The_Ego

Golf 7 facelift

268 postări în acest subiect de discuţie

E golf 8, design estetic usor modificat, alt interior, faruri full led, HUD, active display.

Asa si 6 a fost spus ca e 5 facelift.

Doar nu scot Golf 7 facelift acum si prin toamna Golf 8  :))

Modificat de The_Ego
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa discutam aici despre facelift-ul la Golf 7 ca sa nu poluam celelalte topic-uri

http://www.automarket.ro/stiri/faceliftul-lui-volkswagen-golf-e-mai-aproape-decat-credeam-modelul-compact-68843.html

http://www.autobild.de/artikel/vw-golf-vii-facelift-2016-vorschau-5519781.html

http://volan.ro/volkswagen/volkswagen-golf-7-facelift-ar-putea-fi-lansat-in-primavara-in-cadrul-geneva-motor-show_10824

Noutati:

- Virtual Cockpit ca la Passat (m-ar atrage si pe mine)

- Head-up display

- Ecran multimedia de 9.2 inch (probabil cu control prin gesturi)

- Noi motoare pe benzina si motorina de 1.5 litri (interesant ce modificari au in afara de cilindree)

- 1.0 tsi cu 3 cilindri in locul la 1.2 tsi (nu prea cred ca scoate 1.2 tsi ci doar ca va fi oferit si cel de 1.0 in 3 cilindri pentru un consum mic)

- Hibrid plug-in

- R420 (deci 420 de cai!)

- Faruri full LED

La exterior vor fi mai putine modificari desi termenul facelift insemna inainte mai multe modificari estetice, insa nu prea au ce sa imbunatateasca, inteleg ca vor mai schimba un pic pe la spoilere ca sa nu arate exact ca un Golf 7 non-facelift :)

0

Link către postare

Daca ar face facelift doar prin blocuri optice noi multi dintre noi ar face upgrade-urile ulterior (vezi Audi A3 8P sportback la care se puneam pe modelul fara facelift stopurile frumoase fara nimic schimbat, passat CC a fost la fel pe spate, A5 sportback cum avea Kostas). 

Pentru cei fara xenon un upgrade la faruri LED ar fi ceva interesant (custom retrofit)

Sunt curios cu motoarele astea 1.5 TSI si 1.5 TDI (citeam ca si TDIul primeste 1.5 si e fara dieselgate inclus) oare de cati ani le pregatesc ? In general un motor ii trebuiesc macar 1-2 ani sa fie aruncat in piata cu sute de mii de km parcursi in teste... 

R420 l-am mai prezentat deja in China, e 2.0TSI din actualul R mai sus urcat si motorul din Golf GTE alaturi => 420CP totali. Interesanta compacta asta dar fara 60.000euro nu cred ca se poate cumpara asa ceva... deja ala e teritoriu de masini in alta liga. Iubesc Golful, am avut golfuri si voi conduce intotdeauna macar si un Golf. Dar la 60.000euro m-as gandi bine daca sa-mi iau masina sport un Golf R sau viitorul porsche 718 cayman S (tot cu 2.0Turbo). Sa nu uitam si de A45AMG facelift ce nu sta rau deloc la doar 50.000euro. 

Viitorul suna bine deoarece se baga multa tehnologie ce alta data o vedeai doar in limuzine si masini premium. Polo e noua compacta pentru tineret sau flote. Golful a devenit masina de familisti (hatch, variant sau mai marele sportsvan)

0

Link către postare

Sunt curios cu motoarele astea 1.5 TSI si 1.5 TDI (citeam ca si TDIul primeste 1.5 si e fara dieselgate inclus) oare de cati ani le pregatesc ? In general un motor ii trebuie macar 1-2 ani sa fie aruncat in piata cu sute de mii de km parcursi in teste... 

Cred ca o sa mearga pe aceeasi directie de dezvoltare ca BMW cu "tehnologia cilindrului unic", adica o strategie de cost saving dusa la extrem. Un extrem care nu e neaparat un lucru rau pentru consumatorul final.

Edit: aparent cilindreea de 1.5 este un laitmotiv in industria auto, fie ca vorbim de 3 sau 4 cilindri. Oare de ce? 

Modificat de cristi511
0

Link către postare

Interesant ca Renault a avut 1.5dCI cand PSA/FORD and co. faceau 1.6 si 2.0. Acum are si VW 1.6TDI de ceva ani , renault a scos anul trecut 1.6dci si 1.6 biturbo dCi si culmea ...BMW , VW , FORD incep sa faca 1.5dCi :lol:

0

Link către postare

Iar MERC nu se oboseste si cumpara de la Renault ce ii trebuie pana la 2l.  :))

Legat de fl-ul pregatit pentru Golf subscriu la ce spune Voinea: tehnologie multa in masinutele astea de volum.Cu virtual cockpit si multimedia de 9.2 inchi incepem sa ne simtim ca in sala de cinema. In acelasi timp, daca asa ceva gasesti pe un banal Golf, oare cu ce o sa vina nou Phaetonul dpdv al tehnologiei? 

0

Link către postare

tehnologie multa ..in finala costuri mai mari  pt cine o cumpara si atunci cand cade ceva.si  tehnologie multa,are ce cadea mai  repede.sper sa faca ceva  bun de aceasta data!

0

Link către postare

Offtopic: Ai vazut vreo masina care la facelift sau modelul urmator in fine sa aiba tehnologie mai putina decat precedenta? :)

Ontopic: Virtual Cockpit si HeadUp display sunt o premiera la Golf deci sunt binevenite, sigur ca se poate si fara, dar asa ramaneam la manuala cu 4 viteze si cu acceleratie pe cablu

1

Link către postare

Virtual Cockpit si HeadUp display sunt features cu care sa atraga Golf fanboy-ii sa-si schimbe actualele Golfuri pe care le au cu 7 facelift.

Orice proprietar care intelege ca o compacta e facuta sa te deplasezi cu ea si nu sa te inchini la ea ca la o icoana, nu-si va da o masina de care e multumit pe niste ecrane electronice care pot arata bine, de ce sa nu recunosc...

0

Link către postare

Sa nu ne imbatam cu apa rece. Probabil virtual cockpit si HUD vor fi optiunile cele mai scumpe si combinate cu navigatia.

Nu inteleg de ce se zice ca e facelift. Ar fi pentru prima oara cand Golful primeste facelift si nu alt model.

0

Link către postare

@Ego- Pentru ca Golf-ul incepe sa fie depasit de concurenta si pentru a tine pasul vine cu upgrade-uri (in principal in zonele "vizibile" gen conectivitate) nu atat de importante pentru a fi un nou model. De aceeas i-au si spus facelift. Golf-ul 8 va fi lansat la finalul lui 2018 si din randarile aparute pare a fi interesant. Mie G7 nu mi-a placut niciodata, poate cu 8 mai spala din pacate.

0

Link către postare

Maine, 10.11.2016, de la ora 13.30 ;) ...

0

Link către postare

3...2...1....  START !! :cool:

0

Link către postare

:) gata prezentarea, iata notele mele :

stopuri cu semnalizare led ca la audi (pe standard , asa a zis, ar fi tare)
culoarea noua galben metalizat arata super !
r-line usor modificat la bara fata, camera fata nu pare sa mai fie vizibila in grila
bara spate r line cu 2 difuzoare , terminatie jos aripioara gen clubsport
farurile led arata bine
rline badge pe lateral ca la gti/gtd/4 motion
front assist update , pedestrian monitoring
1.5 tsi cu act si cu frana de motor care opreste motorul complet pt ca consumatorii electrici primesc energie de la o baterie (130 hp pe bluemotion) 
online emergency call
more car-net functions : remember where u parked the car
automated driving functions :

traffic jam si trailer assist : stears, brakes and accelerates with hands on
   emergency assist : stops the golf in controlled manner and warns other road users

0

Link către postare

Am ratat prezentarea la mustață. Ceva noutăți vis-a-vis de cutiile DSG ?

0

Link către postare

0

Link către postare

nimic de dsg

In ce s-a vazut la ces, noul discover avea totusi un buton fizic, vad ca in varianta finala s-a renuntat la el. e vb de butonul de on off, cel din mijloc.

Modificat de laduncaag
Am sters pozele pt ca e filmul integral mai sus
0

Link către postare

Doua poze pentru cei ce nu au timp sa vada video-ul. 

Golf_the_update-3.jpg

Golf_the_update-9.jpg

0

Link către postare

Arata bine, dar nu imi place ca nu mai sunt butoane fizice la Media. Si sunt curios daca Virtual Cockpit vine standard pe vreo echipare - eu nefiind mare fan.

0

Link către postare

Active Info Display nu va fi gratuit mai mult ca sigur în nicio echipare standard. Probabil va costa intre 350-450 EUR

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.