Jump to content

Golf 7 facelift


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

50 minutes ago, Designer said:

Vizavi de motor..cred ca e mai mult de mers la vale..eu nu as face o asemenea alegere.

   Esti constient ca motorul asta de 1L are putere mai mare decat motorul pe care-l ai la masina ta. Sa nu mai vorbim de cuplu care pe deasupra este obtinut la turatii mai mici decat la motorul tau.

   In legatura cu culoarea, este excelenta. Intotdeauna sunt pentru culorile mai deosebite. Nu suport culorile comune gen burlan zincat.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu detin autoturism cu tehnologie din 2009 :)..totusi (fara turbina!) ; vizavi de remarcile tale, toate beneficiile sunt obtinute cu un compromis sau in detrimentul unor caracteristici direct proportionale cu timpul de utilizare..asta ca sa nu supar pe nimeni :D

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Dar ce zici tu se aplica la toate motoarele de la VW Golf fl. Nu mai poti alege MPI sau SDI. Daca toate au turbina si sunt "fortate", de ce nu un motor de 1L? Este totusi Golf, nu o balena de Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit la un G7 FL Variant motorul de 150 CP. Dar venind de le diesel sunt curios mai mult de consum. Cu jante de 16 la un mers normal (nu mai mult de 130 pe autostrada, 100-110 pe europene) ar consuma un 5,5…? Stiu ca e stupida intrebarea, dar merita un raspuns avizat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelegi prin normal, cat de mult tragi de ea. Vara trecuta eu mergeam dupa tata ( el are Leon ST 1.4TSI 150 ACT) eu Leon ST 2,0TDI 150 CP mergeam unul dupa altul de la Sovata (jud Mures) spre Cluj. La intrarea pe A3 eu aveam 5.3 consum, tata 5.4% si asta cu unele depasiri pe E60 si cateodata un pic peste viteza legala, eu fiind un pic mai incarcat. Pe autostrada am mers intre xxxxxxxx cu tempomat unul dupa altul. La coborare am avut 5.6% si tata 6.4% fiindca peste 130 km/h se decupleaza din cauza turatiei decuplarea a 2 cilindri si atunci cinsuma un pic mai mult.. Deci 1.4TSI in anumite situatii este in stare sa consume cat un TDI in altele un pic mai mult, dar eu in cazul tau ( daca nu faci peste 20-25K km ) nici nu m-as gandi la TDI , din mai multe motive...iar TSI-ul functioneaza foarte fin si trage cand trebuie.

Modificat de loghy
Depasirea vitezei legale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Catalin_AC said:

Ma uit la un G7 FL Variant motorul de 150 CP. Dar venind de le diesel sunt curios mai mult de consum. Cu jante de 16 la un mers normal (nu mai mult de 130 pe autostrada, 100-110 pe europene) ar consuma un 5,5…? Stiu ca e stupida intrebarea, dar merita un raspuns avizat. 

Mai bine intrebi pe topicul de consum G7

Nu vei găsi consum de diesel decât la 1.0 și posibil la 1.2 dar asta nu la 130kmph

1.4tsi poate consuma 5,5 la 100-110kmph dar la 130 consumul este 6-6,5 depinde de înclinare/drum

Mai multe pe topicul dedicat dar părerea mea sa încerci benzina pentru ca are avantaje fata de diesel și pana acum EA211 (noul benzinar) pare reușit și fiabil

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca poza din prezentare celor de la carwow este cu raposatul 1.4tsi twincharge, cel cu multiple probleme de fiabilitate. In rest, e corect ce se afirma acolo despre 1.4tsi ACT. Nu ma pronunt ca e mai cu moț ca altele de la alti producatori sau altceva. Ce pot insa sa afirm este ca nu au nicio legatura cu vechile 1.4TSI 122/125 (CAXA/CAXC - am detinut aproape 6 ani) sau cu 1.4TSI 160 twincharge (CAVD). Au invatat din 1.4TSI gen1 si acum stau mai bine la fiabilitate, la consum. Dovada ca acest motor e pus pe marea majoritate a modelelor VAG, inclusiv pe Audi A4. Sper sa fie si mai bine cu 1.5TSI.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe facelift, versiunea Highline, cate boxe sunt in dotare standard? Senzorii parcare sunt in standard sau pot fi ca optiune? Eu nu am gasit in configurator optiunea cu senzori de parcare spate. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe VW de regula nu s-au putut pune doar senzori spate din fabrica, ci doar Park Pilot care include fata-spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti informatia despre numarul de boxe in configurator la dotarile standard: sunt 4, deci sunt doar cele din fata.

Senzorii de parcare sunt optionali si se pare ca sunt doar fata+spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Golf nu a existat si nici acum nu este optiune de a lua doar senzori spate, te obliga sa ii iei si pe cei din fata care asa este, nu sunt prea folositori daca nu ai sistemul de parcare automata. Majoritatea s-ar descurca excelent doar cu sensorii de spate daca s-ar putea, dar ..neah.. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.03.2017 at 18:41, Andrei1980 a scris:

Depinde ce intelegi prin normal, cat de mult tragi de ea. Vara trecuta eu mergeam dupa tata ( el are Leon ST 1.4TSI 150 ACT) eu Leon ST 2,0TDI 150 CP mergeam unul dupa altul de la Sovata (jud Mures) spre Cluj. La intrarea pe A3 eu aveam 5.3 consum, tata 5.4% si asta cu unele depasiri pe E60 si cateodata un pic peste viteza legala, eu fiind un pic mai incarcat. Pe autostrada am mers intre xxxxxxxx cu tempomat unul dupa altul. La coborare am avut 5.6% si tata 6.4% fiindca peste 130 km/h se decupleaza din cauza turatiei decuplarea a 2 cilindri si atunci cinsuma un pic mai mult.. Deci 1.4TSI in anumite situatii este in stare sa consume cat un TDI in altele un pic mai mult, dar eu in cazul tau ( daca nu faci peste 20-25K km ) nici nu m-as gandi la TDI , din mai multe motive...iar TSI-ul functioneaza foarte fin si trage cand trebuie.

Nu se mai merita TDI-ul atâta timp cat benzinarul consuma la fel si este si silențios! Iar motorul de 1.4 este super ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, wahaby said:

Pe facelift, versiunea Highline, cate boxe sunt in dotare standard? Senzorii parcare sunt in standard sau pot fi ca optiune? Eu nu am gasit in configurator optiunea cu senzori de parcare spate. Multumesc.

Numarul de boxe nu tine de nivelul de echipare ci de sistemul de infotainment.

Pe Composition Colour sunt 4, iar de la Composition Media in sus sunt 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiM Composition Media, daca nu ma insel, este dotare optionala deci si cele 4 boxe suplimentare sunt tot optionale.

Standard, conform configuratorului, G7 HL vine cu Radio Composition Colour, deci implicit 4 boxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow! Asta chiar merita ca retrofit. Daca mi-as permite asa ceva, cu siguranta as monta pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca, dar varianta aftermarket (pentru pre-facelift) era vreo 6-7000 E :) Sunt foarte curios cat o sa fie optiunea performance si ce o sa includa exact

P.S: Vad ca nu a vorbit nimeni despre noile scaune. Astea sunt variantele pentru GTI (nu cred ca varianta cu piele are si ventilatie dar .. au aparut niste gauri :P)
golf-gl4662-leather-equipment-1920x1080.thumb.jpg.7b919e8c86caceb8ba3a0a309e934a27.jpggolf-gti-gl4663-seat-comfort-1920x1080.thumb.jpg.f1ed6e29e61bdd8c78bfde625e6101e1.jpg

Si cuplu diferit in functie de cutia de viteze ?! Cel putin pe R vad asa:

DSG7: 400 Nm (0-100: 4,6s) - 1505kg
M6: 380 Nm (0-100: 5,1s) - 1483kg
58dbd136312d1_WhatsAppImage2017-03-29at17_59_20.jpeg.cbae6ce5bdae68f93ba78d4c6338871c.jpeg
Iar pe volkswagen.de, in PDF-ul cu date tehnice e asa:
58dbd18205c08_2017-03-2918_23_19-golf-r-variant-r_preisliste_pdf.thumb.png.f02a73b335303faf1195261a7826089e.png

Nu am gasit nimic legat de performance pack (pe R), mai asteptam :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica ar fi fost deja livrat cel putin un R facelift in Ro.. Se lauda un consatean de'al meu zilele trecute pe FB :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci au pus DSG7 pe R - misto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

compaesano, uite-l aici.. nu-l mai gasesc pe autovit, dar era la DMS auto :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!