Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

Din ce vad , aripa e alta nuanta.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aripile de fapt. Nu pare plauzibila o zgarietura chiar pe ambele aripi, mai degraba ar fi lovita in bot. 

Oricum trebuie investigat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma apuc sa citesc si despre Skoda Superb II. Arata foarte bine modelul. 

Am gasit-o pe aceasta:

http://autovit.ro/anunt/skoda-superb-ii-ID7GgXj7.html 

Bineinteles, masina este adusa. Ce mi se pare un pic suspect de cum arata pielea de pe bancheta din spate dupa 120k km...

In plus, cand aud "Masina pentru cei pretentiosi" imi vine sa inchid urgent anuntul :(

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..ea arata bine, dar sunt mari sanse sa ascunda ceva. Cere 12k, iar in DE o astfel de masina  min 15k (sa ziceam 14k dupa negocieri). Cu TVA-ul deductibil nu se mai baga nimeni, iti spun eu, toti sunt investigati / anchetati si sub lupa. Ok, masinile la noi sunt mai ieftine ca in DE, dar asta e adusa si ea din afara, deci...fii cu bagare de seama.

Eu iti pot vorbi din experienta: in acum 2 ani am plecat singur in Germania sa imi iau 307-le. Gaseam in tara masini aduse, aprox "la fel" cu vreo 3700-3900 EUR. Eu ma luat-o de la autohaus neamtesc pe a mea cu 3750 acolo + vreo 700 EUR drumul. De unde crezi ca venea diferenta celorlalte? Pai ori aveau sute de mii de Km in plus si dati inapoi, ori tot felul de probleme ascunse, ori lovite si refacute. Alta explicatie nu este, netmii sunt foarte chitrosi de fel, nu fac reduceri mari.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e din Spania sau cel puțin așa spune. Ai grija cu mașinile din Spania si Italia si datorită climei si umidității. Au umiditate extrem de sarata ce predispune la multă rugina. De asemenea, nu sunt recunoscuți pentru modul cum își serviseaza mașinile si stilul de condus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umiditate extrem de sarata??!! :biggrin:

Eu sunt in it de ff multi ani si nu e asa ceva  si nici rugina pe masina nu este si nici garaj nu am.

La ultima parte de acord cu tine..nu prea da importanta la masini schimburi etc..

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze tastez de IPad si ma cam enervează :) umiditate crescută. Datorită acestui lucru, am spus ca sunt predispuse la rugina datorită vecinătății marii, de unde partea cu umiditate Sărata. :) . Idem la partea cu Italia, mai exact Roma o buna bucata de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi. Faptul ca e din Spania m-a facut sa ma gandesc ca exista macar o sansa ca acei km sa fie reali, dar nu stiam de partea cu intretinerea. Oricum in cazul in care ajungem sa o vedem, obligatoriu o sa o verificam la reprezentanta sa aiba toate reviziile facute la timp.

Intre timp cred ca o sa merg sa vad si o skoda superb din Tg. Jiu. Am dubii mari ca e posibil sa aiba km reali (150.000) din 2009...

http://autovit.ro/anunt/skoda-superb-ii-ID7GgSfd.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/13/2016 at 3:36 PM, alecsutzyu said:

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-gti-ID7GgTYX.html

Salutare.

Cunoaste cineva masina asta ?!

Fie e de la culoare, fie sunt eu mai pretentios dar imi pare ca botul masinii are niste lufturi nesimtite.... a fost refacuta cu picioarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.04.2016 at 3:14 PM, nclsamy310 said:

Multumesc mult pentru sfaturi. Faptul ca e din Spania m-a facut sa ma gandesc ca exista macar o sansa ca acei km sa fie reali, dar nu stiam de partea cu intretinerea. Oricum in cazul in care ajungem sa o vedem, obligatoriu o sa o verificam la reprezentanta sa aiba toate reviziile facute la timp.

Intre timp cred ca o sa merg sa vad si o skoda superb din Tg. Jiu. Am dubii mari ca e posibil sa aiba km reali (150.000) din 2009...

http://autovit.ro/anunt/skoda-superb-ii-ID7GgSfd.html

Am verificat Superb-ul din Gj. Masina nu era in regula. Fusese lovita in spate. Dupa suficient de mult umblat, imi dau seama ca sunt sanse foarte mici sa gasesc o masina ok adusa din Germania. Fie au multi km dati inapoi, fie sunt lovite (sau doar atinse...) 

Cred ca cea mai buna varianta e sa mergem noi in Germania dupa ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar sa ai banii ceruti in DE pe masini, nu bani de RO! Piata cere masini ieftine si "bune" iar samasarii asta ofera. Masinile drepte sunt rare, si nu prind radacini pe site-uri de profil.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, cristi511 said:

...dar sa ai banii ceruti in DE pe masini, nu bani de RO! Piata cere masini ieftine si "bune" iar samasarii asta ofera. Masinile drepte sunt rare, si nu prind radacini pe site-uri de profil.

Cristi, multumesc mult pentru sfat.

Da, o sa astept pana putem suplimenta bugetul pentru a lua masina dorita din DE. In plus fata de diferenta de pret, mai sunt si  costurile suplimentare cu drumul, taxe etc. insa cred ca per total e mult mai ok. Singura sansa sa iau o masina din RO este daca un apropiat isi vinde masina si e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!  Mă poate ajuta cineva cu niște sfaturi în achiziționarea unei mașini SH? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
road runner

Salutare tuturor!

In urma cercetarii mai multor variante ,m am decis asupra modelului Skoda Octavia FL VRS diesel,zic eu un raport bun putere-aspect-utilitate practica.

Un sfat intre cele doua optiuni de mai jos ,daca se poate:

Octavia Break Vrs Candy White 2011 sau  Octavia VRS berlina 2010,

Ca optiuni sunt asemanatoare,diferenta este ca berlina nu are Sound System, care imi cam face cu ochiul.

Astept parerile voastre.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea sincera este ca nici una din aceste 2  masini  nu au km reali! 

fara suparare..

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a doua nici nu m-as duce sa o vad, eu unul nu suport notiunile 'extra full' iar anuntul contine multe inflorituri, tipice samsarilor care agata amatori...177cp nu are, are 170, bi-xenon nu exista la O2FL, nu exista highline la Skoda iar RS are la baza echiparea medie, nu cea Business/Elegance. Pielea nu e perforata, e interior piele normal, sincer mai am putin si am dubii ca e RS. Plus ca are jante de iarna de otel, deci pe 16, chiar nu mai stiu dimensiunile franelor la RS dar mi se pare jenant sa ai jante otel pe asa ceva. Jante otel de 16 aveam eu pe 1.9tdi, da-o-ncolo. Anuntul are toti 'markerii' de teapa, nu bate, nu troncane + cuvantul 'impecabil'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa comentez ce a scris colegul mai sus dar vreau sa fac 3 precizari foarte importante.

1. Exista bixenon pe O2, O2fl, Jetta, Golf si implica urmatoarele: faza scurta/xenon iar faza lunga este xenon+halogen. Se misca lupa in far si se aude foarte clar actuatorul. Toate farurile masinilor de mai sus care au lupa sunt cu xenon. Doar Passatul a avut lupa+halogen. Becul e de 4100 sau 4300k.

2. Franele O2fl RS sunt exact aceleasi cu ale Gti-ului mk5 si anume 312 mm pe fata cu 286mm pe spate...cu alte cuvinte merg jante pe tabla de iarna linistit.

3. Ambele masini sunt Rs, fara dubii.

Restul e can can.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima cred ca e mai aproape de adevar ; pielea si volanul arata foarte ok pt 200k km. Si albul..parca incanta ochiul mai mult si nici nu trebuie sa o speli la 3-4 ore :)) acum depinde foarte mult cum se prezinta pe partea tehnica...lucruri care nu se vad in poze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parere personala, asa ca nu sariti :) ; Anuntul din Suceava are toate elementele de samsareala, cum zicea colegul bZ1. Masina e adusa si inmatriculata in  2013 si deja are 2 proprietari pe CIV. Ori are probleme si primul proprietar a dat sa scape de ea ori a mai fost pe la vreun samsar, inaintea astuia. Daca e varianta 1, inseamna ca e cam varza, daca e varianta 2, eu spun ca masina are pe putin 300k km. :)

In alta ordine de idei: De ce ai lua un RS pe motorina? :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, cristi511 a scris:

 Toate farurile masinilor de mai sus care au lupa sunt cu xenon. Doar Passatul a avut lupa+halogen.

:offtopic: Octavia 2 FL are lupe si pe halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

True, my bad. Dar ideea principala sper ca fost inteleasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate doar eu observ sau s-a deschis subiect in subiect initiatorul acestui "versus" este nclsamy310 apoi a cerut sfaturi si AnDreX, iar in final s-a decis si road runner. Sa nu imi fie luata parerea in nume de rau, dar trebuie ajutat in prima faza nclsamy310, pentru achizitia cu cerintele sale:

On 28/02/2016 at 2:34 PM, nclsamy310 said:

Salut tuturor!

De cateva saptamani sunt in cautarea unei masini potrivite mai ales pentru traficul urban. Buget aproximativ 12.000Euro, insa urmeaza sa ii fac CASCO, deci am evitat sa ma uit la VW Passat, Audi A4 sau A5 pentru ca au primele mult mai mari. Nu caut o masina noua si nu sunt neaparat pretentios la dotari optionale, insa ma intereseaza in special sa aiba cutie automata. Am gasit urmatoarele masini, insa as fi interesat si de alte modele care sa se incadreze in aceasta suma.

 

Seat Leon - model COPA, an 2013, motor 1.6 TDI 105cp. 100k km. Dotari: Piele,xenon, navigatie, insa fara cutie automata din pacate. Pret aprox. 8500Euro http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7GfXX7.html#d8c2ff42af Casco la Leon 450E/an

Audi A3 - an 2012, motor 2.0 TDI, 140cp,  130k km. Pret: 9200Euro Are cutie automata, insa nimic altceva deosebit. http://autovit.ro/anunt/audi-a3-2003-2012-ID7GgprZ.html

VW Golf VI coupe - an 2009, motor 1.4 TFSI , 160cp, 85k km cu DSG http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vi-ID7GfIXH.html#cdb49065a sau motor 2.0 140 cp, 64k km http://olx.ro/oferta/vw-golf-6-coupe-ID5rfCm.html Pret: 8800 Euro

Apreciez orice sfat referitor la fiabilitate si eventuale costuri post-achizitie. Va multumesc!

 

AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 din fabrica, optiunea bi-xenon la o2fl nu exista in configurator, ca fost posesor, la momentul comenzii, exista doar xenon pe faza scurta, de aceea am considerat atunci ca nu merita banii.

Or merge ele jante pe 16, dar cred ca e foarte urat sa pui asa ceva pe RS. 

Sper si eu ca s-a inteles ce am vrut sa spun in general despre acel anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miercuri sau joi o sa merg la bucuresti pentru a vedea masina colegului @hallucinogen 

Arata foarte bine si pare extrem de bine intretinuta. Daca este totul in regula o luam! Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Doresc sa cumpar un Golf 6 si am urmatoarele intrebari:

-pot sa ii montez eu pilot automat (in cazul in care nu are)?

-pot sa ii pun cotiera originala (in cazul in care nu are) ?

-exista mai multe tipuri de ecran (cu navigatie) ? Am vazut unul cu ecran mic si cate 3 butoane si unul cu ecran mai mare

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!