Jump to content

Schimbare flansa amortizor


iancu
 Share

Postare recomandată

Salut,nu gasesc nimic concret legat de schimbarea flansei la amortizor si as vrea ca cineva priceput sa-mi spuna daca in afara de surubul M18 care tine amortizorul in partea inferioara mai trebuie demontata si piulita planetarei,eventual ce piulita este.Multumesc

Am uitat sa precizez ,masina Passat 2009 CBAB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

La B6 sa schimb flansele la amortizoarele fata trebuie neaparat sa scot si fuzeta?e cam mult de munca...

A incercat cineva sa faca procedura fara sa demonteze tot?

Poate fi simplificata treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa pun presele pe arc cat timp e montat.dar telescopul se va extinde oricum.

Care e metoda fara se desfac pivotul si planetara?doar sa fim 2 persoane si sa folosim ranga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de ranga si nici de doua persoane . 

Desfaci bieleta ,scoti surubul dintre fuzeta si amortizor,cracanezi fuzeta care se duce in jos ,dai intr-o parte amortizorul ,desfaci cele 3 suruburi de sus si gata .

Ai grija la semnul de pe flansa

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot sari peste pasii in care trebuie sa scot planetara,pivotul si capul de bara?fuzeta poate ramane cuplata in planetara,pivot si cap de bara?e suficient spatiul pentru coborarea fuzetei sa iasa de pe telescop?

Imi cer scuze ca repet intrebarea.Am studiat programul de reparatii si m-i se face greata la ce scrie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine mergi  la un mecanic de articulatii , operatia necesita ceva pricepere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema de pricepere, cred ca sunt prea comod.Am trecut de la MB w168 A class unde amortizorul iti cade in brate dupa ce se desfac 5 suruburi, fara alte artificii.

Fiind acelasi tip de suspensie chiar ma miram de ce trebuie demontate atatea repere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru confirmare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut mi s.a rupt o spira din arc si vreau sa.l schimb trebuie ambele schimbate ? Am gasit arcuri produse de firma QWP sunt bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau sa cumpar un arc sh pentru passat b6 este vorba sau sa iau doua arcuri noi QWP?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua arcuri noi te costa intre 60 si 130 ron bucata. Arcurile se schimba in pereche.  Daca tot dai jos pe acolo verifica si flansele/amortizoarele.

Comanda dupa codul motor pe care-l ai tu:

 

http://www.epiesa.ro/arc-spirala-vw-passat-3c2-2-0-tdi-16v/18523/subcat-10213/

 

De obicei dupa 200.000km amortizoarele spate sunt varza.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata este vorba la mine pai vreau sa schimb si flansele dar nu stiu daca sa iau arcuri marca QWP ca nu prea am bani de unele mai bune si vreau sa stiu daca sunt ok ca dupa montare sa nu regret ca in curbe pe denivelari si altele sa am surprize 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti arcuri la dezmembrari, ia conform codului de culori ambele de pe aceeasi masina. Arcurile tin de multe ori cat masina. Nu lua aftermarket, sunt porcarii.

Cel mai probabil arcurile se rup ca urmare a unor suprasolicitari - pe fata nu e chiar cazul, defecte de fabricatie sau amortizoare terminate ce permit oscilatii multiple ale arcului. 

Probabil ca si amortizoarele sunt terminate daca nu ai um6blat de mult pe acolo.

Cred ca e un topic cu suspensie passat b6 cred ca s-ar putea muta acolo discutia.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok atunci voi cauta la dezmembrari un arc cu tot cu telescop si flansa 

Ma gandeam ca mai bine arfi un arc de la dezmembrari decat sa iau doua noi si in curbe si altele sa se simta urat 

Alte pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua arcuri de la dezmembrari. Cu acelasi cod de culori ca a ta sau echivalent si de pe aceeasi masina donatoare. Gasesti usor. Cu amortizoarele e alta poveste. E un intreg topic cu ele. Gasesti pe original pe la 370 de lei bucata, se schimba pereche. Sau variante aftermarket dar nu recomand. Sau daca sunt bune le lasi pe cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista "alte pareri" si nici nu vor fi postate atata timp cat colegul valioglu ti-a recomandat foarte corect ce trebuie sa faci, trebuie doar sa citesti atent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu merge ocolita procedura de demontare a telescopului.adica sa nu mai desfac pivot si planetara.m-am cacait 3ore si tot la metoda indicata de reprezentanta.Cel putin la bluemotion nu merge.alta viata cu noile flanse.

Urmeaza si bucse de poliuretan la bara antiruliu.

Acolo cred ca merge doar sa defac bara din bielete si punte dupa care trasa staga dreapta pt a scoate fiecare bucsa.asa mia iesit din masuratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu zicea EEXCALADE ca merge? Eram si eu curios cum face sa nu mai trag de surubul de planetara si sa dau 15 lei pe el... 

Daca nu au joc nu te baga la bucsele alea, dupa un an o sa scartaie poliuretanul de te scoate din masina...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am inlocuit la B6 ,nu am desfacut decat bieleta antiruliu ,surub dintre fuzeta si amortizor si cele 3 suruburi de sus ,atat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOC-20170310-WA0000.pdf

La mine indiferent cat trageamde bara nu puteam scoate telescopul de pe fuzeta.trebuie cracanata fuzeta,este elestica.

Loveste planetara in bara de torsiune si se inclina pivotul atat de tare ca nu mai poti cobora ansamblul.nu am pus presele pe masina ca nu le puteam strange.

Am dat totul jos si a mers ca pe ata.

surubul la planetara l-am refolosit.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pa ti-a lipsit scula cu care se cracaneaza fuzeta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am improvizat un L dintr-o surubelnita.e grea tare fuzeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!