Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

E perfecta de oras si nici la drum lung nu iti e rusine cu ea. :)

Daca ai banii, mergi dupa ea. 

 Ps: fiindca tot se vorbeste de devalorizare, orice ai lua din .de zic sa ne spui si pretul de nou. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ff de incredere autohus. am 2 colegi care au cumparat de acolo masini si sunt ff multumiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand si eu autohus.de :) foarte transparenti si seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa ma spal mai bine pe fata. Interval service de schimbare a distributiei la motorul 1.4 tsi 122 HP pe curea= lifetime? tu vorbesti serios?!!!!!!! trebuie sa fie o greseala undeva.

 

Apoi, DOL  sau altii care au mers sa cumpere de la autohausul respectiv, imi dati niste detalii pe privat, legat de avion + transport acolo? sau cum ati procedat?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa fac o achizitie a unei masini noi. M-am oprit la VW Jetta Style + pachet iarna, alarma, CB premium, si lumini de drum LED, App connect pentru Ipod/iphone. Motorizarea va fi 1.2 TSI. Ce parere aveti de aceasta motorizare? Din cate am citit este cu distributie pe curea (deci fara griji, sau?) . Alte probleme ale acestui motor nu am gasit pe forum, sau nu am cautat eu bine. Ma lamureste si pe mine cineva cu App connect-ul, suporta doar IOS? Daca am Adroid il iau degeaba?

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well, daca o sa cauti mai bine, o sa gasesti ca si acest 1.2 TSI pe curea a avut probleme ... S-au inlocuit chiulase complet echipate, mai maninca ulei ... Etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

confirm consumul de ulei ...la 5000 km am completat cu ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Credeti ca 1.4 de 125 ar fi o alegere mai buna? Sau sunt din aceeasi familie si au acelasi apetit la ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-as uita mai degraba la skoda octavia fata de jetta datorita platformei mai noi. Jetta e pe platforma aparuta in 2004 o data cu golful 5. Preturile presupun ca sunt cam la fel.

Motoarele de pe mqb sunt in general destul de bune. Cateva probleme se mai gasesc la fiecare motor in parte, fie el diesel sau benzina, insa si la 1.2 tsi nu sunt atatea persoane care reclama probleme cu consumul de ulei incat sa fie o problema generalizata (precum lantul la vechiul 1.2 tsi) si plus ai garantie 4 ani.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la Jetta portbagajul are gura mica de incarcare, pe cand la Octavia se deschide cu tot cu geam. La Octavia poti baga orice in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Planetara said:

Am inteles. Credeti ca 1.4 de 125 ar fi o alegere mai buna? Sau sunt din aceeasi familie si au acelasi apetit la ulei?

mananca ulei si 1.4, scrie si in carte. eu am completat cu 1l in 20000km. masina luata de noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Ebi said:

Vezi ca la Jetta portbagajul are gura mica de incarcare, pe cand la Octavia se deschide cu tot cu geam. La Octavia poti baga orice in el.

M-am uitat si la octavia dar vine cu motorul de 1.0 despre care nu prea gasesti feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat si inca se mai discuta. Uleiul dupa un anumit nr de km, isi pierde foarte mult din proprietatile declarate pe bidon. Deja spre finalul reviziei de 30.000km ajunge la punctul critic.

 

De ce masina nu consumaulei in primii 8000-10.000km iar apoi cu acelasi ulei consuma foarte mult? la benzina uleiul se subtiaza la utilizare, punctul de fierbere scade, si de aici pierderile de care spuneti.  Daca ati face revizia la 10-12.000km nu ar consuma deloc ulei.

 

eu iti recomand sa suni la cateva reprezentante, si sa vorbesti cu un agent de la vanzari, iar el isi noteaza cerintele tale, daca stie sau afla de vreo masina o sa te sune instant, e in interesul lor sa faca vanzari. Poti sa gasesti octavia sau jetta cu motorul de 1.4 la un pret bun, km putini, si garantie.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

 eu am completat la 5000 km la octavia 3 (masina luata de noua) si nu vazuse mai mult de 3500 rpm in treapta de viteza inferioara...reviziile le fac la maxim 10000 indiferent de masina detinuta (noua sau sh). Ulterior la 8000 km am vandut o...motorul era 1.2 105 pe curea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pe la 8-9000 s-a aprins martorul de ulei. revizia am facut-o pe la 12000 desi ei zic ca la 15k se face. consuma pt ca sunt gresite din punctul asta de vedere. probabil si de-aia au renuntat la 1.4 tsi in favoarea 1.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare colegi forumisti! 

Sunt in cautarea unei noi masini si am cateva dileme:

Variantele luate in calcul de mine ar fi Skoda Octavia III si VW Passat B7. Ambele 2.0 TDI de 150, respectiv 140 CP.

Anul fabricatiei vreau sa fie 2013-2014. 

Manuala sau DSG? Si ce fel de DSG au modelele mentionate de mine? Ca nu prea am gasit informatii precise... Sper sa fie DSG6 :)) pt. ca mi-as dori sa scap de mestecat cu schimbatorul in trafic..

Ceva pareri? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele variante au DSG6, deci probleme de constructie nu ar fi. Trebuie verificat sa aiba facut schimbul de ulei la cutie la fiecare 60k km. 

+1 pentru cutia automata in trafic :)

Restul tine de preferinta ta pentru una din marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.autovit.ro/anunt/skoda-octavia-scout-ID7GjzxZ.html#98fcc6e63c

 

are cineva idee de acest anunt? M-a interesat si pe mine inainte sa comand masina noua, sunasem acu 4 luni si vanzatorul mi-a dat de inteles sa ma grabesc ca are un client care strange acuma bani.... asta mi-a dat de gandit. Totusi nu inteleg cum de nu reuseste sa o vanda la banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a sarit masina si pretul in ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL mi se pare incredibil cum unii dau tepe de genul asta :|

@alexxb daca totul e ok cu ea si cu toate astea nu se vinde, probabil e din cauza ca ''de banii aia iti iei seria 5, bo$$'".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de nou e undeva la 30000, ciudat sa scada la 18000 intr-un an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzatorul pare samsar. Cine stie in ce circumstante a pus mana pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda , daca are garantie si e ok la testare , asta e , banii nu cresc pe garduri , masinile se vand foarte greu

Golful din Satu Mare e adus din State , nu ?

la Satu Mare si la Zalau , stralucesc masinile second de rup , sunt vopsite frumos dupa ce sunt facute din bucati

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Din SUA e adus. Aduce multe masini Audi/VW acel vanzator, toate dauna totala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!