Jump to content

Musafiri nepoftiti la motor


Burady
 Share

Postare recomandată

:D O solutie ar fi sa schimbi locul de parcare...deoarece "musafirii" isi fac veacul pe langa tomberoane si prin canale.Ei cauta caldura si implicit ceva de "halit" sunt atrasi de mirosul de ulei.O solutie ar fi sa folosesti momeli raticide "VARAT" deoarece au potentiatori de miros pe ele si sunt atrasi irezistibil.Dupa contact decesul survine in 2-3 zile deci nu prea sunt sanse sa moara prin masina.Singura problema este locul de amplasare a momelii pe cararea lor adica capac motor.Cam atat despre .....sobolani daca ai nelamuriri ...P.M. si mult succes la vanatoare. Si legst de pisici ..nu cred ca ai dori ca masina/compartiment motor sa se transforme in teren de vanatoare si de ascunzis. :rolleyes:

Modificat de EL CID
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mare grija ca sobolanii pot dauna foarte grav masinii. Am gasit si eu roasa pasla de sub capacul motor la o masina dinainte, dar doar atat s-a intamplat si tot in parcare in fata blocului si tot cu o groaza de pisici prin jur care nu fac altceva decat zgaraie vopseaua masinilor. O cunostinta a patit-o rau cu o Skoda O, i-a intrat la tara in garaj in aeroterma a ros ceva pe acolo si a facut scurt, a scos fum, noroc ca nu a luat foc. Oricum reparatia a dus la o mie de euro din buzunar. Deci, mare grija !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu un up-date la problema mea cu sobolanii!De o saptamana am mutat masina in spatele blocului si nu am mai avut nici o vizita.Am sa o mai las in spatele blocului vreo 2-3 saptamani,dar intrebarea mea este : Isi pierd mirosu dihaniile si nu vor mai reveni pe la masina daca o mut inapoi in locul ei de parcare sau vor reveni?Sa incerc sa spal motoru la spalatorie?Ce ma enerveaza cel mai mult este ca sunt parcate cam 8 masini permanent unde am si eu locul de parcare si am vorbit cu posesorii autoturismelor si doar eu sunt singurul ghinionist :) Toata stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ovidiu... dupa o luna de mers zi de zi cu masina mirosul se pierde din cauza calduri mari emise de motor, merita sa incerci si o spalare de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scapat de problema sobolanilor :icon_thumright: A venit de la primarie cu deratizare si dupa 2 zile stateau toti cu burtile in sus :icon_cool: A trecut mai bine de 1 luna de cand nu am mai avut nici o problema cu aceste rozatoare.Multumesc tuturor pentru informatiile utile.Toata stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu riscul de a nu fi ridicol va anexez ceva.

post-66024-1272633046_thumb.jpg

post-66024-1272633054_thumb.jpg

post-66024-1272633062_thumb.jpg

post-66024-1272633069_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit ieri, cand am ridicat capota la motor o pisica care statea relaxata in spatele bateriei, a intrat f usor fiindca nu am scut, ce solutie mai eficienta ar fi sa nu mai apara si altele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut!

Speram ca nu am nici o problema cu masina, dar imi fac musafiri nepoftiti SOARECI!

Am garajul langa un hambar (nu am ce face) si garajul e plin de soareci cred ca peste 50:).

Alaltaieri am cumparat niste geluri in plicute (numai italiana scrie pe plic) de culoare verzi impotriva soarecilor.

Am pus vreo 5 pliculeti pe diferite parti a motorului si ieri cand ma duc sa verific pliculete erau goale si am si vazut vreo doi soareci mancand cu pofta din ele.

Azi iar am vazut vreo trei soareci pe motor de fiecare data cand ma duc sa verific ce se intample fuge vreo soareci din compartiment de motor si sunt cam sceptic cu otrava asta si chiar nu stiu ce sa fac.

Cel mai mult as vrea ceva lichid cu care stropesc compartimentul care sa aiba un miris de inrezistent pt soareci.

M-am uitat mai atent la masina si la unele locuri deja se vede ca au inceput sa manance din cauciuc cu care e tratata aripa.

Este cineva care a rezolvat problema asta cu soareci cu otrava? Lipici degeaba pun ca se umple tot compartimentul de motor cu soareci morti daca le prinde pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe ebay, trebuie sa gasesti ceva solutii pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cred ca pliculetele alea erau hrana pt soareci :)b

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am soareci in garaj. Iarna trecuta nu am observat nimic la masina si sper sa nu observ nimic nici iarna aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am gasit pus pe o masina venita din germania dispozitivul asta

post-60598-0-25231700-1293996515_thumb.j:

probabil are rol de a indeparta rozatoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Otrava aia la plic e f eficienta, dar efectul se simte in cateva zile. Deci daca apuca sa intre in compartimentul motor si nu se satura sau ii par mai atractive cablurile face prapad. Sunt patit de doua ori, prima data in Golf acum vreo 2 ani era ditamai sobolanul, am reusit atunci sa-l ucid cu o ranga. Anul acesta am patit-o cu soricel, in Audi, am parcat masina undeva seara, aproape de garaj, afara ploua. M-am gandit atunci ca mare lucru sa nu ma trezesc cu un rozator la motor, stiut fiind ca ei cauta caldura noaptea, mai ales pe ploaie cand ies din ascunzisuri, asa ca a doua zi dimineata prima grija asta a fost, sa ridic capota... Aud imediat un chitzait undeva sub filtrul de aer. Dau cu jet de apa repede, nimic, pun pernute de otrava, trebuia sa plec pana la Neamt. Pe drum ridic iarasi capota, curios daca a muscat din momeala. Evident ca se infruptase. Am mers linistit convins ca va muri. Asa a si fost, am simtit-o la vreo saptamana cand nu mai puteai sta in masina. Aveam filtrul de polen ros, cu frunzulite, nuci si ce-a mai gasit el bun de rontait, iar el era in putrefactie sub baterie. Ingrozitor!

Cred ca banda cu lipici e parerea mea cea mai eficienta sau preventiv pernute puse prin garaj, pentru cei ce au asa ceva, iar in rest, parcati in locuri ferite de gunoi, hambare, guri de canal, sunt f periculosi. Aparatele alea cu ultrasunete sunt zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aparat din ala cu ultrasunete se gaseste la SELGROS si cred ca si la METRO. A luat un prieten pentru o miniferma si da roade se pare.

Eu am un aparat cu ultrasunete nemtesc, marca Conrad, dar se pare ca la sobolanii nostri nu are efect. L-am montat in garaj dar "musafirii" n-au nici o treaba. Au mancat ceva ce le-am pus ca momeala chiar de langa aparat. Posibil ca alte aparate din acestea sa functioneze, insa cel achizitionat de mine (120 RON), nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,aceeasi problema o am si eu la Touran. Azi cand ridic capota de la motor,sa innebunesc. Ditamai excrementele pe capac. Ma gandesc sa spal bine motorul,si sa plantez niste otrava ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum la mine la motor doarme o pisica ma pot lauda ca nu am soareci. Dar anul trecut in vara am prins-o la LEON la cureaua de la ventilator si distractia m-a costat 180 lei si noroc ca cei de la Service o aveau pe stoc.

Ieri am comis-o. Am plecat cu masina sotiei, un C1, sa-l iau pe pici de la gradi si pisica dormea. Am plimbat-o vreo 50 de metrii si cand s-a riscat sa iasa a jumulit-o aceasi curea rau de tot. Am auzit zgomotul facut de invartelile ei pe acolo si am vazut-o in retrovizoare cam ciufulita dar mergea. Ma rog eu am vazut-o pret de o secunda. Astazi de dimineata am gasit-o ... rece. A jumulit-o prea rau de data asta sau locul mai strimt la C1 i-a venit de hac. imi pare rau pentru ce s-a intamplat dar ... asa a fost sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,aceeasi problema o am si eu la Touran. Azi cand ridic capota de la motor,sa innebunesc. Ditamai excrementele pe capac. Ma gandesc sa spal bine motorul,si sa plantez niste otrava ceva.

Cred ca glumesti cu otrava la motor.

Risti sa te otravesti chiar tu insuti sau cu siguranta se va otravi mecanicul care iti va face serviceul. :slap:

Exista o solutie de la Einszett care e facuta special pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nici pe mine nu m-au ocolit si dupa marimea excrementelor pare a fi sobolan. Acuma nu stiu daca numai se adaposteste peste noapte sau il car dupa mine tupilat pe undeva dar de vreo doua zile curat seara si dimineata iar gasesc cam 4-5 "bobite". Am plantat aseara in doua locuri din apropiere otrava dar nici macar nu s-au atins de ea.

@shark, acela aparat de care zici tu este pentru jderi (uitata-te in poza postata de g.mar. marder = jder)si e posibil ca ultrasunetele sa fie pe alta frecventa decat frecventa acelora dedicate pentru sobolani. Oricum am vazut ca la Conrad au mai multe variante. O sa mai studiez problema si in curand merg in delegatie in DE unde stiu un magazin Conrad si o sa imi cumpar sa incerc.

Azi o sa ma duc la revizie si o sa le spun sa spele bine motorul (probabil simt mirosul de urina lasat cu o seara in urma si asa se ghideaza sa vina seara de seara la culcus). Am vazut pe net ceva spray-uri de care a amintit PrasleaCV si o sa incerc sa dau pe cauciucuri si eventual si pe betonul din parcare.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Si eu am avut o problema asemanatoare. Gaseam mereu urme de soareci in compartimentul motor. Am scapat cu un spray anti rozatoare de la einszett. Asta e ce stie sa faca: Spray cu actiune pe termen lung anti-rozatoare. Oferă protecţie de durată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://shop-agroland.ro/4/raticide-si-biocide/combaterea--soarecilor-si-sobolanilor//ratimor-momeala-proaspata-125-g

E foarte eficienta. Se pare ca un fel de caviar pentru ei pentru ca o mananca neconditionat. Daca puneti asa ceva in garaj scapati de probleme. Atentie insa sa nu ajunga la ea : copii, caini, pisicute, pasari de casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ce am facut pana acum sa scap de musafiri (poate mai ajuta pe cineva). Vineri am spalat motorul cu scutul de plastic si capacul de pe motor date jos (acestea le-am spalat separat). Cand am dat scutul jos am observat ca nu era instalat de multa vreme, practic in afara de cateva excremente nu am gasit si alte surprize (cum am citit mai sus). De atunci am facut si curatenia de primavara in jurul blocului si am parcat masina in alt loc de parcare (sa fiu sigur ca ii pierde urma :lol: ).

Azi am cumparat un spray de la Liqui Moly care este impotriva jderilor dar sper sa dea rezultate si la soarecii sau sobolanii mioritici. O sa dau cu acest spray pe roti, plastice, antifonaj capota si daca mai ramane si pe cimentul din parcare.

Va voi tine la curent cu "evolutia" evenimentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e necesar sa folosesti otrava; cine sti' prin ce crapatura moare saracu' si nu sti de ce pute :P

Exista un lipici care trebuie sa se vanda pe langa capcane si otrava. Il pui frumos pe o bucata (sau mai multe - de jur imprejur) de carton, de preferat mai maricica in cazul jderilor :lol: , daca este nevoie chiar fixata de podea.

Cand/daca trece peste ea ramane acolo, dupa care il iei si il arunci.

Nu se recomanda pentru cei marinimosi (dureaza ceva pana cand moare individul :( )

cu respect!

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Otrava in nici un caz nu as pune pe la motor sau in masina. Spray-ul respectiv nu e otrva ci contine un repelent.

Cu jderii nu e de gluma. In Germania, in anumite zone, au mari probleme cu ei si de aia inventeza tot felul de spray-uri si aparate cu ultrasunete care nu putem decat sa speram ca au efect la dihaniile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatele cu ultrasunete au dat rezultate foarte bune dupa o experienta personala, am eliminat definitiv sobolanii dintr-un garaj si dintr-o magazie.

Pentru cine nu are garaj si-si pastreaza masina in fata blocului, personal as plasa un aparat cu ultrasunete sub masina alimentat printr-un convertor, ceva, de la acumulator.

Consuma nesemnificativ de putin.

Pe departe e cea mai eleganta si eficienta solutie.

Modificat de Englishman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am adus masina in tara, si am dus-o la mecanic sa-mi schimbe filtrele, am gasit filtrul de polen mancat de soareci/sobolani... :D De atunci insa nu am probleme decat cu cateva pisici care mai dorm pe capota. Din cauza asta capota mi-e plina de zgaraieturi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!