Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

Domne, e mai buna aia de Jermanica. Nu se compara!!!

Cum mai dai ochii cu vecinul care are una "proaspat adusa" si tu te plimbi cu o kia noua cu garantie din bara in bara 7 ani?

Cum mai discutati despre egr, dpf, bucsaraie, ambreiaje, injectoare sau altele asemenea?

Daca poti, ia masina noua. :)

Ps: lasand ironia, sarcasmul si mistocareala la o parte, fiecare face ce vrea cu banii lui, atat la achizitie cat si dupa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte correct Cristi, de aia nici nu-i spun parerea mea fiindca nu ar fi correct sa-l influentez, pot doar sa-l ajut sa ia el o decizie, centii lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il ajuti daca ii spui "cat de bine arata" si "cat de bine merge" masina ta proaspat adusa. 

Vorbim in 10k-15k km cand cel mai probabil vei incepe sa simti uzura in bucsi, amortizoare, ambreiaj si altele asemenea. Din pacate conditiile de trafic din Romania (aglomeratie, calitatea drumurilor, specificul de utilizare) au efecte negative mai repede ca in alta parte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina noua e masina noua. Plus ca parca alta e senzatia cand ai masina noua, miroase a nou, dai tu folia jos. Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, dar nu am spus asa ceva, doar I-am spus sa vina sa vada cum e si decizia o ia el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa Ceed-ul despre care vorbim ? Ca noi iar comparam mere cu pere. Ca una e asa iei un Golf 6 cu 8000 E sau un Ceed cu 15.000E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceed- ul e 15500 în varianta configurata de mine. Cam durează cu livrarea ( iunie)..apoi ma gândeam ca scap mai ușor dc dau 10.000 pe una sh.

Clar,  mașină nouă e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca daca vrei masina sh din diferite motive (precum livrarea) si erai dispus sa dai 15.000 pe cea noua, sa cauti ceva sh cu mai putini km dar cu garantie (adica masini pana in 50.000km la care deprecierea initial a suferit-o primul propietar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La drum lung aproape toate masinile consuma decent. Diferenta de consum intre diesel si benzina la aceeasi putere sau capacitate cilindrica este de 1 maxim 2 L. La cati km faci in total eu zic sa iti iei o masina pe benzina. Slabe sanse sa iti gasesti ceva diesel cu km putini in care sa nu trebuiasca sa investesti bani multi (EGR, DPF, turbina , injectoare, ambreiaj etc).

Din grupa VAG eu nu mi-as lua TSI de cilindree mica cu distributie pe lant. TSI cu distributia pe curea s-a pus pe Octavia / Golf 7 din 2013, dar putin probabil sa gasesti pana in 10.000E ceva ok.     

Daca ai banii si iti place mergi pe Kia. Macar e noua, nu stai sa mai bagi bani ulterior in diferite consumabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mihai.onu94 said:

Parerea mea e ca daca vrei masina sh din diferite motive (precum livrarea) si erai dispus sa dai 15.000 pe cea noua, sa cauti ceva sh cu mai putini km dar cu garantie (adica masini pana in 50.000km la care deprecierea initial a suferit-o primul propietar).

La asta ma gândeam,  ca o sa găsesc ceva de genul... Chiar dc e alta marca ( decât Vw)

Oricum,  slăbuț cu oferta. ( inclusiv Weltauto)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot studiat treaba cu tsi -urile ...si mi s-a recomandat clar 2.0 tdi cr. Nu ma deranjeaza niste consumabile mai scumpe, atata timp cat stiu ca sunt mici sanse sa crape motorul...

Dar.. avem o problema ... km multi ( sigur dati inapoi )

Mi-a placut un golf 6 2.0 140 cp , 2012 pana in 150.000 ( navi, xenon ...cam tot ce trebuie )

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de off... de Insignia ce pareri aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii astia 15mii euro? gasesti super multe masini bune , numai ca trebuie sa le cauti , da o fuga in Germany si vezi acolo una cu km reali nu prea multi si un proprietar max!!  ....

In locul tau m as uita la golf 6 4motion sau nu , gti 5 edition30 , a4 b8 quattro ,a6  , passat b7,  phaeston , a8 ,535d biturbo sau am ajuns cam departe?:))

suntem pe vw forum , si intrebi lumea de opel?:))) mai bine bmw all day , sau volvo s80 s60 etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt sh bugetul e de 10.000 euro :mellow:

si prefer niste ani mai ok 2012-2013 in detrimentul luxului dc pot zice asa ( S60, Bmw etc )

Octavia / Golf 6 / Insignia

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu mi-as lua kia noua cu 15.000 euro niciodata. Repet! Parere personala. Dar la cum spui tu ca faci 15.000 pe an si cam 10 km pe zi, nici un diesel 2.0 nu as lua. cum depinde fff mult si ce pretentii ai la nr de proprietari, nr de km etc. Ca sfat personal " calareste" mobile.de, si mergi in Germania pt achizitie. Piata noastra e invadata de"mirese" si banii nu cresc in copaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ce fac...raman la TSI :o

dupa niste discutii cu niste cunoscatori...am cam renuntat la idee de Kia :)

@kelu ... cam asta fac legat de mobile . Daca ar fi ceva cu garantie de pe plan local ? Bine depinde de garantie si ce trec ei acolo.

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar o mica precizare. Kia a configurat-o el la 15k. Dar se dau discount-uri foarte bune fiind pe final de generatie. Cred ca o poate lua la 11k.

acum daca nu mai vrei Kia este alta discutie. Parca am vazut oferta la Golf 7 1.2 Tsi de 110 cp( distributie pe curea) la 14 mii de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place foarte mult opel insignia, insa din cate stiu, modelul non facelift, nu a fost prea stralucita pe partea de motoare pe benzina. Si sunt si destul de rare.

Cu 10.000 euro ai sanse sa gasesti un golf 6 foarte ok. Poti sa uiti si la jetta. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu....am configurat varianta hatch 1.6 gdi. Varianta 2 de echipare aprox 16750 + 1700 euro optiuni .

Rezulta aprox 18400 euro pentru care au ei acum 2000 euro discount, plus ca am mai primit ceva suplimentar si am ajuns la 15500.

E adevarat ca pot lua 1.6 gdi , la prima varinta de echipare pe la 14000 din care sa mai " rupa " ceva ...( dar nici cheala nu vreau sa fie )

Oricum...am renuntat la idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul este despre achizitia unui VAG.

Vad ca se discuta despre Ceed, Insignia...

Realizati ca e off topic?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce multi vad TSI de pe generatia anterioara ca pe o sperietoare din start. Cati dintre cei care zic ca nu TSI au avut TSI din generatia anterioara?

Da, 1.2TSI si 1.4 160 au avut probleme, in special ultimul si din 2009-2010 s-a lasat cu schimbat de blocuri motor. La 1.2 nu am mai auzit de cand a fost a revizuit lantul a 2 oara.

L.E.: Leonul 5F e o varianta buna!!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 15.000 E gasesti un Golf decent (http://oferte.volkswagen.ro/golf-select/) , fara nu stiu ce dotari, dar macar e masina noua. Second poti sa gasesti un Golf 7 la 11.000 E adus in Ro, cu mai multe dotari dar km peste 150.000.  Depinde ce iti doresti si cat vrei sa pastrezi masina. Golf-ul actual il ai de multi ani din cate stiu eu, deci presupun ca o sa vrei sa ti masina mult timp.  Eu zic sa mergi sa faci un test drive.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut și Passat/ Passat Cc 2.0 tfsi,  varianta de 200 cp.

De asta ce ziceți,  eu știu ca sunt reușite 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!