nclsamy310

Sfat achizitie masina grup VAG

133 postări în acest subiect de discuţie

Usor off topic asupra 1.6TDI.

Imi pare beine ca nu am citit parerile colegilor de pe acest forum inainte sa imi cumpar/comand masina sau masinile. De 5 ani incoace am avut doar 1.6TDi dupa cum urmează: Golf 6 din 2010 1.6 tdi 105cp, Polo 2011 1.6 tdi 90, Skoda Fabia 1.6 Tdi 90, Rapid 1.6tdi 115cp si Golf 7 1.6 tdi 105. La nici una dintre ele nu am acut problemele despre care se vb aici (egr injectoare etc). Firma la care lucrez are in 4 skoda toate cu 1.6 tdi in jur de 140.000 km si 0 probleme. Eu personal nu cunosc pe nimeni care sa fi avut probleme cu motorul asta. Mentionez ca masinile enumerate mai sus le-am avut de noi si le-am intretinut doar la reprezentanta cu long life. Drumuri 90% autostrada. Masinile le-am predat pe la 140.000 inapoi la firma de leasing. Mai putin Golf 7 si Rapid care sunt inca la mine. La Golf 6 am avut motorul reprogramat la 140cp si 320Nm. Asta urmeaza sa fac si la Golf 7. 

-1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

1.Mai asteapta 5 ani...apoi..le dai gratis tu.....crezi ca forumul e format doar pt iesiri la bere "subacoperire"?

2. tu ai  noroc ca nu bagi banii tai in ea.

3 masina de firma e cea mai buna...(nu te intereseaza..te sui si mergi)

-2

Link către postare

Desi nu inteleg nici unul din cele 3 puncte / răspunsuri... sunt amuzat.

5 ani ? Defectele sus mentionate sunt legate de timp? Nu de nr de km? Pana azi credeam ca uzura problemele apar in functie de durata de funcționare  (nr de km) nu de efectul de îmbătrânire  (timp)

Nu am nici un noroc, doarece masinile despre care vb nu au avut probleme.

Aici nu e relevant faptul ca e masina de firmă. E relevant 1.6 tdi.

Si nu inteleg faza cu dat-ul pe gratis. Toate masinile enumerate mai sus au fost cumpărate de noi. Daca era vorba de coji second-hand din Germania cu km reali - o faceam cadou. 😂

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
0

Link către postare

Daca erau in leasing...cat le tin???? 3-4 ani.apoi le dau viteza.nu toti cu salar de 1000 Ron au posibilitatea sa ia golf 6  golf 7 cu 15000 euro (asta daca ar costa atat doar) ..si aleg unul second.ca altfel trebuie sa dea 5 ani din viata doar pt masina..nu mai vb de intretinere.

Cu 90% pe autostrada...unde  faci in Romania 90% autostrada??? Poate daca meri Bucuresti-Constanta in fiecare zi.

Oare de ce ai avut 5 masini???dece nu o tinut pe aia din 2010 pana acuma?

Acum aveai 140000 km la predare. eu vroiam sa vad cand dupa inca 5 ani tot 0 probleme aveau???dupa cum zici tu...astia din service dau filament cu schimbat de ulei doar ,ca alte probleme nu au.

Si  cati crezi ca is permit 8-9 milioane pt un schimb de ulei si filtre la reprezentanta?Am ales sa fac si eu la mine in garaj. Tu ai masina de firma.o duci....ii fac aia ce trebuie si o ridici.Cel mai simplu.Ce faci cand nu ai bani..???.Stiu...Cauti o firma sa iti dea masina de firma.Cel mai usor. 

Un diesel cand se strica bagi bani...

Am de schimbat volant la Passat....2000 ron. (Ca nu are 120000 km)Am cumparat jumate de Lupo cu bani astia.

Plus de asta nu ai facut tu service la masini.deci si daca aveau probleme le rezolvau in Service si tu ziceai...merge ca noua.nu are probleme.

-1

Link către postare

Salut,

Va cer parerea legata de aceasta masina:

https://www.autovit.ro/anunt/seat-ibiza-ibiza-st-1-2-tdi-ecomotive-2013-euro-5-taxa-25-euro-full-ID7Gjjml.html

Ca bani, fata de alte Ibiza vazute, are destul de multe dotari pentru banii pe care ii cere. 

Vad ca este destul de siliconata, nu reusesc sa-mi dau seama daca este uzata la interior.

0

Link către postare

Vezi ca in a 7-a poza in stanga jos se vede bordul cu un rulaj de 178.930 km, pe cand in anunt este mentionat un rulaj de 152.500 km. A facut poza inainte de a modifica rulajul masinii :biggrin:

1

Link către postare

Personal mi se pare motorul ala cam anemic.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.