nclsamy310

Sfat achizitie masina grup VAG

315 postări în acest subiect de discuţie

E perfecta de oras si nici la drum lung nu iti e rusine cu ea. :)

Daca ai banii, mergi dupa ea. 

Ps: fiindca tot se vorbeste de devalorizare, orice ai lua din .de zic sa ne spui si pretul de nou. 

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

e ff de incredere autohus. am 2 colegi care au cumparat de acolo masini si sunt ff multumiti.

0

Link către postare

Recomand si eu autohus.de :) foarte transparenti si seriosi.

0

Link către postare

Cred ca trebuie sa ma spal mai bine pe fata. Interval service de schimbare a distributiei la motorul 1.4 tsi 122 HP pe curea= lifetime? tu vorbesti serios?!!!!!!! trebuie sa fie o greseala undeva.

Apoi, DOL  sau altii care au mers sa cumpere de la autohausul respectiv, imi dati niste detalii pe privat, legat de avion + transport acolo? sau cum ati procedat?

-3

Link către postare

Publicat (modificat)

Doresc sa fac o achizitie a unei masini noi. M-am oprit la VW Jetta Style + pachet iarna, alarma, CB premium, si lumini de drum LED, App connect pentru Ipod/iphone. Motorizarea va fi 1.2 TSI. Ce parere aveti de aceasta motorizare? Din cate am citit este cu distributie pe curea (deci fara griji, sau?) . Alte probleme ale acestui motor nu am gasit pe forum, sau nu am cautat eu bine. Ma lamureste si pe mine cineva cu App connect-ul, suporta doar IOS? Daca am Adroid il iau degeaba?

Modificat de Planetara
0

Link către postare

Well, daca o sa cauti mai bine, o sa gasesti ca si acest 1.2 TSI pe curea a avut probleme ... S-au inlocuit chiulase complet echipate, mai maninca ulei ... Etc.

0

Link către postare

confirm consumul de ulei ...la 5000 km am completat cu ulei

0

Link către postare

Am inteles. Credeti ca 1.4 de 125 ar fi o alegere mai buna? Sau sunt din aceeasi familie si au acelasi apetit la ulei?

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Eu m-as uita mai degraba la skoda octavia fata de jetta datorita platformei mai noi. Jetta e pe platforma aparuta in 2004 o data cu golful 5. Preturile presupun ca sunt cam la fel.

Motoarele de pe mqb sunt in general destul de bune. Cateva probleme se mai gasesc la fiecare motor in parte, fie el diesel sau benzina, insa si la 1.2 tsi nu sunt atatea persoane care reclama probleme cu consumul de ulei incat sa fie o problema generalizata (precum lantul la vechiul 1.2 tsi) si plus ai garantie 4 ani.

Modificat de mihai.onu94
0

Link către postare

Vezi ca la Jetta portbagajul are gura mica de incarcare, pe cand la Octavia se deschide cu tot cu geam. La Octavia poti baga orice in el.

0

Link către postare
3 hours ago, Planetara said:

Am inteles. Credeti ca 1.4 de 125 ar fi o alegere mai buna? Sau sunt din aceeasi familie si au acelasi apetit la ulei?

mananca ulei si 1.4, scrie si in carte. eu am completat cu 1l in 20000km. masina luata de noua

0

Link către postare
8 hours ago, Ebi said:

Vezi ca la Jetta portbagajul are gura mica de incarcare, pe cand la Octavia se deschide cu tot cu geam. La Octavia poti baga orice in el.

M-am uitat si la octavia dar vine cu motorul de 1.0 despre care nu prea gasesti feedback.

0

Link către postare

Publicat (modificat)

S-a mai discutat si inca se mai discuta. Uleiul dupa un anumit nr de km, isi pierde foarte mult din proprietatile declarate pe bidon. Deja spre finalul reviziei de 30.000km ajunge la punctul critic.

De ce masina nu consumaulei in primii 8000-10.000km iar apoi cu acelasi ulei consuma foarte mult? la benzina uleiul se subtiaza la utilizare, punctul de fierbere scade, si de aici pierderile de care spuneti.  Daca ati face revizia la 10-12.000km nu ar consuma deloc ulei.

eu iti recomand sa suni la cateva reprezentante, si sa vorbesti cu un agent de la vanzari, iar el isi noteaza cerintele tale, daca stie sau afla de vreo masina o sa te sune instant, e in interesul lor sa faca vanzari. Poti sa gasesti octavia sau jetta cu motorul de 1.4 la un pret bun, km putini, si garantie.

Modificat de deenman
0

Link către postare

eu am completat la 5000 km la octavia 3 (masina luata de noua) si nu vazuse mai mult de 3500 rpm in treapta de viteza inferioara...reviziile le fac la maxim 10000 indiferent de masina detinuta (noua sau sh). Ulterior la 8000 km am vandut o...motorul era 1.2 105 pe curea

0

Link către postare

la mine pe la 8-9000 s-a aprins martorul de ulei. revizia am facut-o pe la 12000 desi ei zic ca la 15k se face. consuma pt ca sunt gresite din punctul asta de vedere. probabil si de-aia au renuntat la 1.4 tsi in favoarea 1.5

-2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.