Jump to content

VW BORA VARIANT - #SIA


Inf3rnoo

Postare recomandată

Salutare tuturor. A venit timpul sa imi prezint si eu masina, PRIMA MEA MASINA. 

Ne-am "unit destinele" pe 7 noiembrie 2015, adusa din Germania cu o saptamana inainte.

Cateva date ale masinii: 

  • Marca - Volkswagen
  • Model - Bora Variant
  • Cod Motor - AJM, 1.9 TDI
  • An: 2000
  • Carburant - Motorina
  • Capacitate motor - 1896 cm3, 
  • Cai putere - 116 
  • Cutie viteze - Manuala, 6 trepte
  • KM bord - 220.000

Povestea pe scurt: Cautam de ceva timp o masina, si la mine in cartier am un samsar de masini, de le aduce de prin Germania...Intr-o seara, indreptandu-ma la market pentru o sticla de bere, ma intalnesc cu respectivul si imi prezinta ultima masina adusa: FORD FOCUS, tot gen VARIANT, din 2006...isi face prezentarea si ii zic ca ramane sa stabilim detaliile daca o cumpar sau nu...

He, he, dupa aproximativ 2 saptamani, (de gandire intensa)  :)) , il sun pe asta si ii zic sa ne intalnim spre seara sa o cumpar...Intre timp, pierzand timpul pe Facebook, imi apare un anunt de la un parc auto de la noi din zona, VW Bora model Highline, bla bla bla 3000 De euro (Fordul de urma sa il cumpar era 3300). Am vazut catva fotografii din anunt (BORA) si am zis wow, imi place mai mult decat Fordul...Asta era pe 6 noiembrie seara. Pe 7 noiembrie la ora 11.00 AM, aveam in mana cheile de la VW BORA ... Sorry, FORD. 

Dupa spusele celui de la care am cumparat-o, modelul este Highline, cu urmatoarele dotari: 

- trapa electrica

- geamuri electrice fata/spate , cu optiunea roll up/down din cheie

- scaune incalzite

- Climatronic

- Computer bord 

- Cotiera fata - spate

- Oglinzi electrice si incalzite + luneta incalzita. 

- Spalatoare faruri (nefunctionale din pacate)

- Jante Castellet R16

- Carlig remorcare nou, nefolosit marca ORIS 

- Elemente interior Mahon 

- MP3 PLAYER cu functie de BLUETOOTH SONY XPLOD...

 - 2 chei briceag, plus o cheie sau nu stiu ce o fi aia, de plastic...Asta de la care am luat-o zicea ca e cheie de service sau cv de genul.

 

Am schimbat la ea:

- Kit de distributie + Pompa de apa

- Cap de bara fata ambele parti 

- Filtre MAN (Filtru de aer, de ulei, Filtru de habitaclu)

- Pompa de motorina

- Avea o bataie suparatoare pe fata dreapta, asa ca am dus-o din nou la o verificare amanuntita si am schimbat bielete + bucse de stabilizare, bieleta directie, flanse amortizoare fata si amortizor de vibratie la kitul de distributie.

 

Voi reveni cu schimbarile pe care le-am efectuat si, pe care, vreau sa le fac, in functie de buget

 

 

 

 

 

Jante.jpg

Bora trapa.jpg

Cutie viteza.jpg

Interior 4.jpg

Modificat de Inf3rnoo
Link către comentariu

Bora Fata.jpg

Bora Dreapta.jpg

As vrea sa pun mai multe fotografii, dar primesc mesajul "You are only allowed to upload 1024kb."

Link către comentariu

Faina,dotata,multa bafta cu ea.

Ps-La spalatoare-farurile aprinse si tragi de maneta spre volan 2-3 sec,sau scan si verif.electrican.

Link către comentariu

Nu.E o alta problema...Cel de pe stanga era lipit capacelul..Cand l-am dezlipit, era anulat stropitorul...De ce? Nu stiu. 

Link către comentariu

Probabil i se parea ca, consuma prea repede lichidul de parbriz.Adevarul este ca il consuma foarte repede.

Link către comentariu

Urmeaza maine sa ma ocup de "nu stiu cum sa ii spun" : 

 

20160215_200009[1].jpg

Intrebarea este stie cineva daca se poate scoate acest element? 

Modificat de Inf3rnoo
Link către comentariu

normal ca se poate scoate, doar nu a crescut acolo. chiar am pus recent o schema cu demontare, nu mai stiu unde am postat.

ca idee, demontezi fata de usa,geam mobil, (posibil) cheder .

il cureti/vopsesti sau il inlocuiesti?

 

Link către comentariu

vreau sa il curat/vopsesc....Hmm ai idee cum se numeste? Dau o cautare poate gasesc si postul tau.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Frumoasă . Este identică cu a mea . Te poți inspira cu câte ceva de la mine dacă îți plac modificările mele. Mulți km fără incidente 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi i-am cumparat cateva accesorii..

Arcuri spate KYB, Amortizoare spate KYB Excel-G, rulment fata si cabluri frana de mana...

Veau sa ma apuc de reconditionare plastice din interior, dar nu stiu ce granulatie sa aleg la hartia abraziva...Daca stie cineva, rog sa expuna aici. 

 

 

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu

Spor.Cauta pe forum info legat de infoliere,vopsire plastice.Eu doar le-am curatat de caucic cu burete de buc. sub jet fierbinte si par ok. 

Imag026.jpg

Link către comentariu

Salut,solutii sant mai multe pentru inlaturarea cauciucului de pe plastice,poti sa faci cum a zis Marius Dan,si daca vrei sa le vopsesti trebuie un smilgher fin ,degresate cu un diluant si apoi o vopsea pentru plastic(eu am dat cu negru mat).Cand am curatat plasticele am observat ca pe unele elemente se ducea cauciucul mai usor ,pe altele mai greu.Eu am mai folosit si decanol (pot sa iti pun o poza la bidonul respectiv dar nu vreau sa se considere reclama)dar nu trebuie sa il lasi mult. 

philips 115.jpg

philips 116.jpg

Si la final arata asa 

philips 4 004.jpg

philips 4 003.jpg

Link către comentariu

wow arata super bine rez final..Multumesc pentru sfaturi

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ale ei sunt kaput,mergi mult noaptea ? Tu stii prioritatile...la astea dau si prime policemen !

Link către comentariu
în urmă cu 8 ore, Inf3rnoo a scris:

Acestea de la Depo sunt cele mai reusite pentru Bora, banuiesc ca vrei sa  le schimbi pentru o lumina mai buna, am avut modelul acesta pe o alta Bora si am fost multumit, pe proiectoare lumineaza destul de ok chiar si cu becuri halogen, singurul dezavantaj sunt agelurile acelea care li se ard becurile  repede. Vezi ca sunt si pe olx pe la 500-600 lei perechea .

Ce ai in link sunt copie dupa cele de la Depo

Modificat de kicker
Link către comentariu

Eu pe masina am instalatia de spalator faruri, doar ca din motive necunoscute mie, este anulata...cel putin cel de pe dreapta merge doar daca tragi manual de capacel, insa nu stropeste...cel de pe stanga capacelul era lipit de bara iar inauntru stropitorul lipseste...posibil sa fi avut o coliziune sau stiu eu ... :banghead:

@Marius-Dan da in principiu pt asta le schimb...cele de le am acu pe masina is dezastru....se matuiesc intr-una, iar plasticul farurilor au si niste probleme pe interior, in sensul ca sunt zgariate sau asa pare. Plus ca oglinda celui din stanga este zgariata si ea in 2 locuri, urmare a unei operatiuni esuate de a scoate in pumn de muste moarte din interior....acum este si prafuita toata, ciudat, ca farul este etansat destul de bine din ce am vazut...

@kicker, daca sunt copii ma gandesc ca nu au calculator de ala de autoleveling si balast....nu ma pricep mai deloc la Xenon, doar ce am citit putin pe aici... Si cum imi dau seama daca masina mea are sistem de reglaj al farurilor automat? Are in bord langa rotita de reglaj a luminozitatii bordului si o rotita in 3 numere / trepte...Aia e? Pentru ca am rotit si sus sinos dar la fasciculul de lumina nici o diferenta...Tot aiurea de tot bate....

 

Link către comentariu

Daca ai butonul acela cu 3 trepte, nu ai autoleveling. Acel buton regleaza oglinda farului sus/jos. 

Am vrut sa pun si eu farurile alea dar am ales in final sa pun lupe bifazice in farurile originale si nu imi pare rau.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!