pus pe Lupo GTI de la 256 la 280, si a mers doar cu schimbarea discurilor si a port etrierilor. cred ca am si piesele date jos de 256 pe acasa.

daca aveti intrebai legate de upgrade la 280, shoot, va pot da coduri..schite..tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc, la GTI e ca la 1.4 TDI? Vreau sa trec de la 256 la 280 pe fata. Trebuie sa schimb doar discurile si portetrierii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e la 1.4, dar la GTI, da., a fost suficient sa pun etrierii cu codul 357 615 125 c si discurile 535 615 301

un link cu mai multe detalii: (unde se pare ca spune si ceva de TDI, dar nu spune daca 1.4 sau 1.2)

http://forums.clublupo.co.uk/index.php?/topic/74272-how-to-fit-280mm-g60-brakes-to-a-lupo/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Bogdane....si pentru masinuta si pentru upgrade. Daca mai ai piesele de pe 256 as fi interesat de ele.

Din cate am observat(la un prieten cu Arosa de 1.4 cu 101cp), la varianta cu discuri de 256, pentru upgrade se pot inlocui portetrierii. La mine(1.0) portetrierul este cu tot cu fuzeta, asa ca trebuie sa achizitionez separat piesele fuzeta- portetrier.

Bogdan & Crazeebmx - nu a fost nevoie sa schimbi si etrierul? discul la 280 parca este de 22mm, fata de 20mm la 256, sau a intrat mai fix...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc :) culmea..fata de S3 in majoritatea timpului, chiar este upgrade desi nu prea crede lumea...

la mine nu a fost nevoie decat de port-etrier. mai am clar discurile, placute (fata si spate, chiar daca pe spate nu am schimbat marimea, am pus noi) ..daca vrei, tre sa fie si portetrierul, vorbim pe PM daca te intereseaza. ..ar trebui sa am si furtunele..daca mecanicul le-a desprins corect, erau metalice pe fata de fabrica :) 

discurile sunt din datele oficiale mai groase, dar 2mm nu vad sa conteze..oricum si la placute vad ca alea super-sport sunt mai groase..si tot intra..cu 1-2-3mm..  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!