Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

Poate sunt care apreciaza puterea, marca, dar eu nu as da banii pe ea, de fapt nu as da nimic pe ea. 150.000 Km este mult pentru un motor cu benzina, unde mai pui ca este TSI-ul cu lant cu probleme si multe altele. Pentru mine TSI nu exista decat de la Golf 7 si Octavia 3 in sus + Rapid 2016 de cand cu cureaua care a inlocuit lantul. Daca initiatorul topicului nu se sperie de lant, foarte bine.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 160cp a fost cel mai prost TSI din punct de vedere al fiabilitatii si nu ma refer la lant, are el alte probleme mai mari.

Te poti uita la celelalte TSI care nu sunt de speriat cu lantul. Personal nu vad niciun motiv de a nu lua 1.8TSI.
 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% este umblat la km.da un ochi pe mobil.de sa vezi ce pret are o masina asa la km astia.. 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cere seria si verifica intrarile in service la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/2/2016 at 11:43 PM, Bebeee said:

La o masina noua de 20.000E prima de asiguare e de 5%, adica platesti 1000 euro.

La o masina second hand de 4 ani si 10.000E valoare asigurata, prima de asigurare e de 10%, adica tot 1000 euro.

Salut,

Aici nu sunt de acord, pentru ca tocmai ce am achizitionat un passat 1.8 tfsi cu pret de 11700€ si prima de asigurare o am la 600€/an deci rezulta aprox 5% din valoare. 

Masina din 2012 si si aproape de 40 000 km.

On 3/2/2016 at 7:14 PM, paul walter said:

Vrei sa-ti iei masina din tara?!Eu n-as face asta.... daca nu ai bani de a5 poti sa-ti iei Phaeton la banii astia .... dar nu din Ro. La audi a3 ar trebui sa te uiti la un 2.0Tfsi  poate si quattro....

Eu din experienta iti spun ca mai bine o iei din tara decat din "germania'" care poate fi din austria sau din alte zone muntoase unde tabla la masini nu duce mai mult de 3-4 ani (si asta o spun de la oameni care aduc masini de afara), si sunt multe zone din vest de unde nu merita iei masina.

Eu dupa o masina noua, unde am simtit devalorizarea ei, sunt la a doua masina intr-un an luata de la sh(recuperate pe leasing) si acolo iti garantez ca nu le manevreaza. Cei care le preiau sa le revanda trebuie sa fie cu bun simt sa nu faca manevre.

Eu am luat masina de la transparent auto. La masina mea mi-au aratat poze cu ce defect a venit (trebuie sa specific ca ii stiu pe baieti) o bara zgariata.

Asa ca nu te bloca in preconceptii si poti cauta linistit si aici, iar masinile astea sunt invatate cu benzina/motorina de aici etc.., dar intradevar daca te uiti ca exista o masina identica mai ieftina cu 1000 -1500 € trebuie sa-ti pui intrebari.

Si in cazul meu exista, si cred ca mai exista oferta cu un passat ceva mai dotat dar ceva mai multi km la un pret de 10500 iar eu am dat 11700. 1200€ ii poti considera o pierdere sau o garantie.

Modificat de zuma80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 2/29/2016 at 5:44 PM, Ebi said:

Motor aspirat, simplu, normal ca nu are probleme. Poate merge fara probleme inca 100.000 Km.Fiind benzina, posibil sa aibe Km reali.  Ce este rau la motoarele astea de conceptie veche - consuma mult, macar 9 l/100 Km in oras, la unii chiar 12. TSI consuma putin, putere si cuplu mari, dar este bine sa fie din ala mai nou cu distributia cu curea. Dieselurile au Km nu gluma. Fratele meu si-a luat Passat de 2 ani si avea deja 180.000 Km. Daca mai nimeresti unul cu pompa de inalte defecta care baga pilitura in injectoare, conducte, rezervor, depresia este asigurata.

Spor la cautat, dar mai trage un ochi si la masini noi ca 12.000 euro este o suma, si 4 ani garantie nu-i un lucru de aruncat. Nu te speria de preturile care apar pe configuratorul Skoda, ca daca incepi sa configurezi un Rapid Smart de ex., dupa primii pasi iti da direct un  cadou de peste 1000 euro.( si TSI-urile sunt pe curea si la Rapid). Sa nu mai vorbesc de Seat Toledo ca daca alegi o masina din stoc cu livrare imediata, o iei cu putin peste 11.000. Daca incepe rabla, mai castigi 1000 euro aproape.

Tin sa te contrazic in legatura cu consumul. 1.4 TSI in Bucuresti sub 11.5% nu vede. Si nu dau talpa ca n-am unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie`mi place, pare ingrijita si s-a investit in ea nitel. fa`i o verificare sa vezi in ce stare este, km reali etc si daca e in toate mintile ei, ia`o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este cel mai sigur mod pentru a verifica km masinii? Sunt constient ca este foarte usor sa falsifici cartea service, insa daca datele reviziilor sunt in concordanta cu datele oferite de la reprezentanta este suficient? 

 

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi cu o masina cu 400000 km si merge bine....e mai rau ca si cum ai avea una cu 150000 si merge rau.Pana la urma nr km..este o cifra mintala...daca masina este intretinuta.Cel mai simplu e sa iti dea facturile cu km aferenti...hartiile de tuv  daca e din Germania  si apoi sa compari cartea service cu ce afli de la reprez.Nu o sa gasesti ceva sigur in lumea asta.sau daca vrei trebuie sa platesti.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/1/2016 at 0:07 PM, tttrix said:

Daca mergi cu o masina cu 400000 km si merge bine....e mai rau ca si cum ai avea una cu 150000 si merge rau.Pana la urma nr km..este o cifra mintala...daca masina este intretinuta.Cel mai simplu e sa iti dea facturile cu km aferenti...hartiile de tuv  daca e din Germania  si apoi sa compari cartea service cu ce afli de la reprez.Nu o sa gasesti ceva sigur in lumea asta.sau daca vrei trebuie sa platesti.

Multumesc mult! 

Am mai gasit urmatorul passat CC http://olx.ro/oferta...cc-ID5ZvvS.html Stiti cumva care sunt diferentele dintre un Passat CC pentru Europa si unul pentru SUA? Imi place mult masina din anunt si as vrea sa merg sa o vad. Din cate spune proprietarul se pare ca este masina personala. Sunt constient ca o sa consume destul de mult probabil, insa nu o sa fac mai mult de 15-20.000 km/an deci faptul ca e pe benzina nu e neaparat un inconvenient. Va multumesc mult pentru orice sfat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e din US nu se poate interoga istoricul la noi. Ai grija cu vama, mai ales ca nu e achizitionata din EU. Mie unul nu-mi plac acele lumini de zi din far. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, pronet said:

Ce e din US nu se poate interoga istoricul la noi. Ai grija cu vama, mai ales ca nu e achizitionata din EU. Mie unul nu-mi plac acele lumini de zi din far. 

Într-adevăr nu am cum sa am vreo certitudine legata de istoric. Plus ca mașina este atinsa pe partea dreapta, iar acele faruri nu sunt originale. 

 

Mulțumesc pentru răspuns! Mai cautam. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 tsi are distribuție pe lanț? Parca doar 1.2 si 1.4 aveau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Verifica cand a avut ultima intrare in service . Daca are 1 an de la ultimul service , atunci km  nu pot fi  reali .

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce ma rog ar fi asta o axioma ?

Masina e luata din tara, 100k km in 5-6 ani de Romania nu e nimic neobisnuit. Eu am o masina luata din 2007 si are 45.000 Km. 

Depinde, trebuie verificata cu atentie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificati masina si lasati istoricul pe planul 2. Asta e sfatul meu.

Nu cumperi istoricul. Ala poate fi contrafacut. Vorbesc in cunostinta de cauza. Se poate schimba istoricul chiar in sistemul centralizat (cu 200-300E se schimba si istoricul si primesti si carte de service noua).

 

Daca in Aprilie 2015 avea 82.000 cand i s-a schimbat DSG-ul sunt sanse mari sa aiba km reali.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, CristiALF a scris:

Dar ce ma rog ar fi asta o axioma ?

Masina e luata din tara, 100k km in 5-6 ani de Romania nu e nimic neobisnuit. Eu am o masina luata din 2007 si are 45.000 Km. 

Depinde, trebuie verificata cu atentie.

 

si eu am masina din 2011 si am 220.000 km cu ea! 

ce zici de asta?

daca  masina nu a facut reviziile in reprezentanta dupa ultima intrare, poate avea si 500k

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zic exact ce am spus si mai sus: nu exista axioma. Realitatea depinde de la caz la caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu inseamna neaparat ceva rau / iesit din comun - poate a fost zgariata si revopsita. Desi eu nu imi dau seama foarte bine din poze, ar trebui sa o vezi live.

Trebuie sa fim realisti si sa intelegem ca in Romania este foarte greu sa mentii o masina impecabila la vopsea. Eu luasem 307-le de 2 luni din DE, am parcat la metrou intr-o zi si cand m-am intors seara aveam un colt de bara fata plin de alb si raschetat usor. Asta e..nu e f grav ca ma ajuta culoarea, dar nu am revopsit bara desi are o mica portiune unde se vede plasticul.

La noi e jungla..

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!