Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, Bebeee said:

Skoda Rapid si Seat Toledo, dmpdv sunt doar putin peste Logan + ca mi se par foarte urate amandoua. Dar masina noua, e masina noua :)

 

A3-ul cabrio din anunt arata foarte bine in poze. In plus este foarte fancy pentru o femeie. Combinatia 1.8 TSI  + DSG 6 e mult mai fiabila ca 1.2 TSI sau 1.4 TSI + DSG 7.

Singurul minus, prima Casco va fi foarte mare avand soft top. Din ce m-am interesat ultima data, prima crestea din cauza acoperisului textil. Alt minus: orice boscher, betiv, iti poate distruge acoperisul.. Sunt multe cabriolete in RO cu plafonul carpit.. E o masina ce necesita mai multa atentie si garaj.

Multumesc mult pentru sfaturi. O sa tin cont! Nu cautam neaparat masina cabrio, doar ca nu am gasit un A3 ok ca dotari si km, iar acesta pare in regula, mai ales ca probabil sotia o sa fie foarte bucuroasa.

59 minutes ago, Ebi said:

   Minusul la Audi-ul asta decapotabil este iarasi motorul. Mare, tare, puternic, cu un consum pe masura. Daca nu te deranjeaza portbagajul, consumul, asigurarea scumpa ca este motor de 1,8, intr-adevar este fun sa-l ai si sa-l conduci.

   Daca Rapid este urat, inseamna ca si Octavia este urata ca seamana. Fata de Logan, Rapid si Toledo au dupa mine doar 3 lucruri in plus: discuri in spate, caroserie galvanizata si 5 stele crash test.

Nu vreau in niciun caz sa sa par snob sau ca nu sunt atent la bani (consum), insa nu cred ca in conditiile noastre un diesel este neaparat mai rentabil. Un motor mai mic pe benzina cu siguranta, insa nu am gasit ceva in regula. Cat despre consum, masina o sa fie folosita destul de putin, deci nu consumul o sa fie cea mai mare problema, ci mai de graba asigurarea, intretinerea etc.

Marea mea problema cu Diesel e ca au extrem de multi km si (cel mai probabil) doar un procent mic din ele au km reali.

De asemenea, varianta unei masini noi nu exista din simpla idee de raport calitate/pret. Mi se pare ca platesc foarte mult doar pentru ca a avea luxul de a fi eu primul posesor. 

 

LE: Am vorbit cu persoana care ne face asigurarile urmand ca maine sa am un pret pentru CASCO. Daca pretul nu este exagerat o sa mergem sa vedem masina.

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, Bebeee said:

Skoda Rapid si Seat Toledo, dmpdv sunt doar putin peste Logan

ori nu ai mers cu logan ori nu ai mers cu vreuna din celelalte doua, ori.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pt postul la subiect. Eu am scris dpmdv = "din punctul meu de vedere" si da, dpmdv nu merita diferenta de pret fata de un Logan. (Doar cu toledo si logan am fost, pacat ca au luat-o razna dupa 1m). Nu trebuie privita diferenta de pret ca 3-4000 € ci ca 30-50% din pret. Pana una alta sunt masini low cost ce se vor masini low cost.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a nu mai deschide un topic nou:

Am citit mai mult despre motoarele 1.8 TFSI și se pare ca au fost destul de multe cazuri în care distribuția a sărit de la punct și a făcut avarii mari la motor. Exista o soluție la aceasta problemă? În cazul în care schimbam kitul de distribuție exista piese mai noi care sunt durabile? 

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit raspuns in legatura cu prima casco pentru A3 cabrio. Este in jur de 900Euro ceea ce nu mi se pare enorm. Problema ramane insa la motorul 1.8 TFSI care se pare ca poate deveni consumator de mult ulei. Este mai ok motorul de 1.6 Motorina? Macar sa stiu ce caut de acum. Multumesc!

3 minutes ago, Bebeee said:

Motorul 1.6 TDI a fost mai prost ca si TSI-ul.. EGR, turbina, injectoare. Despre el chiar ai multe de citit.

Atunci spre ce ar trebui sa ma uit?

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.6 TDI a fost mai prost ca si TSI-ul.. EGR, turbina, injectoare. Despre el chiar ai multe de citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa-ti iei masina din tara?!Eu n-as face asta.... daca nu ai bani de a5 poti sa-ti iei Phaeton la banii astia .... dar nu din Ro. La audi a3 ar trebui sa te uiti la un 2.0Tfsi  poate si quattro....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stai in gura fiecaruia nu o sa iti mai iei masina niciodata, nu poti compara 1.6 tdi si 1.8 tsi. Motoarele pe benzina tot timpu au fost mai fiabile decat cele diesel. Ia A3-ul ala ca nu o sa regreti, dar ai grija sa il verifici peste tot inainte de cumparare, in primu post ai pus numai tepe.

 

Eu anul trecut cautam Passat CC, la 18 masini de pe autovit am verificat seria, in afara de 1 toate erau manarite, dar aia 1 era cu 1500e mai scumpa.

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu dupa ce scap de vw..o sa merg pe o japoneza asta poti face si tu.au mult mai putine probleme si piesele nu asa scumpe:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, nclsamy310 said:

Am primit raspuns in legatura cu prima casco pentru A3 cabrio. Este in jur de 900Euro ceea ce nu mi se pare enorm. Problema ramane insa la motorul 1.8 TFSI care se pare ca poate deveni consumator de mult ulei. Este mai ok motorul de 1.6 Motorina? Macar sa stiu ce caut de acum. Multumesc!

Atunci spre ce ar trebui sa ma uit?

Mie mi se pare mult, sincer. Adica eu la masina noua de ~20k am avut sub 700 euro. Gandeste-te daca platesti in fiecare an aia, in cativa ani se cam aduna banutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat masina e mai veche prima casco creste. 

"Prima anuala (PA) de plata pentru un casco se calculeaza ca procent (cota de prima) din SA.
Cota de prima e mai mare:
- cu cat masina este mai batrana (plus 3-5% la fiecare nou an),
- cu cat fransizele sunt mai mici si mai putine (plus 0-30%) ,
- atunci cand masina a suferit avarii in anul precedent de asigurare (situatie de malus),
- atunci cand masina este de lux (cand valoarea de nou depaseste un anumit prag) (plus 5-10%)
- atunci cand proprietarul este persoana juridica,
- atunci cand masina nu are alarma sau alte dispozitive electronice antifurt (plus 3-8%)"

 

Valorea de noua pt acel A3 cabrio probabil a fost de 35.000 euro, iarasi o valoare destul de mare.. 

O masina noua de 50.000E va avea o prima casco ca si una second, de cativa ani, de 27.000 euro de exemplu.

 

Asa e, banii se aduna, dar o bara noua si grila sar de 500 euro, un far xenon original sare de 500 euro si asta la o tamponare usoara. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, deci la 900 EUR prima / an, iti permiti o tamponare / an din vina ta cu bara + grila + far xenon. 

Am carnet de 19 ani, de 2 ori am fost neatent si am intrat in cel din fata incet, 1 singura data am spart un far la Oltcit :)) Deci faceti calcule simple - 1000 EU / an la masina  de 10k... = :screwy:

Zgarieturi , loviri usoare, etc = aprox 100-150 EUR / piesa - cate sa ai / an ?? Am 2 masini fara Casco de 4 ani,  repectiv 2 ani. In tot acest timp, am dat 350 lei pe o revopsire de aripa spate la una din masini. Si am scutit probabil vreo 2500-3000 EUR.

Singura chestiune la unele marci este de asigurare la furt si daca masina are o anumita valoare - o eventuala dauna totala. Asta e de aproximat pentru fiecare in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bebeee

Cand masina se invecheste, prima casco scade, pentru ca scade suma asigurata - atata timp cat toate celelalte sunt egale. Stiu pentru ca mai tot timpul am avut. Cat de mult se intampla asta la masina in cauza nu stiu. Insa ce voiam sa zic este ca daca o tii 4 ani aia o sa fie lejer 3000+ EUR numai pe casco, ideea fiind ca daca nu se intampla nimic aia sunt bani practic aruncati.

Partea cealalta e ca o masina cabrio e intr-adevar misto, dar nu stiu cat timp vei umbla cu ea decapotata pe la noi, unde orasele sunt pline de mizerie, praf si tot felul de "clean diesel" ca iti tii respiratia.

Modificat de arthur486
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am casco la 4 masini.. Eu explicam altceva:

Dau un exemplu:

La o masina noua de 20.000E prima de asiguare e de 5%, adica platesti 1000 euro.

La o masina second hand de 4 ani si 10.000E valoare asigurata, prima de asigurare e de 10%, adica tot 1000 euro.

Nu ne referim la aceeasi masina, la care ii scade valoarea in fiecare an si la care daca nu te folosesti de asigurarea casco, iti scade prima.. Oricum cu noile scumpiri, am patit ca si la aceeasi masina, valoarea a scazut, dar prima nu.. Le asigurator poti vedea ce procent se plateste in functie de vechimea masinii..

Pana una alta cine isi face casco o face pentru linistea lui.. Cu toate ca in caz de probleme, nu e sigur ca scapi fara zile pierdute si multi nervi. 

Sorry pt offtopic..

 

On topic:

Masina cabrio e fun, arata bine, dar o sa o folosesti decapotata doar 5% din timp. Pe canicula te sufoci, soarele te bate in cap, la drum lung ti se lipeste praful pe fata, la semafor te intoxica autobuzele. Dar si cand nu ai asa probleme, e vis :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, paul walter said:

Vrei sa-ti iei masina din tara?!Eu n-as face asta.... daca nu ai bani de a5 poti sa-ti iei Phaeton la banii astia .... dar nu din Ro. La audi a3 ar trebui sa te uiti la un 2.0Tfsi  poate si quattro....

Multumesc pentru sfaturi. VW Phaeton este intr-adevar o masina deosebita pe care mi-o doresc de multi ani, insa nu e ceea ce cautam in momentul actual

4 hours ago, MariusPD said:

Eu unu dupa ce scap de vw..o sa merg pe o japoneza asta poti face si tu.au mult mai putine probleme si piesele nu asa scumpe:rolleyes:

Spre ce masini sa ma orientez? Ceva recomandari in bugetul acesta?

1 hour ago, CristiALF said:

Perfect, deci la 900 EUR prima / an, iti permiti o tamponare / an din vina ta cu bara + grila + far xenon. 

Am carnet de 19 ani, de 2 ori am fost neatent si am intrat in cel din fata incet, 1 singura data am spart un far la Oltcit :)) Deci faceti calcule simple - 1000 EU / an la masina  de 10k... = :screwy:

Zgarieturi , loviri usoare, etc = aprox 100-150 EUR / piesa - cate sa ai / an ?? Am 2 masini fara Casco de 4 ani,  repectiv 2 ani. In tot acest timp, am dat 350 lei pe o revopsire de aripa spate la una din masini. Si am scutit probabil vreo 2500-3000 EUR.

Singura chestiune la unele marci este de asigurare la furt si daca masina are o anumita valoare - o eventuala dauna totala. Asta e de aproximat pentru fiecare in parte.

Ma bucur ca tu nu ai avut probleme si nu ai simtit nevoia unei asigurari casco. Insa mi se pare nepotrivit  sa numesti :screwy: pe cineva care doreste sa asigure o masina care va fi condusa si de doi incepatori in conditiile in care pe langa ce ai enumerat tu pot sa fie implicate si airbag-uri sau piese mai importante. Insa totusi multumesc pentru intentia de a da un sfat.

5 hours ago, mva987 said:

Daca stai in gura fiecaruia nu o sa iti mai iei masina niciodata, nu poti compara 1.6 tdi si 1.8 tsi. Motoarele pe benzina tot timpu au fost mai fiabile decat cele diesel. Ia A3-ul ala ca nu o sa regreti, dar ai grija sa il verifici peste tot inainte de cumparare, in primu post ai pus numai tepe.

 

Eu anul trecut cautam Passat CC, la 18 masini de pe autovit am verificat seria, in afara de 1 toate erau manarite, dar aia 1 era cu 1500e mai scumpa.

Multumesc mult pentru sfaturi. Intr-adevar am auzit ca e plina piata de masinii "aranjate", de aici si intentia mea de a cauta o masina personala.  Cum se procedeaza pentru verificarea seriei? Banuiesc ca trebuie sa fie si proprietarul de fata, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic cam asa ar trebui, practic iti faci un "prieten" pe la reprezentanta si iti spune el toate informatiile din baza de date VW dupa ce tu ii dai seria.

Prin Cluj, Brasov, Sibiu si Bucuresti am vazut si masini corecte. In Galati, Oradea, Constanta, Pitesti cei mai nenorociti samsari..

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mva987 Nu stiu de ce spui tu ca in Cluj Bucuresti, etc sunt masini corecte si in Galati, Constanta samd sunt masini masluite. Crezi ca daca este sa iti fie norocul nu iti iei teapa si in Cluj sau Sibiu? Crede-ma, totul tine de noroc, si pricepere. Daca stii ce cauti si te si pricepi putin, sansele sa iti iei teapa se reduc considerabil.

@Ebi Audi-ul A3 cabrio nu e 1.8 aspirat cum ai spus. Este TFSI sau TSI, ceea ce presupune turbina. Motoarele de 1.8 TFSI 160CP nu sunt un monument al fiabilitatii dar sunt sanse sa gasesti unul in stare buna.

Pentru initiatorul topicului: 1.6 TDI 105CP e una din cele mai proaste motorizari introduse vreodata de grupul VAG. EGR, injectoare, Turbine, etc. Un EGR este 1700 lei+manopera, un injector 2500 lei+manopera, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as cauta un A3 cu 2.0tdi sau 1.6tdi. motorul de 1.6tdi nu e chiar asa rau. stiu un leon cu 1.6tdi la 200.000km in 3 ani, cumparata de noua, 3EGR schimbate si atat. nu mi se pare o tragedie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minute în urmă, -A L E X- a scris:

@mva987 Nu stiu de ce spui tu ca in Cluj Bucuresti, etc sunt masini corecte si in Galati, Constanta samd sunt masini masluite. Crezi ca daca este sa iti fie norocul nu iti iei teapa si in Cluj sau Sibiu? Crede-ma, totul tine de noroc, si pricepere. Daca stii ce cauti si te si pricepi putin, sansele sa iti iei teapa se reduc considerabil.

@Ebi Audi-ul A3 cabrio nu e 1.8 aspirat cum ai spus. Este TFSI sau TSI, ceea ce presupune turbina. Motoarele de 1.8 TFSI 160CP nu sunt un monument al fiabilitatii dar sunt sanse sa gasesti unul in stare buna.

Pentru initiatorul topicului: 1.6 TDI 105CP e una din cele mai proaste motorizari introduse vreodata de grupul VAG. EGR, injectoare, Turbine, etc. Un EGR este 1700 lei+manopera, un injector 2500 lei+manopera, etc.

Eu unu dupa ce scap de vw..o sa merg pe o japoneza asta poti face si tu.au mult mai putine probleme si piesele nu asa scumpe:rolleyes: 

ALEX.nici cu 2.0 nu imi este rusine.aceleasi probleme!asa ca sa nu bagam doar 1.6 in fata..

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, CristianNic said:

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-gtd-ID7Gg9GB.html

am gasit acest anunt, poate merita luat in considerare

Faptul ca e cu aproape 50% mai ieftina decat una asemanatoare in Germania, nu-ti ridica semne de intrebare?

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, -A L E X- said:

Audii-ul A3 cabrio nu e 1.8 aspirat cum ai spus. Este TFSI sau TSI, ceea ce presupune turbina. Motoarele de 1.8 TFSI 160CP nu sunt un monument al fiabilitatii dar sunt sanse sa gasesti unul in stare buna.

 

   Stiu cum este 1,8. Am zis ca este motor aspirat 1,6 MPI cu care a mers impreuna cu prietenul lui si el era incantat de el-consuma mult in oras si este slab.

Sa stii ca cel mai rau cand iti cumperi masina este sa ai bani multi, si 12.000 sunt multi. Te astepti sa fie o masina buna, impecabila, de aia este asa de greu sa gasesti una. Daca aveai 3000, era simplu, un Golf 4. Sa nu uiti sa ne scrii ce masina ti-ai luat pana la urma, ca sunt curios cum se termina.

 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Ebi said:

   Stiu cum este 1,8. Am zis ca este motor aspirat 1,6 MPI cu care a mers impreuna cu prietenul lui si el era incantat de el-consuma mult in oras si este slab.

Sa stii ca cel mai rau cand iti cumperi masina este sa ai bani multi, si 12.000 sunt multi. Te astepti sa fie o masina buna, impecabila, de aia este asa de greu sa gasesti una. Daca aveai 3000, era simplu, un Golf 4. Sa nu uiti sa ne scrii ce masina ti-ai luat pana la urma, ca sunt curios cum se termina.

 

Ebi, motorul de pe A3-ul condus era 1.6 TDI, 105 cp. Imi cer iertare ca nu am specificat. 

Referitor la buget, suma de 12.000 este una maxima. Nu o sa refuz o masina buna daca este mult sub pretul acesta. Ce este mai important pentru mine este sa facem o alegere cat mai buna. 

Bineinteles ca o sa revin cu raspunsuri dupa achizitie.

 Intre timp am gasit un Ford Focus http://autovit.ro/anunt/ford-focus-mk3-ID7GfQbj.html#e9e7320958 Automat, 58.000 km. garantie 6 luni.

12 minutes ago, Bebeee said:

Motor simplu si fiabil, 1.6 aspirat. Consum mare si performante scazute.

De cutie nu nu ma pot pronunta, din ce am gasit pe net e modelul cu dublu ambreiaj.

Masina e foarte slab dotata..

 

Am vazut...din pacate nu are nici macar clima automata. Mai cautam.

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor simplu si fiabil, 1.6 aspirat. Consum mare si performante scazute.

De cutie nu nu ma pot pronunta, din ce am gasit pe net e modelul cu dublu ambreiaj.

Masina e foarte slab dotata..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fordul e prea chel, asta ce are https://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=Vlc*&carId=1019201604&carIndex=2&garantie=false&maxPage=1&maxPrice=12000&minPS=110&minRegYear=2008&modelgroup=Vld8VlcgR29sZg**&privat=false ?

Dar asta: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=221156767&climatisation=&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&zipcode=&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=NAVIGATION_SYSTEM&features=XENON_HEADLIGHTS&adLimitation=&ambitCountry=DE&scopeId=C&minPowerAsArray=81&minPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&maxMileage=140000&maxPrice=11000&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=14&pageNumber=1

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=216334773&climatisation=&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&zipcode=&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=NAVIGATION_SYSTEM&adLimitation=&ambitCountry=DE&scopeId=C&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&minPowerAsArray=81&minPowerAsArray=KW&maxPrice=11000&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&maxMileage=140000&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=14&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=220453411&climatisation=&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&zipcode=&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=NAVIGATION_SYSTEM&adLimitation=&ambitCountry=DE&scopeId=C&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&minPowerAsArray=81&minPowerAsArray=KW&maxPrice=11000&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&maxMileage=140000&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=14&pageNumber=1

 

 

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!