Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

deci am faruri cu o singura camera(faza scurta si lunga) folosesc un bec philips H4 daca trec la faruri cu camera dupla ce becuri sa folesc fara sa mi se arda instalatia?dar daca pun faruri gen mk4 si aici ce becuri sa folosesc fara sa se arda instalatia?am vazut pe un site farurile cu doua camere (adik far cu proiector) se folosesc doua becuri H1 producator KLOKKERHOLM in jur de 100 si ceva de ron

am citit pe forum aproape toate posturile cu faruri si mam zapacit rau de tot...multumesc

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca treci la faruri cu doua camere folosesti becuri H1 care nu sunt 100 de lei buc. :)

Un far costa 150 de lei fara becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un far cu proiector il gasesti la 105 ron iar becul H1 la 8 ron. Sursa: magazin online de piese auto.

Eu am Hella original cu proiector, foarte multumit de lumina, mai putin de look.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, farurile astea duble nu sunt cu "proiector", au cate-o camera pt fiecare faza, faza scurta si faza lunga, farurile cu proiector (de ceata) inclus, au aparut mai tarziu, poate dupa 2000. de la mai multi (din afara forumului) am auzit ca farurile angel eyes sunt "proaste" la lumina, in ciuda aspectului. parerea mea, care s-a saturat de farurile cu o singura camera sa-si puna faruri duble (dar originale), nu e mare diferenta de pret intre alea originale si "turcismele" alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de acord,lumina cele originale sunt mult mai bune decat cele de la angel eyes(fitze:P).Dar daca ai faruri cu o singura camera si vrei sa-ti pui cu 2,trebuie sa faci modificari la instalatia de iluminat,altfel atunci cand iti pui faza lunga o sa ti-i se stinga cea scurta.Mai era un topic despre aceasta dar nu l gasesc momentan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, farurile astea duble nu sunt cu "proiector", au cate-o camera pt fiecare faza, faza scurta si faza lunga, farurile cu proiector (de ceata) inclus, au aparut mai tarziu, poate dupa 2000. de la mai multi (din afara forumului) am auzit ca farurile angel eyes sunt "proaste" la lumina, in ciuda aspectului. parerea mea, care s-a saturat de farurile cu o singura camera sa-si puna faruri duble (dar originale), nu e mare diferenta de pret intre alea originale si "turcismele" alea.

Stiu si eu ce e ala proiector pentru ceata. Cauta la distribuitorii de piese de schimb sau la reprezentanta si o sa vezi ca la farurile cu 2 camere i se spun si faruri cu proiector.

( http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...5&filtru=40 ). Poate termenul nu e chiar corect dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile angel eyes dupa ce ca lumina prost se mai si aburesc in interios cand ploua sau cand este frig.Plus te toate astea se strica mecanismul de reglaj din interior(e din plastic)daca invarti prea mult de rotitele de reglaj!Eu l-am reglat de "tot"de bune ce sunt.Marfa pentru cadouri!!Sunt bune de pus in bradul de Craciun!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdah cat despre angel eyes,probabil depinde si de marca/calitate.Stie cineva vreo marca mai buna?

Sau are cineva faruri power look sau Mk4 look ?Cat de bine lumineaza acelea?

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei mai tari pe piata sunt cei de la Hella.Cauta Hella Celis sunt cam scumpe dar fac banii :offtopic:

Am nevoie de un far spart de stanga de golf 3.Mai exact am nevoie doar de tija aia de plastic din interiorul farului care tine oglinda si face legatura intre ea si surubul de reglare.Farurile mele sunt Hella.

Se potrivesc si de la alte modele sau se gasesc de cumparat?

Daca stiti ceva sau aveti vre-un far stricat va rog sa ma anuntati :)

id: paolo200033

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am faruri clare hella look de golf4,lumineaza bine,arata si bine dar nu cred ca au fost prea rezistente ori cine le-a reglat nu a stiut cum,au reglajele stricate,nu se aburesc,trebuie sa le desfac sa le fac,asa am cumparat masina,pe ebay sunt cam 130e cele mai ieftine hella clare,nu ar strica niste xenoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva de vanzare faruri hella pe Vento???Ms

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri Hella pe Vento nu, dar am pentru Golf 3,si eu caut doritor sa fac un schimb de capota si grila de Golf 3. Dau capota si grila de golf 3 contra capota si grila de vento. Farurile le vand.Sunt hella Golf 4 look cu interior negru. Lumineaza extraordinar de bine..daca ar avea si xenon... 8->

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema. Cand aprind lumina pozitia si faza lunga functioneaza(a doua numai daca tin de comutator), faza scurta nu functioneaza. Ce o fi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica un pic sigurantele si releul de pe faza scurta,poti sa asculti la tabloul de sigurante si relee in momentul cand schimbi daca se aude daca lucreaza releul

daca nu se aude verifica releul,daca-i bun vezi siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos. Se poate sa fie comutatorul de vina??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca faza lunga se aprinde numai daca ti maneta trasa, atunci se poate sa fie si comutatorul. Cat ti maneta trasa se actioneaza asa-zisele "flash-uri". Si astea functioneaza indiferent de pozitia comutatorului de lumini sau contact. Verifica totusi releul si sigurantele, si daca nu gasesti problema, treci la comutator. Incearca 'pe direct'.

Sper ca ai contactul pus, cand incerci cu faza scurta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...am si eu o problema...cand aprind luminile pe pozitie parca am faza scurta si cand dau faza scurta se mai mareste putin lumina....pe faza lunga daca iau mana de pe maneta se miscoreaza lumina....daca tin apasat vede mai bine...aveti idee ce ar putea fi?si inca ceva:canda las semnalizare pe dreapta jos cu cheile scoase din contac se aprinde faza scurta...iar pe stanga doar pozitie stanga...astept pareri plzz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil la tine a umblat cineva pe la instalatie si a facut cateva modificari pe acolo,s-ar putea sa fie blocul de lumini defect

Masina cand ai cumparat-o tot la fel se manifesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

canda las semnalizare pe dreapta jos cu cheile scoase din contac se aprinde faza scurta...iar pe stanga doar pozitie stanga...astept pareri plzz

e normal sa se aprinda pozitiile in situatia asta pe partea in cae este data maneta ; nu stiu de faruri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am luato pe drum mi s-a dus blocul de lumini...si mi-am luat unu de la un tip...cik e de vento...dar nu apucasem sa merg cu ea noaptea sa vad cum se vede..deci sa fie blocul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, m-am uitat, era rupt un fir care merge de la tabla la comutator. Acuma merege brici faza scurta ;)

Metsi pt ajutor baieti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...am si eu o problema...cand aprind luminile pe pozitie parca am faza scurta si cand dau faza scurta se mai mareste putin lumina....pe faza lunga daca iau mana de pe maneta se miscoreaza lumina....daca tin apasat vede mai bine...aveti idee ce ar putea fi?si inca ceva:canda las semnalizare pe dreapta jos cu cheile scoase din contac se aprinde faza scurta...iar pe stanga doar pozitie stanga...astept pareri plzz

Eu as verifica maneta sau cablurile. Cand lasi maneta de semnalizare in sus sau jos se aprinde pozitia pe partea respectiva, dar nu si faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as verifica maneta sau cablurile. Cand lasi maneta de semnalizare in sus sau jos se aprinde pozitia pe partea respectiva, dar nu si faza scurta.

poi asta stiam si eu...o sa incerc sa imprumut de la un prieten un bloc de lumini sa vad daca asa face...daca merge bine e blocul dus ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru cei care le bate faru din dreapta soferului prea aproape de masina ca acela nu are reglaj electric( doar din stanga) se poate ridica eu lam ridicat cu cativa centimetri. Am luat un reper de la 1 metru de far si lam ridicat cam 1 cm.

1.se scoate masca din fata radiatorului

2 se desfac suruburile de sub far si cel din stanga sus se slabeste un pic

imag059fe8.th.jpg

3 dupa ce sau scos suruburie de sus far, farul se va misca sus sj in jos

se iau cateva saibe si se pun intre urechea de la far si locul de unde este prins pe masina spatiul este foarte mic si cam greu de ajuns

farul de ridica cam 1 2 cm poate daca ma chinuiam reuseam mai mult o sa vad seara daca este vreo diferenta.

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

am si eu o intrebare.

am faruri cu o singura camera, si as vrea sa le reglez in asa fel incat sa bata mai in exterior, adica sa deschid fascicolul luminos(scuzati-mi exprimarea, dar nu cunosc prea bine termenii :) ).pe faruri nu am gasit decat rglaj pentru "sus/jos".stie cineva unde e reglajul pentru "stanga/dreapta"? (sau nu are asa ceva? :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!