Jump to content

Lupe bixenon pe faruri de Passat B5.5


bld`u
 Share

Postare recomandată

Salut intrebarea mea este,daca cineva a montat lupe aftermarkert bixenon  pe faruri de passat b5.5 care dupa cum stiti,au deja lupe pe faza scurta(vorbesc de farurile "basic",cu semnalizare in colt), mam gandit ca as vrea sa montez lupe bixenon deoarece celor de pe masina cred ca li sa matuit oglinda de la lupa si in consecinta bat foarte prost, era o varianta schimbarea lor cu faruri aftermarket,dar imi plac mai mult astea originale.

Deci se pot monta,lupele bixenon aftermarket?

Ce dimensiune au lupele orginale de pe masina 2 inch? Ar merge montante de 2.5 inch?

Daca a facut cineva aceasta "operatiune" sunt curios cum a iesit.

 

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Side ce ai deschis topic in sectiunea DIY?

Am montat eu lupe Hella bixenon pe faruri de B5.5. Dar nu am poze.

Tu crezi ca doar le desfaci si schimbi lupele. Asa credea si omul ce mi-a adus farurile. Pana a vazut ca s-a muncit vreo 12 ore cu tot arsenalul de scule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia,sunt incepator(cu forumul) dupa cum se observa, tocmai ca nu cred ca este asa simplu de asta am intrebat,daca stii cum se porcedeaza poti sa imi spui si mie

 

Modificat de bld`u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun caz nu poti face tu operatiunea.

Cauta pe cineva care se ocupa cu asta si ti le face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai de gand sa faci operatiunea asta, de ce nu montezi lupe hella de e55? Sunt cam plug and play lupele, adica cred ca te-ai descurca sa le montezi. Si lumineaza si foarte bine. Eu am avut modificarea  pe masina cam 4 ani. Iar cantitatea de lumina era foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, eu am crezut ca se monteaza relativ usor...si alea de e55 de unde sa le procur ca ma gandesc ca nu sunt asa de usor de gasit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi le-a adus omul cu tot cu faruri. N-as putea sa-ti spun de unde le-a luat dar banuiesc ca gasesti pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

azi incep ceva deosebit pe b5 si anume montaj lupe pe ambele faze in far stock , am 4 lupe VALEO si doua faruri stock pt experimentat..........lupele provin de la passat b6 si range rover .........cele de rover au reglaj pt schimbarea fazelor deci vor fi pe faza lunga ........

 

20gxq87.jpg

 

15wdrmp.jpg

 

singurul impediment va fi geamul farului cu striatii pe faza scurta , nu stiu cum va batea lupa , ma incurajeaza faptul ca am vazut alte faruri cu lupe si geam striat care bateau foarte bine.......sper sa fie asa si in cazul meu , vom vedea.........exemplu lupa+striatii:
 

5tx7q.jpg

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.

Nu conteaza doar cum vei vedea tu ci si cum te vor vedea cei din sens opus.

Si... nu stiu cum vei prinde lupele astea in far. Cele retrofit de la morimoto se prind cu piulita. Astea OE au alt sistem de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt inconstient , stiu ce inseamna un idiot cu xenoane in faruri fara lupa care iti vine din sens opus noaptea................lupele vor fi fixate de oglinzi , au 4 orificii de fixare fiecare in care vor veni suporturi din metal in forma de L, fixate apoi pe oglinda cu suruburi..........capetele suruburilor vor fi acoperite cu chit apoi toata oglinda vopsita negru sau argintiu astfel incat nu se va observa nimic..............smecheria este sa centrez lupele bine , oricum fiind fixate de oglinda va functiona si reglajul electric..........daca as gasi si geamuri clare ar fi perfect....deocamdata lucrez la gaurile pt lupe din oglinzi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si tu o prezentare a masinii, sa vedem ce proiecte ai in gand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce repede te-ai miscat .Ai putea sa faci un DIY sa ii ajuti si pe ceilalti posesori de b5 :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mie sincer nu-mi place cum arata cu geamul ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie , dar pana fac rost de geamuri clare nu am ce face.......ca fapt divers , acele striatii nu influenteaza optica, lupa de pe scurta face Z-ul specific si cu geam si fara......

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu cu geamurile clare pt B5 - cand am cautat eu, nu se gaseau - poate acum, ai noroc si gasesti.

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un nene pe O..X care zice ca ar face pt orice far , i-am dat mesaj , astept raspuns............azi le montez , poze dupa .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si eu cu respectivul, parca. Dar nu mai retin ce zicea ca nu poate face la ele si am gasit intre timp in alta parte.

Merita folosita oportunitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-e teama de altceva...... Studiind farurile mele hella cu lupa oem care au sticla clara, am vazut ca de fapt nu este clara perfect are striatii pe margini plus niste linii orizontale..........deci sticla nu ar trebui sa fie perfect clara cum arata cele custom, caci se vede urat marginile oglinzii care nu sunt finisate foarte bine din fabricatie,  aici fiind importante acele striatii de pe margini......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liniile orizontale nu-s importante.

Insa striatiile de pe margini, da. Ma rog... pana la urma si peste alea poti trece, ca nu se vede nimic cand e inchisa capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa dau pe masina......

 

nfbzs.jpg

 

 

 

zx049l.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Mie unul imi plac. Se simte vreo diferenta? Faza lunga cum e? 
Vrem detalii :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori e prea bun fotograful, ori chiar dau bine, dar in pozele de pe masina si mie imi plac. :D

Poate si masina ce arata impecabil contribuie la peisaj. Apropo, sunt proiectoarele de A4 in grile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proiectoarele sincer nu stiu de ce sunt , le-am gasit la dezmembrari , am vazut ca sunt cu lupa si se potrivesc in locasurile din bara si le-am luat , sunt cu bec h3 , nu sunt extraordinare dar isi fac treaba in sensul ca ilumineaza  in fata masinii la 2-3 metri mai ales marginea drumului .......poate pe viitor daca gasesc ceva mai bun modific iarasi

 

cat despre lupe , situatia s-a schimbat la 360 grade , nu se compara cu lupele pe care le aveam inainte si anume :

 

141kx9z.jpg

 

 

 

discutand azi cu baiatul de la care le-am luat am aflat si provenienta lor 100% ........lupele de pe faza scurta sunt de pe passat b6 , sunt mult mai mari in comparatie cu ce aveam eu inainte , focalizeaza perfect , se observa foarte bine Z-ul specific lupei si zona delimitata clar pentru a nu orbi pe cei care vin din sensul opus , in special pe stanga .........pe dreapta l-am dat putin in lateral si mai sus , sa vad bine marginea drumului si pietonii .............lupele de pe faza lunga sunt cireasa de pe tort , provin de la range rover evoque , sunt concepute pentru ambele faze , au un motoras care actionat , inchide fanta de faza scurta , atunci cand se trece pe lunga , eu l-am blocat pe lunga pentru ca la mine nu trebuie sa schimbe , functionand doar pe lunga .......focalizeaza in punct la distanta mare , le tin sus pentru ca oricum nu le voi folosi decat singur pe drum si in cazuri extreme , chiar nu simt nevoie de mai multa lumina pe faza scurta ........sunt atat de puternice incat cu becuri halogen obisnuite jeneaza daca te uiti in punctul de focalizare chiar si ziua ............azi mi-au venit si semnalele portocalii , asa ca am terminat cu luminile .........geamurile striate nu le voi schimba pentru ca , nu incurca focalizarea luminii si ascund lupele care nu sunt tocmai legale , mai ales in aceasta configuratie ..................

 

280iq2e.jpg

 

 

 

6pb9yb.jpg

 

 

 

 

6xq7gp.jpg

 

 

 

2aflcg0.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate postezi diseara si un video cu lumina pe care o fac :wub: pe un perete, ceva...
Crezi ca ar fi posibila si punerea in functiune a lupelor de range pe faza scurta? Dar sa nu ai 4 cut-offuri. Flash-ul cum se prezinta?
Da Cosmine, ne-a luat ochii. Si cu jante si spalata, bun fotograf...
Felicitari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!