Jump to content

Glf VII GTI vs Renault Megane GT


tudy_cnu
 Share

Postare recomandată

Reputatia alfelor este ca merg foarte bine, atunci cand merg.

Personal as zice sa mergi pe megane daca vrei sa iesi din tipare sau pe golf daca vrei un allrounder solid.

Ai facut test drive cu noul gti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul gti? e tot ala de 3 ani de zile, adica golf 7 gti, nu? Nu au nicaieri in Bucuresti sau prin zona Golf 7 GTI de test drive. Nici pe la welt auto nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mor Tudy, acu' ma pregateam sa deschid un topic asemanator. Am vazut Megane GT'ul si mi-a dat toate planurile peste cap. Eu am GT'ul cu alte doua variante, una mai realista si una mai departata, ca ar trebui sa strang tare din b**i. Leon 1.8 TSI 180 cp ,gaist la daswelt cu 5 km pe stoc, navigatie, trapa etc etc, aprox 23k si tot un Leon Cupra, vreo 29 k.

On 3/23/2016 at 3:01 PM, saibot said:

Nici eu nu stiu de unde ai tras concluzia ca ma amuz pe seama problemelor tale. Fix cilindreea aia mica a stat la baza problemelor tale la fel ca si la 1.2TSI, ca 2.0 si chiar 1.8 nu au avut probleme de genul. Sau crezi ca a fost coincidenta ca motoarele mici au fost defectuoase?

Nu alegi masina dupa motor dar dupa fiabilitate alegi? Ca motorul face (mare) parte din masina. Deci cum e? Mergi aprope la sigur cu un motor care e dovedit fiabil sau iti incerci norocul cu 1.6 montat intr-o masina care abia a aparut?

Orice ai alege eu iti urez succes!!

 

Nu cilindeea mica a stat la baza problemelor, ci viciile de fabricatie. Cilindree mica au si motoarele dupa 2011 care nu au mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si? Ai facut test drive? L'ai vazut pe viu? Ceva impresii? :D 

OT: Stiu Leonul acela la 23k. Suna foarte bine. Si mie imi place foarte mult exteriorul la Seat, dar nu ma impac deloc cu interiorul. Dar asta tine de gusturi :) 

OT2: Era o Cupra pe la Cluj, de 1 an sau 2, cu vreo 20 si ceva de mii de km si voia 24k pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudy, am avut același motor si probleme, chiar mai multe. Chiar crezi ca mai cumpăr mașina fără garanție minim 4 ani. Mâine ma duc sa TD cu GT-ul.

Parerea mea este ca nu merita GTI ul banii ceruți. Am ajuns sa plătim doar marca. Mai degrabă Cupra. E puțin diferit interiorul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo saptamana ma intalnesc in sectorul 6 - Bd Timisoara cu noul megane , e masina de dealer , albastru , nu am idee ce motorizare este.

Arata foarte bine la exterior dar  sa nu uitam de problemele masinilor made in france , geamuri deschise pe jumatate care scarțăie , discuri ovalizate rapid , revizii scumpe , mai nou aud ca in timpul iernii display-ul de la cluster se abureste peste noapte la fluence , centurile scartaie dupa 10.000km si eterna senzatie de masina "nelegata " gen Dacia :).

Mai adaug si faptul ca Megane este model nou , nu se stie ce "bube " are .

 

Ps : e o parere personala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mers vreodata cu masinile din clasa sport de la renault ? exemplu megane rs ? ( modelul vechi ) . Situatia se cam schimba radical..probleme are orice masina, toate sunt rezolvabile ; un set de discuri? Pe bune ? Asta e problema cea mare la renault? Mai citeste forumul asta si o sa vezi probleme adevarate...apoi tragem concluzia cine sunt campioni :) intre GT si si Golf, as alege oricand GT-ul ; tot intre astea doua, leonul e o cale de mijloc. Golf nu as lua in viata mea, mai ales la supra pretul cerut de ei. Intre leon si GT as alege tot GT-ul. Poate e chestie de gusturi dar masinile coupe au ceva aparte cand vorbim de sportivitate...dar bine, am ajuns in epoca in care si masinile break sunt considerate sport :)))))) iar echiparile numai sunt ce erau odata..acum iti iei FR ( formula racing ) cu motor de 1,4 tsi..totul se vinde numai pt bani. Pachetele au devenit optionale ( GT / OPC / FR / etc...) …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu reviziile scumpe la Renault e din aceeasi categorie cu CD-ul la oglinda sa pacalesti radarul. Sunt la fel ca VW, stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o mare diferenta in "a merge cu renault sport" si " a detine un renault sport " trust me.

Sunt curios cum se va comporta "tableta " de pe Renault cand afara o sa fie +39 gr C sau - 15 gr C :) 

Ps : citesc forumul asta de foarte mult timp :).

 

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cum se comporta si la Golf si la Leon-ul meu. Pana nu incalzesti masina un pic, e intepenit. Sau, cateodata, se apuca si isi alege el radioul super random, in timp ce eu acult muzica. La asta voiai sa faci referire?

Modificat de digraph1618
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Se va comporta ca cea de VW,Skoda, Seat, Opel,Mazda, Hyundai etc.

 

P.S. Caută post-urile mele sa vezi acolo probleme cu VW. Deci te rog nu vb de fiabilitate si alte prostii. Poți sa spui ca e părerea ta, dar vino argumentat. 

P.P.S. Văd ca ai Mercedes. Întreaba de curiozitate care este una din motorizări de pe noul A-klasse

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu masini din clasa sport de la Renault (Clio RS si Megane RS). Da, au alt sasiu, alt comportament rutier dar interiorul este tot cheap ca la modelele de serie. Si ce e nasol e daca vrei sa le vinzi nu le cumpara nimeni. Un coleg cu Clio RS se chinuie si acum, dupa 2 ani de cand l-a pus la vanzare si nu are nici un cumparator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi , nu am spus ca motorul nu e performant/ fiabil , drept dovada ca MB foloseste motoare pt versiunea de baza la A klasse.

Din pacate , cum bine spune colegul edi1000 calitatea materialelor este slaba , motorul este ok dar atat.

Cum am scris mai devreme  ,asta este parerea mea , dupa mine Renault este un brand low cost .

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Renault este brand low cost, norocul nostru ca face VW masini premium. Oh wait, doar preturile sunt premium. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face parte din gama normala. 

Da. Pentru ca noi trăim in Romania si noua ne plac "nemtestile". Numai noi suntem aia care trăim in garsoniera de 20 de mp in Berceni si conducem Bentley.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b97dmt E parerea ta si ti'o respect. Nu pot sa compar interiorul de megane GT cu cel de GTI, pentru ca nu as fi obiectiv, dar pot sa il compar cu cel de Scirocco. Si sa stii ca nu mi se pare ca interiorul de Scirocco ar fi "mai premium". Mi se pare ca sunt pe'acolo, 2 marci in zona de mijloc, asa cum spune si colegul @Luciosu, si nimic mai mult.

In alta ordine de idei, m'am tot gandit si razgandit si gandit la loc... Maine dau avansul sa rezerv un Megane. Nu stiu daca era strategie de sales, sa ma agate, sau chiar asa era, vanzatorul mi'a spus ca mai e doar o bucata pe stoc albastra+jante 18''. La mijlocul lunii aprilie incepe programul rabla, de atunci va mai dura aproximativ o saptamana pana voi primi cheile (de fapt, card'ul, care fie vorba intre noi, arata demential). Din pacate, nu o sa ii pot face prezentare aici pe forum, dar o sa va raspund in privat la orice intrebare doriti sa imi adresati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos , sa te bucuri de masina si sper sa fii multumit de ea.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cât a ajuns cu reduceri si ce optionale are pe ea, ca m-am uitat pe configurator si nu sunt mult optionale de adăugat.

spune-mi ca ai luat jantele Magny-Cours... 

 

Marti ma duc pana la urma sa văd ce preț îmi face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fac si eu un schimb de experiente cu un coleg care isi ia noul GT...eu il dau o tura cu cupra el ma da una cu renoul ala " ieftin si " cu materiale low cost " :)))) mai avem putin si zicem ca vw e peste bmw si mercedes...serios..snobismul isi spune cuvantul la noi, de aici si multitudinea de "nemtesti" care a invitat Romania..nu conteaza ca e chel, ca e motor de 1,4 75/80 cp pe golf 5/6..sau ca are o droaie de probleme...vw sa fie ! Daca se baga cineva cu un renault GT la o sedinta foto astept un mesaj pe pm. Sa le stapaniti sanatosi, orice masini a-ti avea ! Important e sa le alegeti cu inima si sa va permiteti intretinerea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu 23250 euro e pretul final dupa discount dealer si tichet rabla. Da da, e cu jantele Magny-Cours :) Configuratia de pe stoc include ca optionale: pachetul ala cu Alcantara, pachetul Bose+R-link si pachet drive safely (front assist, traffic sign recognition, lane asist, ACC, Light assist)

@bgd_b92 Incepand cu luna mai, cu mare placere, facem si test drive. Numai sa vad cartela in mana si rodajul facut :D 

@b97dmt Multumesc frumos. 

Modificat de tudy_cnu
forgot something :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tudy_cnu am vazut ca esti din Focsani :( 

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in Bucuresti de 8 ani... Dar nu uit de unde's bastinas :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru alegere si sper sa fie ce ti-ai dorit. Se poate face prezentare pe celalalt forum, unii care am mai condus si alte marci si stim ca VW nu-i chiar miezu din dodoasca, mai citim si alte forumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toți pare ca suntem din Focșani. Bai, da' ăștia au adus GT doar pe albastru. Sau mov. Ca nu îmi dau seama de culoare. Eu as vrea s-o văd pe argintiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. O alegere indrazneata! PS Chiar daca nu suntem de acord unii cu parerile celorlati asta nu inseamna ca nu trebuie sa apreciem achizitiile altora. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!