Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3 SH


Andrei1982
 Share

Postare recomandată

Nu vreau combi , Skoda are un portbagaj foarte incapator si in varianta berlina.2.0 tdi , este mai eficient si nu contrazic asta , am testat si motorizarea asta , masina se simte mult mai lejera .Diferenta de pret in_re 1.6 si 2.0 este cam de 1000 _ 1500 eur , asta mai difera si de dotari . Am spus asa .......am avut Skoda O2 cu motorizarea de 1.6 Benzina Mpi ,105 cp , am fost multumit si nu am dus lipsa de putere cu ea , pe acest aspect m_am bazat si cand am pus in balanta alegerea unui 1.6 tdi , 110 cp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, doresc sa imi cumpar octavia 3berlina,  motor 2,0 tdi, an 2016, 2017.puteti sa imi spuneti va rog care e diferenta intre octavia3,motor 2,0 cu tractiune fata  si octavia 3, 2,0 4x4? ma refer la intretinere, consum , cutie de viteze. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dumi5 întreținere, la 60k km (sau 4 - 5 ani, nu mai stiu exact) se schimba uleiul la Haldex.

Ca și consum 0,5 -1 litru maxim in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o alta intrebare adresata cunoscatorilor.....tinand cont strict de motorizarea 1.6 tdi varianta 110 cp , unele sunt echipate cu o cutie de viteze in 5 rapoarte , altele cu 6 .Care sunt mai fiabile raportat la tipul cutiei de viteze ? Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, tetea a scris:

întreținere, la 60k km (sau 4 - 5 ani, nu mai stiu exact) se schimba uleiul la Haldex.

Ca și consum 0,5 -1 litru maxim in plus.

plus treptele mai scurte la cutia manuala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, tetea said:

@dumi5 întreținere, la 60k km (sau 4 - 5 ani, nu mai stiu exact) se schimba uleiul la Haldex.

Ca și consum 0,5 -1 litru maxim in plus.

Eu as zice mai degraba 1-1.5 litri in plus la consum. Uleiul la Haldex cum zice colegul si cam atat. Si daca iei cea de 150 cp TDI iti recomand cutia DSG decat ce manuala, pentru comfort bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stanciu marian manuala cu 5 trepte e pe varianta "standard". Ai cu 6 trepte fie pe echiparea Greenline fie pe versiunea 4x4 (care sunt f rare si de la faceliftul din 2017 nu s-au mai produs). Sunt cutii manuale, nu am auzit sa aiba probleme cu fiabilitatea niciuna din ele, probleme pot fi la.automata DQ200 care a fost pusa pe motorul asta. 

Eu am cu 5 trepte si conducand 2.0L 150cp cu 6 trepte pot spune ca mi-ar fi placut treapta 6. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!