Jump to content

Yka's

Postare recomandată

Hello :)

Sunt membra noua pe forum si mandra posesoare VW EOS 2.0 TDI 8V - 140 hp din '07 .

Pe la sfarsitul lunii August a anului trecut , in urma unor probleme cu fosta mea masina ( un Matiz ) am gasit pe net un frumos VW EOS cu 78 000 km si am glumit timp de o saptamana despre cum o sa devina al meu . Cateva zile mai tarziu l-am si vazut si a fost dragoste la prima vedere !

Am achizitionat masina in luna Septembrie ( acum are 84 000km ) si sunt incredibil de multumita de ea .

 

Ca dotari pot enumera cateva :

- Echipare HighLine

- Faruri BiXenon adaptive

- Interior din piele Nappa Bordeaux Red

- Scaune relabile electric + functie de memorare a ultimei pozitii

- Scaune incalzite

- Jante Chicago 17" (Individual)

- Senzori de ploaie , lumina si presiune in pneuri

- Dublu climatronic

- BC MaxiDot

- Comenzi pe volan

- Cruise control

- Oglinzi elecrice , incalzite , heliomate si rabatabile electric

- RCD 300 + magazine 6 CD-uri ( in cotiera )

 

Planuri de viitor ( multe :)) )

- Polish 3Step , retusuri de vopsea ,  protectie k-Nano ceramic , tratament Hidrofob pentru geamuri

- Inlocuirea RCD-ului cu un RCD 510 + CAN

- Camera marsarier

- Schimbarea Climatronic cu model 2010

- Resoftare Stage1

- Jante de vara pe 18" ( inca nu m-am hotarat asupra unui model ... sau culoare  )

- Schimbarea parbrizului ( crapat din cauza unei pietre la nici o luna dupa ce am cumparat masina :( )

- Schimbarea oglinzilor ( bratele lor sunt exfoliate din cauza spumei active iar capacele sunt crapate )

- Inlocuirea lampilor de numar si PuddleLights-urilor cu unele full led

- Warning lights in usi

- Vopsire grila si oglinzi ( Piano Black )

 

Planuri la care inca sunt in dilema :

- Volan de Golf 6R

- Schimbator Scirocco R FaceLift

- Bord color de Tiguan

si ... eventual o fata de Scirocco R complet :))

 

Nu am vazut prea multe topic-uri despre EOS aici ... Voi ce parere aveti si ce sfaturi mi-ati da ?

3.jpg

12636963_10206899285655495_956405261_o.jpg

12620515_10206899291375638_1934580625_o.jpg

12596529_10206899291415639_317852744_o.jpg

2.jpg

Link către comentariu

Bine ai venit pe forum! :)

Ai dreptate, nu prea sunt mutle topic-uri cu EOS-uri pe aici. Cel putin pentru mine, e primul care il vad pe forum. 

Cat despre masina, arata foarte bine! Daca pui si RCD si volan de Golf de 6, atunci interiorul chiar va fi superb. Sunt mai multi aici care au facut schimbarea asta (ma refer la volan). Cauta si in aria dedicata VW Golf 5, Passat b6, ca sigur exista un topic despre schimbarea volanului cu alt model. 

Drumuri bune si fara incidente! :)

Link către comentariu

Multumesc frumos ! :D

Am inceput deja sa ma documentez , din fericire pot fura multe pentru masinuta mea de pe Golf sau Passat ! :))

 

Link către comentariu

Foarte frumaosa masina! Dar "picioarele"? Ale cui sunt? :))

Imi place cum ai descris masina si mai ales ca ai ceva planuri pentru viitor. Mai rar vezi de la o fata sa stie atatea lucruri despre o masina.

Link către comentariu

Merci ! :D

Presupun ca asta se intampla cand stai prea mult timp intre baieti care discuta numai despre masini ! :))

Pasiunea pentru masini e ceva relativ nou pentru mine ... cand aveam Matiz-ul nu imi bateam capul . Am un " indrumator " bun ( lambda_dryver ) si toate ideile mele trec intai pe la el . Recunosc ca aud destul de des " nu se poate " dar incet , incet ma prind si eu cum stau treburile .

 

 

 

Link către comentariu
1 hour ago, Yka's said:

. Am un " indrumator " bun ( lambda_dryver ) si toate ideile mele trec intai pe la el .

Subtil.

 

Foarte draguta combinatia de masina alba + piele visinie. Spor la treaba.

Link către comentariu

asta da trecere... de la Matiz la EOS.

sa te bucuri de ea si spor la modificari !

Link către comentariu

Multumesc frumos !

Matiz-ul a fost o adevarata provocare ! Din fericire cu binele ne obisnuim usor , iar trecerea pe Eos mi-a amintit cat de mult imi place sa conduc !

Link către comentariu

Frumoasa masina - un hardtop convertible...visul oricarei fete...frumoase picioare...sa le stapanesti sanatoasa ! :) ...volanul in schimb cam uratel...ar merge schimbat intr-adevar !!...asteptam cat mai multe poze cu interventiile tale !!!

Modificat de Bacaluci
Link către comentariu

sau refacut - daca nu se doreste sa treaca la modelul nou - trebuie sa schimbe si calculatorul de coloana, ca sa fie functional.

Link către comentariu

Multumesc mult , baieti , pentru sfaturi si incurajari ! :D

 

24 minutes ago, Bacaluci said:

Frumoasa masina - un hardtop convertible...visul oricarei fete...frumoase picioare...sa le stapanesti sanatoasa ! :) ...volanul in schimb cam uratel...ar merge schimbat intr-adevar !!...asteptam cat mai multe poze cu interventiile tale !!!

Masina chiar este de vis ... dar vad ca prinde si la barbati ! :)) Atat prietenul meu cat si tata ( conservator convins ) sunt incantati de ea si o conduc cu cea mai mare placere !

Volanul chiar este uratel ! In plus , fostul proprietar cred ca era un om "agitat" in trafic pentru ca sigla este indoita si capacul de la airbag crapat.

27 minutes ago, F l o r i n said:

sau refacut - daca nu se doreste sa treaca la modelul nou - trebuie sa schimbe si calculatorul de coloana, ca sa fie functional.

Tocmai am aflat ce inseamna calculatorul de coloana ( stiu , mai am multe de invatat ! ) si nu stiam ca trebuie schimbat daca aleg modelul nou . Poate o sa optez pentru un volan de Golf 5 Edition 30 si astfel scap de schimbatul calculatorului de coloana si reduc costurile considerabil .

 

Am si eu niste nelamuriri legate de RCD 510 si sper ca ma puteti ajuta 

- pot sa activez functia prin care sa vad senzorii de parcare pe ecran ?

- pot sa optez atat pentru o camera de marsarier in sigla cat si pentru una in bara ?

 

 

Link către comentariu

...din cate stiu pentru marsarier poti opta pentru ambele variante...originala e aia in sigla. Senzorii nu inteleg cum sa-i vezi pe headunit ?...poate camera sa-ti apara...

...din cate stiu pentru marsarier poti opta pentru ambele variante...originala e aia in sigla. Senzorii nu inteleg cum sa-i vezi pe headunit ?...poate camera sa-ti apara...

Link către comentariu

Foarte frumoasa masinuta, s-o stapanesti sanatoasa!

Ai nevoie de senzori de parcare OPS si CAN Gateway de generatie noua.

Pentru ambele, camera si senzori, ai nevoie de RCD 510 cu intrare pentru asa ceva. Pe spatele RCD-ului trebuie sa fie o mufa dreptunghiulara galbena.

 

La RCD510 ai mai multe variante, EU sau China. Cel fabricat pentru piata chineza are sagetile stanga-dreapta pe lateralele display-ului (asa le deosebesti), suporta USB, dar nu suporta RDS. In schimb, cel fabricat pentru EU nu suporta USB, dar suporta RDS. Aici tu decizi ce ai nevoie.

Modificat de MRC
Link către comentariu
21 hours ago, Yka's said:

 

Tocmai am aflat ce inseamna calculatorul de coloana ( stiu , mai am multe de invatat ! ) si nu stiam ca trebuie schimbat daca aleg modelul nou . Poate o sa optez pentru un volan de Golf 5 Edition 30 si astfel scap de schimbatul calculatorului de coloana si reduc costurile considerabil .

 

Am si eu niste nelamuriri legate de RCD 510 si sper ca ma puteti ajuta 

- pot sa activez functia prin care sa vad senzorii de parcare pe ecran ?

- pot sa optez atat pentru o camera de marsarier in sigla cat si pentru una in bara ?

 

 

da, la modelul tau, cam 400 lei un calculator coloana compatibil cu modelul nou de volan - care sa stie de LIN 2.0

legat de afisarea senzorilor

- trebuie alt modul de parktronic, trase firele de can, etc - se rezolva

- da... merge si camera in sigla - asta daca alocarea sumei 500 euro nu e o problema, pentru acest retrofit - intrucat aceasta este o camera highline, cu modul separat, iti arata liniile unde parchezi, se misca in functie de rotatia volanului, etc...

Altfel, camera in bara, decupat, etc ... cam 600 lei kitul - se adauga manopera.... si lipsesc doar liniile.

Daca se face retrofit la parktronic cu OPS (cel cu afisare) si camere - se pot afisa amandoua pe ecran...masina cu senzori fiind afisata in stanga ecranului

Link către comentariu
1 hour ago, MRC said:

Foarte frumoasa masinuta, s-o stapanesti sanatoasa!

Ai nevoie de senzori de parcare OPS si CAN Gateway de generatie noua.

Pentru ambele, camera si senzori, ai nevoie de RCD 510 cu intrare pentru asa ceva. Pe spatele RCD-ului trebuie sa fie o mufa dreptunghiulara galbena.

 

La RCD510 ai mai multe variante, EU sau China. Cel fabricat pentru piata chineza are sagetile stanga-dreapta pe lateralele display-ului (asa le deosebesti), suporta USB, dar nu suporta RDS. In schimb, cel fabricat pentru EU nu suporta USB, dar suporta RDS. Aici tu decizi ce ai nevoie.

Multumesc ! :D

Diferenta de pret intre EU si China nu este foarte mare din cate am vazut , asta daca il gasesc pe la noi , pentru ca altfel se mai adauga si transportul si taxa vamala.  Desi prefer USB , cred o sa merg pe varianta RDS iar in cazul in care nu ma "impac" bine cu idea de card imi iau o interfata USB ...  deci cred ca o sa merg pe varianta EU :)).

 

1 hour ago, F l o r i n said:

da, la modelul tau, cam 400 lei un calculator coloana compatibil cu modelul nou de volan - care sa stie de LIN 2.0

legat de afisarea senzorilor

- trebuie alt modul de parktronic, trase firele de can, etc - se rezolva

- da... merge si camera in sigla - asta daca alocarea sumei 500 euro nu e o problema, pentru acest retrofit - intrucat aceasta este o camera highline, cu modul separat, iti arata liniile unde parchezi, se misca in functie de rotatia volanului, etc...

Altfel, camera in bara, decupat, etc ... cam 600 lei kitul - se adauga manopera.... si lipsesc doar liniile.

Daca se face retrofit la parktronic cu OPS (cel cu afisare) si camere - se pot afisa amandoua pe ecran...masina cu senzori fiind afisata in stanga ecranului

Trebuie sa imi stabilesc foarte clar prioritatile pentru ca nu vreau nici sa fac compromisuri ( vreau si volan frumos , camera in sigla si OPS ) dar nici sa dau faliment :)).

Nu exista o varianta prin care sa conectez camera din sigla direct fara modulul de ghidaj ? M-ar tenta varianta in sigla pentru ca nu se murdareste si nu am probleme cu picaturile de apa care reduc vizibilitatea pe timp de ploaie ...

Merci frumos de sfaturi !

 

Momentan ma apuc sa caut RCD-ul si CAN -ul !

Revin cu vesti !

 

 

Link către comentariu

in primul rand frumoasa masina mai ales interiorul acela!

sfatul meu(ca un om patit) sa iti iei din prima un rcd510 cu intrare video(cele de europa cu intare video se gasesc mai greu dar se gasesc) si exista si camera in sigla lowline care nu necesita nici un modul(eu am gasit si pus pe masina), problema de care m-am lovit a fost cablajul pentru aceasta, dar intr-un final cu ajutorul unor colegi de pe forum am reusit sa adaptam un cablaj normal

 codul camerei este 5k0 827 499 AQ si am aflat ca s-ar fi pus pe golf 6.

mentionez ca eu am apelat la varianta second atat pentru camera cat si pentru rcd510, si alta problema ar fi ca se gaseste destul de greu dar se poate in timp cu rabdare. 

daca merita camera in sigla raspunsul meu este daaa.

Link către comentariu

Frumusica jucaria! Mereu mi-a placut combinatia asta, masina alba cu interior rosu :) S-o stapanesti sanatoasa!

Modificat de Edy E
Link către comentariu

numai ca nu este indentica 100% sigla de B6/EOS cu cea de G6 - ca dimensiuni/forma.... merge, nu zic ca nu, dar nu este 100 % aceelasi lucru - asa este bibi?

Link către comentariu

Heeei ! :D vesti bune !

Aseara am primit cadou un RCD510 2013 - BOSCH cu intrare pentru RVC !

L-am montat si m-am bucurat de el cam o ora ... a trebuit sa il dau jos , din pacate , pentru ca imi omora bateria :(  O sa schimb CAN-ul in week-end (sper) ca sa ma pot bucura de noua mea jucarie .

 

Acum am alta problema , baieti ! Nu imi mai plac bordul si climatronicul ! Dar deloc , deloc! :))

Climatronicul e din alta epoca si desi inainte nu ma deranja , acum parca strica tot ! Am pus deja ochii pe un climatronic de pe un Passat CC 2010 . O sa il fur cat de curand si trebuie sa vad daca se potriveste o rama de Scirocco  - as vrea una din Brushed Aluminium pentru ca cea pe care o am acum este din plastic, restul ornamentelor fiind din aluminiu .

 

Bordul este albastru si cum nu am in plan sa il schimb prea curand cu cel color de Tiguan (daca s-o potrivi), ma gandeam sa schimb SMD-urile cu unele albe . Am gasit cateva informatii despre asta si chiar si tutoriale dar nu pentru EOS :( ...

Aveti idee daca pe EOS sunt tot 24 leduri ( 18 albe si 6 rosii ) ca pe Passat ? Din ce am vazut gasesc la 5-10 de lei ... deci investitia ar fi destul de mica .

 

10 hours ago, bibi1411 said:

in primul rand frumoasa masina mai ales interiorul acela!

sfatul meu(ca un om patit) sa iti iei din prima un rcd510 cu intrare video(cele de europa cu intare video se gasesc mai greu dar se gasesc) si exista si camera in sigla lowline care nu necesita nici un modul(eu am gasit si pus pe masina), problema de care m-am lovit a fost cablajul pentru aceasta, dar intr-un final cu ajutorul unor colegi de pe forum am reusit sa adaptam un cablaj normal

 codul camerei este 5k0 827 499 AQ si am aflat ca s-ar fi pus pe golf 6.

mentionez ca eu am apelat la varianta second atat pentru camera cat si pentru rcd510, si alta problema ar fi ca se gaseste destul de greu dar se poate in timp cu rabdare. 

daca merita camera in sigla raspunsul meu este daaa.

Multumesc frumos !

Am avut marea bafta sa gasesc rapid un RCD de EU , fabricat de Bosch in Portugalia, an 2013, cu intrare video , varianta second , dar absolut impecabil .

 O sa ma intresez sa vad cum sta treaba cu camera aia , dar daca a mers cea de Golf 6 pe Passat B6 sper sa mearga si pe fratiorul lui , EOS  :)).

9 hours ago, Edy E said:

Frumusica jucaria! Mereu mi-a placut combinatia asta, masina alba cu interior rosu :) S-o stapanesti sanatoasa!

Merci , merci !! La fel pot spune si eu de a ta! :D

Am avut noroc , mai ales ca am gasit o masina care la interior a fost foarte ingrijita si pielea inca arata foarte bine avand in vedere anul, chiar daca km sunt foarte putini .

P.S: Imi plac rau jantele tale ! :)). Cum te descurci cu talonul acela la anvelope?

 

1a.jpg

2a.jpg

Link către comentariu

da, se pot schimba ledurile smd de pe placa si le faci albe.

can - altul, daca vrei si afisare comenzi clima, parktronic cu ops - astea in viitor... sau update can gateway, daca vrei sa poti tine unitatea pe masina, fara sa descarce bateria

Link către comentariu
21 minutes ago, Yka's said:

Ai idee daca se potriveste CAN-ul de Passat CC 2010 pe Eos 2007 ? :D

nu e ok 100% - cumpara doar cu 1Kx xxx xxx - cum are EOS. Altfel, ramai cu unele erori stocate, care nu se pot sterge.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!