Jump to content

Golf 7 facelift


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

@CristiALF cu ecranul  e o chestiune de finete, oricum la cat va costa cine va da banii va stii de ce il vrea; plus ca cred (sper) ca va fi disponibil pe masini in showroom, fiind una din marile noutati. Deci se va putea face o alegere asumata si va fi ok.

Un trade-up pt toata lumea cred ca sunt stopurile standard led, sunt chiar f reusite. Mi se pare mie sau semnatura standard a lor e un G f stilizat ?

Bara fata r-line chiar e reusita, chiar daca seaman cu cea de pe Touran cum a remarcat @The_Ego, pe golf arata f f bine. Iar mutarea camerei in sigla a curatat f frumos grila.

Un optional binevenit: scaunele cu reglaj full electric si memorie, precum si cheia programabila pe profil sofer cu ajustarea scaunelor si a volanului ?! sa vedem cat o costa, dar e un comfort feature f bun, eu unul m-am cam saturat de dat la manivela in fiecare zi ( si am abia 2 luni de cand fac asta)

La motoare , cel de 150 practic neschimbat, marea noutate fiind cel de 130 cu coasting standard. In fctie de diferenta de pret intre un 130 si un 150 cu coasting, primul poate fi un best buy pe benzina.

Noul DSG e iarasi o noutate majora, ramane de vazut cat de bun (fiabil) e.

Evacuarile fake sunt naspa.

Ce detalii mai astept eu :

De vazut farurile halogen daca/cum le-au schimbat, cele actuale mi se par urate.

Designul barei fata in echiparea standard.

Primeste si golf optiune de oglinzi laterale electrocromate ?

Au mentionat upgrade de soft pt front assist, se vor putea updata si masinile pre facelift ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu revin cu nelamuririle:

1. au noile 1.5 tsi PPF?

2. Scrie undeva de un nou dsg7, cu ambreiaje in ulei aka dq 381?

3. Motoarele 1.5 au turbo cu geometrie variabila?

Am si o parere personala despre toata tehnologia asta bagata pe un model de consum: fiabilitatea..sau mai bine spus lipsa ei. Vom vedea pe viitor ce si cum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare din ce saptamana intra in productie modelul facelift ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

galbenul mustar de efect, la fel si rosul de pe GTI care pare cel putin diferit, pare ca are nuante de portocaliu, o fi o culoare speciala, sau e doar lumina ?

La nemti in configurator sunt o groaza de culori de care noi nici n-am auzit, inclusiv cateva nuante de rosu, galben/portocaliu, verde, albastru. E drept, unele costa 2000e sau mai mult. Asa ca e foarte posibil sa fie una dintre acele culori, iar la noi nici sa nu ajunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 1.5tsi ar avea geometrie variabila din ce am gasit scris. Nu inteleg de ce nu au mers mai sus in putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu au terminat testele pentu 1.5 tsi in varianta de putere mai mai mare (170-180) cp si va fi introdus mai tarziu.

Dpmdv daca ar introduce 2.0 tsi 180cp ar canibaliza gti-ul pentru ca ar deveni best allrounder...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu vor introduce alt 2.0 TSI pe langa GTI/R. Nu au bagat ei 1.8-ul (desi in State este, pe Leon este). 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba sa aduca 2.0 pe golf, dar 1.5 de 170-180 ar fi ce lipseste sau 1.8 de 180. Diferenta ar ramane de cel putin 50cp fata de gti, nu canibalizeaza nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am exprimat foarte clar, 2.0 de 180 ar canibaliza, nu 1.5 sau 1.8. 

1.8 nu va mai exista pe golf pentru ca motorul este "pensionat"...d-asta s-a investit intr-un nou tsi ----> 1.5 + turbo cu geometrie variabila.

Ia sa luam cazul Leonului....ai 1.4 in variantele 125 si 150, ai 1.8 de 180 si apoi ditamai pauza pana la Cupra cu 290 ( 300 in modelul cu fl).

La golf ai 1.5 cu 130 si 150, ai GTi cu 230 si 245, R-ul cu 310?, R concept cu 420, Nu prea mai e loc de un 2.0 de 180 ...parerea mea. :) 

Intr-o nota mai optimista, sa speram ca totusi ma insel si ca vw, in goana dupa market share, va arunca si un 2.0 de 180 cp in joc. :) 

Rline + 2.0 tsi 180 cp ---> LOVE!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI are alta imagine de marca fata de un 1.5, 1.8 sau 2.0.. Cine e fixat pe un GTI nu ar lua 1.8 sau altceva.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, dar eu fac referire la clientii care totusi doresc un motor mai potent pe benzina dar nu vor toate brizbrizurile Gti/R. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 stiu la ce clientela te referi, si eu mi-as dori 3.0 v6 diesel pe golf insa nu le vom vedea :P

Oricum mi se pare ca au destule motoare "pe toate gusturile" pe golf fata de alte modele din grupul vag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai dori 3.0 diesel pe un Golf? Mi se pare lipsit de sens. Motor de 3L mi-as luat pe un SUV mare X5/ML/etc, sau ceva gen A6/A8/Seria5/7/etc.. masini mari. Altfel, nu e nevoie.

Oricum, e clar o politica logica din multe puncte de vedere: vrei putere, platesti pentru GTI>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai baieti :))

- In primul rand pragurile nu sunt de GTI/GTD sau ce ati mai scris voi pe aici. Sunt de Clubsport, la fel si bara fata/spoiler spate. Vorbim de modelul prezentat mai sus (R-line galben)
- Jantele nu sunt de "r-line" ci iarasi, de Clubsport (vedeti Brescia)
- DSG7 nu se stie daca este vorba de DQ500 sau o cutie complet noua. Dar se va pune pe orice de la 150CP in sus (deci inclusiv 1.5TDI). Probabil DQ500 ar fi overkill pentru 150 de cai .. DAR .. asa cum ajunge pe S3 FL, asa poate ajunge si pe G7 FL
- Vor fi 2 modele de 1.5 TSI (geometrie variabila) - 150PS si 138PS (cel cu bluemotion si oprirea motului in mers - o solutie aparent mai agresiva fata de coasting-ul cu dezactivarea cilindrilor), alimentarea directiei/ABS-ului si altor sisteme critice se va face dintr-un acumulator separat de cel principal pe care il stim cu totii
- ACC-ul a fost mutat in semnul VW
- A observat cineva wireless charging-ul din spatiul de depozitare ? Consola centrala ... sub navi/clima :)

Asteptati si voi specificatiile tehnice ca asa sa ne dam cu parerea putem la nesfarsit.

Tehnic vorbind, se pot face multe retrofit-uri. Problema este "component protection". La navigatie si instrumente o sa fie greu de facut/activat. La faruri/stopuri este mai "simplu" (sigur trebuie si modul(e) noi).

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, ToniM said:

@cristi511 stiu la ce clientela te referi, si eu mi-as dori 3.0 v6 diesel pe golf insa nu le vom vedea :P

Oricum mi se pare ca au destule motoare "pe toate gusturile" pe golf fata de alte modele din grupul vag

NU stiu insa de ce nu bag cei de la VW, 2.0BiTDI de 240CP cel de pe passat, si ar fi un veritabil GTD cu reprize ce ar rivaliza cu GTI...ar fi cumparatori clar!!! Cred ca din cauza marketingului axat mai nou pe hidbryde nu mai folosesc aceasta linie de altfel posibila ! Personal imi pare de departe cel mai reusit facelift din familia Golf - Octavia - Leon, se simte si se vede clar cum au fost restrictionati dur celelalte surioare, ca sora cea mare sa fie si mai exclusivista si calitativa pe langa ele...mie farurile atat pe fata cat si pe spate imi plac cel mai mult la facelift, in rest cine este familiarizat cu linia interior Golf stie despre ce este vorba! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar pune motorul 2.0 BiTDI si transmisie integrala ar putea scoate un R-diesel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce m-as mai da cu o blasfemie din asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai spus, masina arata foarte bine...dar dai o gramada de bani pe G7 Clubsport, apoi vine facelift-ul cu 1.0 TSI R-line si arata cam la fel.. daca as fi posesor de Clubsport, as fi putin suparat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare la FL o exista posibilitatea sa alegi pachetul R Line exterior fara sa alegi si pachetul interior? Mie imi place design-ul exterior, dar prefer HL la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In strainatate se putea alege si pana acum, doar in Ro obliga la r-line interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina de la prezentarea oficială a faceliftului avea doar R-line exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, dupa ce ca farurile sunt varianta led ieftina, l-au lansat si cu stopurile stricate.:screwy:
 

 

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!