Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

Ce ziceti de masina aceasta, VW Phaeton? Cunoaste cineva vanzatorul/firma? E roman, de-al nostru...o fi bine, o fi rau, voi ce ziceti?... Cumnatul meu vrea sa cumpere aceasta masina si pentru el ma interesez. Astept parerile voastre! Multumesc.

https://m.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=262961598&ft=DIESEL&ms=25200%3B26%3B%3B&sb=p&fr=2012%3A2014&vc=Car&ecol=BROWN&p=%3A20000&od=up&dam=0&s=Car&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_4_ZONES&ps=20&ml=%3A150000&mga_d188=DesktopVIPAutomaticRedirect

 

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare!

Ma ajuta si pe mine cinvea sa imi spuna ce evenimente a  avut masina mea golf 4, serie  wvwzzz1jzyd130367. 

Am luat.o dintr-un parc din Austria si nu are nici un istoric. Cei de la parc au laudat-o ca nu e asa muncita si are doar 220.000 km...Ma interesa ce s-a schimbat pe la ea , nu neaparat kilometrii.... Am inteles ca la reprezentanta  vw imi pot spune dar trebuie sa mergi cu actele de propirietate... eu inca nu am inscris-o si au zis ca le trebuie talonul cu numele meu pe el....

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce o inscrii pe numele tau, mergi la reprezentanta si afli.. pana atunci nu te poate ajuta nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

  Salutare,pe viitor vreau sa achizitionez o masina din grupul VAG(audi a4/skoda superb/passat) cu motor 1.8 sau 2.0 benzina,cutie manuala,fabricatie 2009-2014.        M-ar interesa in mod special fiabilitatea motoarelor,am inteles ca sunt unele probleme legate de distributia pe lant,eventual unele recomandari.Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat si in alt loc, dar am nevoie de o parere, trebuie sa dau un raspuns in citeva ore. Daca e bai, rog sa fie sters.

Am gasit pe licitatii un MK7 din 2012, 135kkm, highline, jante 18 vara si 17 iarna. Motor 2l, DSG, navigatie, ACC, lane assist, xenon + altele.

Pret 12500 euro adusa in curte. Vreau sa o tin 4 ani, la cit se va devaloriza? E prea veche?

In consecinta - Merita?

 

IMG-20180727-WA0000.jpg

IMG-20180727-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cam asta e soarta tuturor masinilor aduse din State.. au fost daune, unele mai mici, unele mai mari. Din pacate si pe mobile.de, 80% din grupul VAG/BMW, motorizari pe benzina sunt reimport din USA..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa fie indexat pe google acest VIN , in caz ca cineva isi face temele vis-a-vis de masina aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scumpa oricum si daca nu era lovita, nu e vreo pomana , dar e bine de stiut ?‍♂️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, 

vreau sa-mi cumpar o masina si am pus ochii pe 2. Golf 6 highline (nu conteaza parcursul) si un golf 7 comfortline.

ma intereseaza diferenta de antifonare, acoustica (rcd310 vs rcd 510), manevrare si suspensie (care-i mai blanda. Ambele r17). Ambele 122 cp 1.4 tsi (diferenta dintre motoare o cunosc)

E mare diferenta de consum mixt intr-e 1.4 tsi g6 si 1.4 tsi g7 ? ( ambele 122 cp)

nu ma intereseaza alte masini, vreau sa aflu parerea celor care cunosc, si a celor care au condus si g6 si g7.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Cel mai simplu,mergi cu amandoua si vezi care-ti place.

Golf 7 - platforma MQB si transmisie pe curea.

Golf 6 - platforma PQ 35 si transmisie pe lant de evitat.

Decizia iti apartine,eu a-si merge pe Golf 7.(cu antifonarea o poti rezolva,cu restul mai greu).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantaj la G6 este suspensia independenta pe spate indiferent de motorizare, la G7 doar la motorizarile serioase primesti asa ceva si 1.4tsi 122 nu cred ca se numara printre ele. Totusi sasiul de G6 este de fapt identic cu cel de G5, nu e deloc rau, dar G7 cu al sau MQB este o masina mai matura, rafinata, antifonata, sigura, dpmdv urmasul real al lui G5, pentru ca G6 a fost mai mult un facelift. Oricum la cati ani are deja un G6 il iei ori cu mecanica obosita(arcurile se lasa multicel dupa atatia ani, se simte la confort si manevrabilitate) ori cu mecanica schimbata, dar nu stii ce piese au fost folosite, deci nu va mai fi un G6 ca in vremurile sale de glorie. Personal as merge pe G7, dar presupun ca il iei mult mai rulat daca e la pret comparabil.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri, apreciez.

Am avut G5 2008 cu motor 1.4 tsi de 170 cp, am mers 200k fara probleme (turbina doar am schimbato) dar l-am accidentat si acum aleg intr-e 6 si 7 dar am buget 10k. Si vreau din Germania sa mi-o aduc. (sorry de off top despre g5)

Dupa cate stiu la 122 cp inafara de lant nu are probleme motorul, nu-i adevarat?

Daca G6 e ca a 5-a generatie e super, ma tem doar sa nu fie mai rau.

G7 are antifonare mai buna? (decat g6)

Am gasit g6 highline cu 9k (dealer de 4.8 stele din 248 voturi) si g7 CL cu 10300 la fel de la dealer cu rating bun.

diferenta dintre g6 si g7 merita sa ma refuz de HL la g6 pentru CL la g7? 

p.s imi cer scuze pentru detaliile offtop, dar au fost necesare pentru a reda situatia corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Golf 6 1.2 TSI si apoi Leon 5F (Golf 7 deghizat) 1.4 TSI. 

Golf-ul era antifonat mai bine decat Leon-ul, dar si Golf-ul 7 e antifonat mai bine decat Leon-ul. Ca platforma, MQB vs PQ35, cea noua e mult mai usoara si masina se misca mult mai bine cu acelasi motor e foarte ok. 

Leon-ul, desi nu avea suspensie independenta pe spate, era mai stabil pe strada si mai confortabil cu suspensie sport si jante 17” fata de Golf care avea suspensie normala si jante 16”. Golf-ul 7 1.4 TSI are suspensie independenta pe spate.

Tehnologic vorbind, sistemele noi de inforainment (Composition Media si mai sus) sunt mult mai ok decat cele vechi (RCD 310/510, 310 nici macar nu are touch screen...)

Apoi trebuie sa iei in calcul pretul la revanzare care o sa fie mai mic la Golf 6.

Daca dotarile si km sunt comparabile eu as alege 7, fara discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre VW Golf 7 facelift si VW Passat B8, ambele in versiunea Variant, la aceeasi motorizare, de 2.0 TDI si 150 cai putere, in afara spatiului care este mai mare la Passat, datorita dimensiunilor sale mai mari fata de Golf,  din punctul de vedere al tinutei de drum sau calitatii materialelor folosite, este vreo diferenta intre cele doua modele VAG?Am incercat sa deschid un topic dar nu reusesc din motive tehnice.Daca un moderator ar putea deschide un asemenea topic, ii multumesc anticipat.Multumesc frumos pentru opiniile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat nu este un Golf mai mare. Este o masina dintr-o clasa superioara Golf-ului., asa cum Golf-ul este cu o clasa peste Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, florin71 said:

Intre VW Golf 7 facelift si VW Passat B8, ambele in versiunea Variant, la aceeasi motorizare, de 2.0 TDI si 150 cai putere, in afara spatiului care este mai mare la Passat, datorita dimensiunilor sale mai mari fata de Golf,  din punctul de vedere al tinutei de drum sau calitatii materialelor folosite, este vreo diferenta intre cele doua modele VAG?Am incercat sa deschid un topic dar nu reusesc din motive tehnice.Daca un moderator ar putea deschide un asemenea topic, ii multumesc anticipat.Multumesc frumos pentru opiniile voastre.

Mai bine te orientezi pentru un motor pe benzina. Nu are pompa de injectie CP4 si nici problemele ce rezulta mai tarziu din asta. Eu daca citeam mai bine pe aici, cumparam fara sa ma gandesc motor pe benzina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Dar din punct de vedere calitativ, intre un Passat B8 si Golf7 facelift, avand aceeasi motorizare, este vreo diferenta din punct de vedere al tinutei de drum si al calitatii materialelor cu care sunt construite cele doua modele VW?Nu am nevoie de spatiul prea mare oferit de Passat asa ca as merge pe Golf, daca sunt identice ca tinuta de drum si calitate a materialelor folosite.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Ebi said:

Passat nu este un Golf mai mare. Este o masina dintr-o clasa superioara Golf-ului., asa cum Golf-ul este cu o clasa peste Polo.

Stiu ca Passatul este dintro clasa superioara, ca marime fata de Golf la fel cum si Golful este dintro clasa mai mare, ca marime, fata de un Polo.Pe mine ma intereseaza daca din punct de vedere al tinueti de drum si al calitatii materialelor folosite la fabricarea celor doua modele VW, acestea sunt identice la aceeasi motorizare.De exemplu, Skoda Octavia 3 facelift  este inferioara, calitativ, unui Golf 7 facelift, pentru ca asa a dorit proprietarul VAG.

 

PS:Sunt nou pe acest forum.Dupa cate mesaje, postarile mele vor fi imediat vizualizate, fara sa fie nevoie ca in prealabil sa fie verificate de moderator?Dupa cate mesaje sau perioada de timp voi putea deschide topic-uri?Multumesc frumos.

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere al materialelor folosite,functie de model si design sunt aceleasi. Fa un drive test cu amandoua si vezi in care te simti mai bine. Cu siguranta ca Passat-ul la drum lung nu se compara cu Golf-ul.. Depinde de ce vrei sa faci cu masina. Pentru oras si drumuri scurte 100-200 km e bun Golf-ul. Daca vrei sa il folosesti si in concediu,4 persoane si bagaje..ia-ti Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, 

Sunt nou pe aici si sper ca postez unde trebuie ? Daca ma puteti ajuta cu cateva informatii, as fi foarte recunoscator. Am hotarat sa schimb masina din descriere  si sunt interesat de achizitia unei masini din grupul VAG, mai exact, m-am oprit la doua variante, anume Golf 5 si Seat Leon mk2, dispunand de un buget de maximum 5000E.

Datorita faptului ca majoritatea drumurilor sunt in oras (aproximativ 90%), am decis sa fac trecerea la un motor pe benzina+GPL, mai exact la 1.6 MPI, 101cp, motoare ce se gasesc pe cele doua modele mentionate. Doar ca inainte de a face acest pas, as dori sa ma informez cu privire la cateva aspecte.

In primul rand, care ar fi diferenta costului de intretinere dintre cele doua modele? De exemplu, din ce m-am documentat, Golf 5 are servodirectia asistata electric, pe cand la Leon este asistata hidraulic, iar in acest caz, o eventuala reconditionare la Leon ar fi mult mai ieftina, fata de Golf 5, unde ar trebui inlocuita cu una noua.

In al doilea rand, cam cat de fiabil este acest motor, avand in vedere ca as vrea sa ii pun GPL (sau sa o cumpar direct cu instalatie GPL)? 

De asemenea, am luat in calcul si varianta benzina+CNG, dar nu gasesc foarte multe variante. Deci, daca ma puteti ajuta si cu alte recomandari, ar fi perfect ?

Va multumesc anticipat ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelele sunt similare ca platforma tehnica, asta inseamna ca intretinerea este similara la nivel de costuri si piese.

Asta inseamna ca amandoua au acelasi tip de servodirectie, aceleasi motorizari, aceleasi cutii de viteze.

1.6 MPI e o motorizare fiabila, avand in vedere ca este aspirata, insa consuma mult si are performante modeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa ai probleme cu motorul. Iti spun ca am gpl de peste 200.000 km pe masina si rulajul total de apropie de 400.000

Diferenta e ca am 1.4 nu 1.6

Seevodirectia este electrica si la leon @mada025 . La mk1 era hidraulica. 

Si oricum e cea mai mica problema asta. Inclusiv casetele la electrica se reconditioneaza cu sume decente.

Benzina cu cng te ajuta in austria. Dar la noi nu vei avea unde sa alimentezi.

Eu ti-as recomanda sa iei varianta pe benzina si sa ii pui gpl ulterior chiar daca costurile sunt putin mai mari.

Sa te astepti si la ceva diferente de consum. La mine la 1.4 am sarit de la consum mediu 8 la consum mediu 10. Dar si asa face toti banii.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!