Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

Salut!

Apelez la d-vostra in urmatoarea problema:

La Golful meu(Golf III, 94'), farurile sunt duble.Faza scurta este foarte slaba.Becurile sunt de 65 w sau 60(nu mai stiu sigur).Am incercat cu becuri de 100w si lumina de faza scurta tot slaba este, asa ca am revenit la vechile becuri de 65 w (1H).De cand am masina, pe faza scurta este oarba, mai ales in cazul in care asfaltul este negru.Daca vine masina din sens opus parca nici nu mai am becuri la masina.

Intr-o noapte cand am pleact am vazut ca farurile mele bateau mai bine, chiar si lumina in bord era mai puternica, asta pana am oprit motorul ca dupa , a revenit la " normal" cu lumina slaba.

Alteranorul imi incarca bine, bateria este noua.

Ce pot sa fac?Este cumva vreun releu obosit si necesita schimbare?se poate face ceva in a avea lumina sufucienta astfel incat sa nu mai stau stresat ca intru ca orbu' in gropi?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e vorba de o masa slaba pe undeva daca zici ca a mers si cum trebuie. Cauta contacte oxidate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica reglajul farurilor, sa nu fie orientate prea jos, merita sa pui si niste becuri halogen Philips Vision Plus (eu am luat de la Augsburg Titulescu cu vreo 500 mii perechea) e o diferenta mare fata de altele. Ai insa grija ca exista si philips vision blue, asa mai de fitze, lumina albastra, care insa pe ploaie nu prea te ajuta deloc, nu le recomand.

De asemenea am cumparat niste halogene super (vezi in poza, sub bara) de la Carefour cu 1,1 milioane, dar atentie ca sunt de 2 feluri, cu lumina galbena (care sunt bune doar pe ceata, dar cam atat) si cu lumina alba, pe care le-am luat dupa o proba in Carefour la o baterie auto expusa in acelasi raion. Sunt excelente, au releu inclus, sunt din fier si sticla e defapt o lupa groasa, nu cred ca o sa se sparga, deja le am de 6 luni, sunt negre si destul de discrete, aproape ca nu le observi.

Le-am orientat sa bata spre lateral si destul de jos ca sa nu deranjez, astfel merg cu ele tot timpu, m-am obisnuit asa si cand le sting e o diferenta mare.

Consider ca aceste halogene isi fac cu adevarat treaba, spre deosebire de cele originale, daca masina e dotata cu asa ceva, care sunt prea slabe si pozitionate prea sus, in bara in dreptul semnalizatoarelor.

Recomand si un electrician auto daca nu te descurci, ar fi pacat sa iei foc de la un fir pus aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca si mie imi cam obosesc farurile mai ales dupa atatia anishori mi se par cam chioare mai ales pe ploaie sau asfalt inchis la culoare...asa ca intrebarea ta e foarte oportuna si ma alatur discutiei mai ales stiind ca io nu m-am 'atins' de faruri de nu stiu cand(ma refer sa schimb vreun bec etc,Doamne fereshte de altceva)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile halogen au tendinta sa isi piarda proprietatile in timp, asa ca schimba-le chiar daca nu s-au ars si vei observa o imbunatatire neta a vizibilitatii. Daca vrei rezultate si mai bune, pune niste becuri gen Philips Vision Plus, care la aceeasi putere de 55 w ofera mai multa lumina decat un bec standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips Vision Plus am si eu.. au imbunatatit cu mult lumina.

Ajuta si spalarea farurilor la interior.. in timp se depune un strat fin de praf & stuff.

Asta daca nu ai alte probleme electrice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu se mai aprind farurile pe faza scurta decat pozitie si se aprind doar cand trag de maneta ca si cum as da blitz-uri .am verificat sigurantele si sunt bune nu stiu ce sa ii fac ? Ce idei aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema a avut-o un prieten de-al meu, la seat-ul lui. Iti pot da telefonul lui sa-l contactezi, sau ne putem uita impreuna la el (blocul de lumini). Sigurantele nu au nici o legatura cu asta, din moment ce zici ca se aprinde cand dai "flash". Suna-ma si o rezolvam cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil daca ai becuri puternice sa se fi ars blocul de lumini si asta inseamna ca iti trebuie unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

sry pt offtopic ...da am vazut k e vorba de faruri si am zis sa nu mai deschid alt topic. cum se regleaza farurile la golf 3 ca am vazut din intamplare k am motorase pentru reglaje electrice la ele. sal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

langa blocul de lumini este o "rotiza" de reglare a farurilor , langa potentiometrul luminilor din bord . Are diferite pozitii ( de la o - 3 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
langa blocul de lumini este o "rotiza" de reglare a farurilor , langa potentiometrul luminilor din bord . Are diferite pozitii ( de la o - 3 )
langa blocul de lumini este o "rotiza" de reglare a farurilor , langa potentiometrul luminilor din bord . Are diferite pozitii ( de la o - 3 )
Spuneti-mi daca reglarea electrica se face pe ambele faruri. La mine reglez electric faza scurta, faza lunga e nemiscata si chiar bate atat de sus ca nici nu o folosesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglarea se face simultan si se face in functie de incarcarea masinii pe puntea spate. Este posibil ca farurile sa fie dereglate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca la mine este un defect? Reglarea electrica merge perfect pentru faza scurta. Faza lunga sta nemiscata (si bate prin copaci).

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina goala butonul de reglaj sta in pozitia " - ". Daca masina este incarcata, rotesc si trec in pozitiile 1,2 sau 3 functie de masa pusa pe masina. Atunci farurile coboara pentru ca lumina sa ramana "pe sosea", altfel se duce in copaci. Reglajul electric al farurilor este independent de faza cu care mergi. Din cate observ, la tine reglajul functioneaza doar ca farurile nu sunt reglate corespunzator. Poti face lucrarea la orice service care face ITP sau la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina lipita in fata in garaj, cand se vad distinct fascicolele pe faza scurta si lunga pe perete, la reglarea electrica 0-3-0 se vede clar miscarea fazei scurte iar faza lunga sta nemiscata. Lucru vizibil si prin acoperirea secventiala a farurilor.

Mentionez ca am becuri halogen (cu logo W) daca asta conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am observat ca ai G5. Este posibil sa fie ceva diferente intre G3 si G5. Iti recomand sa cauti pe aria Golf5&Jetta, poate gasesti vreun raspuns acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

As avea si eu o intrebare si nevoie de niste sfaturi va rog...iata cam ce as vrea sa fac :

Sa schimb semnalizatoarele mele actuale fara proiectoare cu unele de la "FK" clare si cu proiectoare

Sa schimb farurile mele obisnuite cu reglaj electric cu unele "Angel Eyes de la FK" probabil fara reglaj electric

Sa pun instalatie Xenon

Acum intrebarea(rile) sunt cam asa ...ce pareri aveti ...am vazut si remarci negative la AE (nu bat bine , se vede prost cu ele...) suporta AE Xenon ...Xenonul e numai pt faza scurta sau se poate pune la toate becurile...daca la AE se poate adapta si reglajul electric sau nu...

Va rog indrumati-ma ca nu prea ma pricep si nu as vrea sa fac vreo prostie dupa care sa regret ...

multumiri anticipate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce urmaresti , daca iti pui fk + xenon este ok , daca iti pui fk fara xenon ..... pai in mom ala iti iei adio de la lumina .

proiectoarele care se vad bine sunt hella , cele fk sunt de design .

iti poti lua bixenon si ai pt toate becurile , xenonul standar este pt un sg bec , oricum la mine faza scurta si cea lunga sunt pe bec tip H7 deci poti pune fie pe scurta fie pe lunga , depinde cum si pe unde circuli .

Vb in cunostinta de cauza .

Decizia acum iti apartine .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi din nou pentru raspuns.

Urmaresc si design dar si functionalitate.Pt mine daca un lucru daca e doar de forma si nu are si functionalitate sau nu da rezultate nu ma intereseaza.

Acum pe vento-ul meu am farurile lui obisnuite cu becuri halogen H4.Pe partea pasagerului farul e ok dar dereglat rau bate mult in sus si lateral cum se spune "prin copaci" poate doar reglajul din rozete il mai poate aduce la normal ca numai cu reglajul din bord (electric) nu fac mare lucru.Pe partea soferului e si mai rau; farul are o gaura pe interior in carcasa care face ca sa apa si praful sa intre nestingherite, motorasul de reglaj cred ca e ars pt ca nu misca nimic (e conectat si primeste curent) si peste toate astea oglinda se misca liber in plan vertical si nu pare a fi influentata in nici un fel de rozeta de reglaj pe verticala ceea ce ma face sa cred ca acest far e total compromis.Cam asa stand lucrurile am hotarat sa schimb farurile si daca tot fac pasul asta sa pun ceva si mai aspectuos si mai performant.

De aceea m-am gandit la Angel Eyes si instalatie xenon.Repet: tot ce vreau e sa "vad" bine noaptea adica sa am lumini cat mai bune si care sa nu-i deranjeze pe ceilalti colegi de trafic.

La grupul de semnalizare lipsesc proiectoarele de ceata pe care eu le consider destul de utile si de aceea as vrea sa schimb si aici ce am acum cu unele noi care sa aiba si aceste proiectoare.

Ei si daca pe langa toate astea ceea ce voi schimba mai arata si bine atunci pot spune ca e treaba buna.

Mi-e de mare folos raspunsul tau mi-a clarificat deja o mare parte a problemei dar astept cu interes si parerile altor colegi de forum...

Modificat de S_Caius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in aria golf IV , este un topic referitor la farurile fk , acolo sunt mai multi "utilizatori" de astfel de faruri , oricum parerea este unanima , fk FARA xenon - nu este bine .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am zis sa nu mai deschid alt topic despre faruri :)) stiti daca este diferenta intre farurile de g3 cele cu o singura camera si cele de gti care au 2 corpuri de iluminat? ma refer la diferente la mufa din spate si la becuri pt ca am vazut ca cele gti au 3 becuri, fata de cele doua pe care le au cele normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea Golf3 GTI,2,0 16V-3usi am faruri cu o singura camera de iluminat.In far sunt doua becuri.Unul este pt faza scurta si lunga si mai este unul mic pt pozitii.Nu-mi dau seama daca am ceva la bord pt reglarea farurilor electric?!.Masina are Climatronic.Cel din stanga bate aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am si io o singura camera si 2 becuri, dar cele cu 2 camere au 3 becuri . intrebarea e daca in spatele farurilor , la mufe este vro diferenta intre aceste doua tipuri de faruri si ce este cu al treilea bec. pun si o poza cu faruri cu 2 camere "disecate" ;):lol:

untitledvr.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie nimeni cum e treaba cu cele doua tipuri de faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!