Jump to content

Glf VII GTI vs Renault Megane GT


tudy_cnu
 Share

Postare recomandată

Hello all

Ma bate un gand serios sa schimb masina in primavara asta, Scirocco ajungand la 150k+ si 6 1/2 ani. Eram chitit pe un Golf 7 GTI, rosu, manual, cu diverse optionale, dar am vazut azi noul Renault Megane GT, care mi'a amestecat putin ideile in cap. Hai sa va prezint putin mai in detaliu dilema mea.

 

Golf 7 GTI 220 CP, 250 Nm - Tornado Red, jante 18'', manual + optionale: climatronic, camera rear assist, cotiera fata, bixenon adaptiv, lampi spate led, oglinzi rabatabile, pachet iarna, privacy glass, composition media, kessy, dynamic light assist, app connect, selectarea modului de conducere.

Pret dupa diverse discounturi: 26.5 k    Timp livrare: 10 saptamani (zic ei, eu m'as astepta undeva la 12)  Garantie: 2 ani producator + 2 ani importator

 

Renault Megane GT, 205 CP, 280 Nm - Bleu Iron, jante 18'', automat + optionale: front assist, sign recognition, lane assist, light assist (am pus denumirile din "universul" VW, nu stiu cum se spune la renault), tapiterie alcantara cu scaune gen scoica (nu sunt chiar scoica, vezi poze), R-LINK 2 cu ecran 8.7'' + Bose.

Renault vine cu foarte multe optiuni in standard, singurele minusuri fata de Golf ar fi DLA (nu stiu cum functioneaza light assist la renault, dar nu cred ca e dinamic) si camera, dar as avea senzori spate.

Pret dupa diverse discounturi: 23.2 k  Disponibilitate: pe stoc    Garantie: 3 ani producator + am vazut ca au niste pachete pentru garantie extinsa.

 

Am o mica reticenta la Renault, pentru ca nu stiu mai nimic despre marca si despre problemele ei in general, de aici si speranta mea ca poate obtin niste sfaturi din partea voastra. De asemenea, pana acum, 90% din km i'am facut doar pe VW, benzina turbo, suspensie sport, deci de la un GTI as stii la ce sa ma astept.

Va las si niste poze, proaspete de azi din showroom. Sambata o sa apuc sa fac si test drive, sa vad cum se comporta si 4control (mare curiozitate)

 

P.S.: Va rog nu incepeti cu afirmatii de genul "pai la 25k iti iei modelul nu stiu care, din anul nu stiu care". Dupa episodul Scirocco, cu 2 pistoane schimbate, doresc sa cumpar masina noua, cu garantie cat mai mare posibil. 

Numai bine

Tudor

IMG_4896.JPG

IMG_4897.JPG

IMG_4898.JPG

IMG_4894.JPG

IMG_4895.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In care showroom este? Cumva autocobalcescu de pe Splai?

On topic: In locul tau as merge pe GTI. E varianta clasica, motorul mai versatil si o cutie manuala e mereu mai fiabila. Design-ul chiar si la GTI e insa mai putin agresiv decat la GT, dar asta e normal. Interiorul tine de gusturi: sobru, calitativ vs destul de tehnologizat si care rapeste privirea. Numai cand vezi padelele pe care le foloseste dsg-ul de la Golf si ce are EDC-ul iti dai seama ce flashy este :))

Fiabilitatea noii cutii EDC7 ramane de vazut. Ambreiaje umede acum care in mod normal rezista mai bine decat cele uscate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, autocobalcescu splai. 

Iti raspund aici si la intrebarea cu impresiile din interior. Nu am apucat sa stau prea mult inside, ca ma cam grabeam, dar ce pot sa spun ca volanul este foarte ergonomic, foarte placut la atingere. Scaunele sunt si ele foarte ok ca ergonomie, le'as fi preferat o culoare uni, fara toate acele detalii. Pozitia e una destul de joasa in masina, totusi nu m'am simtit la fel de jos ca in Scirocco (pur subiectiv). Padelele mi se pare cam prost amplasate si nici nu pot fi date mai jos. Unitatea media nu am luat'o la bani marunti, nu pare ceva deosebit dar totusi nici nu are rezolutie de RCD510. In spate e destul de putin loc, pentru o persoana ca mine 1.80, 90+ kg. Portbagajul mi se pare putin mai mare ca la scirocco, nu cu mult. Iar ce m'a uimit, eu nu ma asteptam sa ma urc vreodata in vreo masina cu luneta mai mica decat Scirocco, dar uite ca s'a gasit (exceptand supercars pe la saloane auto :P) . 

Mi se pare complicata alegerea, mai bine se lansa megane'ul dupa ce dadeam comanda de GTI, si aia era. Dintotdeauna mi'am dorit un golf gti, dar dupa 7 ani de Scirocco, mi'e frica sa nu fie doar ceva meh, cand voi schimba. Adica, aceeasi ergonomie, acelasi stil, aprox aceeasi cutie, aprox aceeasi suspensie, motor cu ceva mai multi cai&cuplu.

Pe de alta parte, vine Megane'ul flashy & stuff + un mare bonus, cutie automata, basca si mai ieftin cu 3k.

 

Decisiv e test drive'ul de sambata. Sper sa gasesc feelingul acela de "sport" pe care in GTI stiu sigur ca il voi regasi. Am mai cumparat eu o masina fara sa fac test drive si am renuntat dupa 3 luni la ea, ca simteam ca ma rastorn la fiecare curba mai serioasa (Evoque), asa ca nu mai fac iar greseala asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand: GTI are 350Nm, cred ca ai facut un typo mai sus.

Depinde ce te intereseaza mai mult la masina: gen design sau performante, poate conteaza (sau nu) si volumul portbagajului sau/si spatiul pe bancheta spate, etc.

Eu sincer as alege GTI, pe mine m-ar interesa cel mai mult: motor, cutie (eu as lua DSG, ma rog, dar si manuala e foarte buna), spatiu interior si design interior/ergonomie/calitate materiale (care imi place mai mult la GTI, eu nu ma omor cu tot felul de tablete si instrumente digitale). Iar exteriorul lui GTI e si el ok, poate nu la fel de flashy ca Megane-ul.

Iar apoi e 4control-ul asta care pe mine nu ma incanta prea mult sa fiu sincer, nu prea ii vad rostul, nu m-ar ajuta cu nimic pe mine, doar ar fi o chestie in plus care sa se strice.  

Dar recunosc ca Megane-ul nu e rau, e un mare pas inainte fata de generatia veche, mai ales interiorul si clar este o masina reusita. Este insa masina mai buna dintre cele 2? Cu siguranta nu, 1.6 nu are nici o treaba cu un 2.0, iar +70Nm se simt al naibii de mult. Nu mai vorbim de potential ulterior, daca asta te va interesa, acelui 1.6 nu prea as mai avea curaj sa ii fac mare lucru, in schimb GTI e safe in 300 CP si vreo 450 Nm.

Iar eu am avut Laguna 2 vreo 2 ani, o masina excelenta, am fost foarte multumit de ea. Iar acum am un Peugeot, tot frantuzeasca, cea mai buna masina all around dintre tot ce am avut pana acum. Deci stiu cate ceva despre masinile frantuzesti care fie vorba intre noi cred ca stau mult mai bine decat VAG la fiabilitate in general. 

Dar GTI e clar masina mai buna aici. Si sensibil mai scumpa :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea pur obiectiva este clar GTI, cea rationala, iar GT-ul varianta bazata pe feeling. Cu siguranta test drive-ul o sa te lamureasca mult mai bine care ar fi alegerea corecta pentru tine. 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF da, a fost un typo, la 350 Nm m'am gandit. DSG mi'as fi dorit si eu, dar obliga si la pachet performance si sare pretul cu 3000 de euro. De asemenea, 205 cp sunt mai mult decat suficienti pentru mine. Nu am microbul tuningului si nici al retrofiturilor. Ma bucur totusi sa aud de fiabilitatea masinilor frantuzesti. Totusi, dupa Scirocco (2 pistoane + turbina schimbate) nu ma mai sperie nimic. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este. Nu stiu de ce mai nou nu mai poti lua GTI simplu cu DSG, acum cateva luni se putea. E aiurea, multa lume ar vrea DSG ca si tine, dar nu vrea neaparat acel PP (si implicit jante de 19" ..)

Poti merge pe un SH din DE cu putini Km :). E si un GTI foarte misto la vanzare in tara, unul alb, la un pret super bun, putini Km. Dar are un mare pacat: nu are climatronic. Nu stiu cum naiba, ca are o gramada de optiuni dar climatronic nu. Probabil si de aici pretul bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema principala cu GTI + DSG + Performance este pretul... La pretul masinii, de mai sus, s'ar mai adauga 3000 de euro.

SH din DE nu vreau si nici nu pot. Nu vreau pentru ca in DE e garantie doar de 2 ani, deci as mai ramane cu 1 an poate si mai putin. (Ti'am zis, am piticul cu garantia, ce face un 1.4 tsi din om :)) ). Nici nu pot, pentru ca vreau sa fac credit auto. Pt DE, mi'ar trebui credit de nevoi personale (alte dobanzi, cu totul alta mancare de peste)

Din pacate, astia in RO nici nu au un GTI de test, sa ma ajute sa imi bag mintile in cap.. Deci daca la test drive cu Megane imi pica cu tronc, sunt sanse mari sa nu ma mai schimb.

In plan financiar, am primit azi si oferta de finantare. Poate ajuta si pe altii informatia asta: pe langa RCI leasing (sau cum ii cheama pe aia ce lucreaza cu renault), Porsche Bank pare un CAR (casa de ajutor reciproc) :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur subiectiv - nu imi place absolut deloc bordul meganului noi. Poate asta e viitorul, cu o tableta varata-n centrul consolei, dar asa n-arata bine deloc... Nu stiu nici cat de ergonomica e. Iar ceasurile sunt un fel de civic wannabe.

Pe afara insa arata mai agresiv ca GTI-ul.

Fiabilitate - stiu destui oameni cu renouri - majoritatea luate de noi sau aproape noi si nu prea au fost probleme majore de fiabilitate (inclusiv un megan turcesc in familie). Din ce citesc si vad in ultimii ani pe la VAG in curte as putea spune ca Renault sta chiar mai bine. Au un minus major - piesele sunt sensibil mai scumpe si mai complicate, iar manopera este sensibil mai mare (timpi normati mari). Asta se intampla comparand generatiile G4/G5/6 cu Megane II si III. Nu am informatii mai recente.

La megan 2 si 3 de ex, RS-ul m-ar fi pus bine de tot pe ganduri, in comparatia cu un GTI, insa la modelele actuale as alege fara discutie clasicul - GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce te-ai ars cu un motor cu cilindree mica (faimosul 1.4TSI ), iei in considerare un alt motor mic(1.6 de data asta), despre care nu ai nicio idee cu ce surprize vine referitor la fiabilitate.

Deci 1.6T (necunoscut) vs 2.0T (calul de bataie VAG), mda... greu de ales rational in cazul asta :))))

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul avantaj care il vad la gt este raritatea si poate designul.

Doamne fereste sa se strice   la cata experienta au cei din serviceul renault cu asa ceva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, saibot said:

Dupa ce te-ai ars cu un motor cu cilindree mica (faimosul 1.4TSI ), iei in considerare un alt motor mic(1.6 de data asta), despre care nu ai nicio idee cu ce surprize vine referitor la fiabilitate.

Deci 1.6T (necunoscut) vs 2.0T (calul de bataie VAG), mda... greu de ales rational in cazul asta :))))

Daca 1.6T ala e cel de pe Clio RS, de 200 de cai, atunci motorul nu e chiar necunoscut si nici probleme grave de fiabilitate n-au fost cu el.

Modificat de digraph1618
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, e puzderie de Clio RS 1.6 pe strada in comparatie cu 2.0 TSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de cate sunt pe strada. E foarte clar ca sunt mai multe 2.0TSI-uri, nu contesta nimeni asta. Cine a petrecut insa un pic de timp si in curtea frantuzismelor, cunoaste motorul respectiv ca fiind fiabil.

Modificat de digraph1618
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi un aspect, important pentru unii, si mai putin important pentru altii.

Meganul 2 si 3 RS aveau ambele punte rigida pe spate, in timp ce GTI-ul de la 5 incolo avea independenta. Nu stiu la M4 cum sta treaba, dar GTI-ul are independenta...

Asta era pentru mine singurul minus real al Renaulturilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, digraph1618 said:

Nu e vorba de cate sunt pe strada. E foarte clar ca sunt mai multe 2.0TSI-uri, nu contesta nimeni asta. Cine a petrecut insa un pic de timp si in curtea frantuzismelor, cunoaste motorul respectiv ca fiind fiabil.

La o masina nu conteaza doar motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@saibot 

1. Nu inteleg de unde atat de mult amuzament. Da, m'am ars cu un motor de cilindree mica, dar nu cred ca cilindreea repectiva a stat la baza problemelor mele. Sunt atatea alte motoare mici fara probleme atat de grave.

2. La scirocco, am avut garantie 2 ani (inca nu se dadea extinderea de catre importator pe vremea aia) si mi s'a topit un piston, la 3 luni dupa iesirea din garantie. De asta doresc acum garantie cat mai mare (VW - 2+2, Renault 3+2)

3. Eu nu aleg masina doar dupa motor, deci chiar e greu de ales, in cazul MEU. Mai e totusi si diferenta de pret, deloc neglijabila de aprox 3500 euro, la dotari sensibil egale (cu un plus pentru Megane). 

@mad_kat  Chiar voi intreba acest aspect al puntii spate :)  Thx pentru toate informatiile oferite

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o schema direct de pe siteul renault.de

4control_01-1920x1080.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punte rigida sau nu, Megane-ul 2 si 3 tot batea la fund orice din clasa lui pe circuit. Acolo, unde puntea aia independenta ar trebui sa conteze cel mai mult. Cupra, aparuta ultima, ce l-a intimidat. 

Ca nu vezi 1.6T Renault pe strada cate vezi 2.0 TSI, asta mai tine si de spiritul de turma si de frustrarea romanului in legatura cu imaginea ori statutul social pe care ti-l creeaza masina. Si nu doar la romani. Apoi, cine vrea masina sport stie ce sa aleaga. GTI-uri, RS-uri, FR-uri o Cupre le vezi des nu pentru ca la volan sunt "soferi", ci pentru ca arata bine in public. Si ca sunt bune allround - mai degraba asta singurul motiv pe langa cel de imagine. Nu e de mirare ca am vazut foarte des gagici la volanul lor. unele nici nu stiau ce masina au, sustinand ca au ales-o fiind frumaosa.

Insa, pe divizia sport, Renault mereu a produs masini foarte foarte competitive. 

Dar, vbind strict de motor, Renault nu au avut probleme semnificative la motoare. Nu au atatea chix-uri ca grupul VAG.. damn them.. -_-

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, tudy_cnu said:

@saibot

1. Nu inteleg de unde atat de mult amuzament. Da, m'am ars cu un motor de cilindree mica, dar nu cred ca cilindreea repectiva a stat la baza problemelor mele. Sunt atatea alte motoare mici fara probleme atat de grave.

 

 

Nici eu nu stiu de unde ai tras concluzia ca ma amuz pe seama problemelor tale. Fix cilindreea aia mica a stat la baza problemelor tale la fel ca si la 1.2TSI, ca 2.0 si chiar 1.8 nu au avut probleme de genul. Sau crezi ca a fost coincidenta ca motoarele mici au fost defectuoase?

Nu alegi masina dupa motor dar dupa fiabilitate alegi? Ca motorul face (mare) parte din masina. Deci cum e? Mergi aprope la sigur cu un motor care e dovedit fiabil sau iti incerci norocul cu 1.6 montat intr-o masina care abia a aparut?

Orice ai alege eu iti urez succes!!

 

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai vazut pe la el, omul e destul de straight forward si nu foarte partinitor:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, TDR said:

La o masina nu conteaza doar motorul.

Sigur, ai preluat din context si apoi ai raspuns. Discutia plecase de la afirmatia lui saibot care avea in prim plan fix cele doua motoare. Nu am spus eu ca doar motorul conteaza la o masina, am raspuns strict la afirmatia ca 1.6T e necunoscut si atat. Am terminat aici offtopicul.

Cel mai elocvent in aceasta situatie este un TD. Legat de motoare, nu gresesti cu niciunul, repet, daca 1.6T e cel de pe Clio RS, nu am alte informatii si nu stiu daca e acelasi motor, dar daca e, e foarte ok motorul. Singura necunoscuta ramane EDC-ul acela, care pe langa faptul ca e putin mai lent decat DSG-ul, nu sunt nici date foarte multe legate de fiabilitatea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, digraph1618 said:

Sigur, ai preluat din context si apoi ai raspuns. Discutia plecase de la afirmatia lui saibot care avea in prim plan fix cele doua motoare. Nu am spus eu ca doar motorul conteaza la o masina, am raspuns strict la afirmatia ca 1.6T e necunoscut si atat. Am terminat aici offtopicul.

 

Ce anume e offtopic ? Discutia e mai mult despre motoare fiind vorba de modele de varf si sportive. Lucrul asta face discutia foarte ontopic. Altfel topicul se numea Golf vs Megane ;)

Insira avantajele si dezavantajele modelelor, trage linie si vezi cine castiga. Ceva imi spune ca la Golf dezavantajul se numeste 3000Eur in plus (sau cat e)

Cumva am impresia ca OP-ul si-ar dori Golf -ul dar la pret de Megane... (parerea mea)

Totusi, in cazul in care vrei sa te convingem ca e mai bun Megane GT, poftim : E mai bun GT decat GTI!!!!  desi nu e :))

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De EDC nu zice nimeni ?

Ce experienta are Renault cu dublu ambreiaj ?

Eu m-as uita si la valoarea la revanzare a Renaultului. Cu cat e mai plina de briz-briz-uri si mai futurista va cadea in cap mai repede la revanzare. Moda si gusturile trec repede.

De asta VW isi mentine valoarea. Face produse cat de cat ok tehnic, cu design relativ constant si care nu tine cont de canoanele modei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si VAG, cu toata experienta lui in bucataria cutiilor cu dublu ambreiaj, tot a dat mega rasol cu dsg 7-le uscat. 

Ceea ce re-confirma faptul - cunoscut - ca acele cutii sunt facute, ca 95%+din piesele ce compun o masina, de catre colaboratori. Si aici nu tine de vag, renault, etc. Ci de producatorul respectiv si cat este el de eficient. Caci, la urma urmei, ii numeri pe degete pe cei care fac jucarii de genul. 

Totul e facut pentru consum - consum de produs, nu consum de carburant. Daca masina iese brici in teste, isi face reclama buna, rupe gura targului pe segmentul pe care a fost lansata, aia e tot ceea ce conteaza. Apoi, sa tot vanda piese. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!