Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Ar trebui impuscati aia care au facut un loc de parcare atat de ingust. Nu bag mana in foc ca nu este si ilegal, mai putin de 2,5 m nu ai voie sa proiectezi locurile de parcare. Si eu care ma plangeam de locul meu...pai e boierie fata de ce ai tu acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma, e unul din locurile ok, sunt si cate 2 locuri grupate unde e mult mai grav. Avantajul e ca in stanga parcarii, adica in partea dreapta a masinii, asa cum e parcata in poza, mai sunt 35 cm, in fata e un stalp de structura, pot deschide usa dreapta fata fara problema, iar usile de pe stanga se deschid pana la prima pozitie, suficient sa intri sau sa iesi din masina, mai chinuit, dar reusesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare un advertorial scris de altcineva :) Frumos scris, oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am mai ras asa de ceva timp.

"Tehnologie de ultima generatie" imi aduce aminte de reclama de la Duster, cand au introdus navigatie, parca in 2015 sau 2016 si spuneau ( tehnologie inovativa)

"Ma intereseaza cum se parcheaza" : pai cu fata, cu spatele sau lateral stanga sau dreapta. In Bucuresti mai exista: in paralel, pe prima banda, pe linia de tramvai, in intersectie si cel mai important, pe locul altuia.

Unghiul mort la donsoara cred ca are vreo 360 de grade. ;)

"Imagineaza-ti ca esti intr-o intersectie aglomerata si iti dai seama ca vei prinde de cel putin 3 ori rosu’ la semafor. Incearca acum sa te vizualizezi relaxata, ascultand muzica ta preferata de pe telefon pe care l-ai conectat la sistemul audio al masinii, folosind doar 2 pedale pentru a inainta si incetini. Imagineaza-ti acum ca vrei sa faci o depasire pe autostrada si vrei sa te asiguri ca ai suficient demaraj, modulul sport al acestei cutii de viteze transforma masina intr-un bolid care parca zboara de sub tine atunci cand calci mai nervos pedala de acceleratie." :))

Am vazut ca donsoara are 32k de like-uri pe FB. Cred ca cel putin jumatate sunt ca sa aiba de ce sa rada!

Stiu ca am fost OT si rautacios, dar nu mai rezistam, ma manca limbutza :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti rautacios, domnisoara a punctat ce apreciaza femeile la o masina: se parcheaza usor, eventual singura, cu cat mai putine pedale cu atat mai putin, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, poți sa shareuiesti dimensiunile roților, specificate în CIV? Am o discuție cu dealerul care susține ca 225/55/r17 nu ar fi omologate pentru M+S. E adevărat? 

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici dimensiunea rotilor

225 / 55 R17 este printre ele insa nu le vad M+S

RQNOEyG.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cum se verifica zgomotul? Sau care ar fi explicatia ca in stationare ii mai zgomotos decat in mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Aparent nu poti pune roti de iarna 225/55/r17. 

Multam de info. 

Cred ca mai bine aștept CIV, înainte sa comand galosii de iarnă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu o Ateca 1.4 TSI Xcellence, termen de livrare 4-6 luni.

Cum adica nu sunt omologate pentru M+S decat cele de 16? Eu ma gandeam sa o descalt de cauciurile cu care vine (pe 18) si sa-i pun Michelin CrossClimate - 215/55 R18.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus 225/50R18 Nokian WR4-D dupa ce am ridicato din showroom. Cred ca 215/55 R18 este posibil daca masina nu are 4drive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez, este 4Drive.

Ar fi putin ciudat, m-am jucat cu un calculator si diferenta este de 1% intre 225/50 R18 si 215/55 R18.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bakkra, poti da mai multe detalii despre configuratia aleasa de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles din discutia cu un broker de asigurari, orice anvelopa de iarna care se inscrie in lista de dimensiuni specificate in CIV este ok. Eu nu am comandat inca nimic, o sa astept sa-mi vina CIV-ul si pe urma.

Faptul ca exista specificat M+S ar insemna ca dimensiunea respectiva merge doar cu pneuri de iarna. Practic nu poti pune cauciucuri de vara pe dimensiunea 215/60/R16.

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da.

Ateca Xcellence 1.4 TSI, 4Drive, cutie automata.

Optiuni: Enjoy Xcellence (Alarma, Pachet iarna, Park Assist si Sistem navigatie), Full Link, Parbriz incalzit, Adaptive Cruise Control si Connectivity Box.

Am fost la un test drive chiar cu 1.4 TSI / DSG (fara 4Drive) si mi-a placut foarte mult masina, sunt foarte incantat de alegerea facuta si abia astept sa vina (termen de livrare 4-6 luni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poti spune si pretul, daca nu e confidential?

Sau mai bine discountul/metoda de achizitie? 

Multumim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metoda de achizitie va fi cu banii jos, fara credit/leasing.

Cel mai probabil, bineinteinteles si in functie de omul de vanzari cu care se discuta si conjuntura pietei din acel moment, se poate obtine un 8-10%. Eu am lucrat cu cei de la PBV2 si din punct de vedere al serviciilor prevanzare au fost impecabili (daca aveti nevoie de date de contact sau ceva, hit me up cu un PM).

Acum referitor la cauciucuri.


Asa cum spuneam si mai sus sunt foarte interesat sa o incalt cu niste all season-uri de calitate fara sa schimb jantele de 18 (cat mai putina bataie de cap), dar din discutia de pana acum inteleg ca nu se potrivesc la dimensiuni nici Michelin CrossClimate (singura dimensiune pe 18 ar fi 215/55 R18, 99 V) sau Nokian Weatherproof (225/45 R18 95V).

Daca chiar nu se poate, voi achizitiona jante pe 17 si voi merge pe CrossClimate 215/55 R17 98W.

Credeti ca se vor vedea ok jantele de 17 pe masina? Nu o sa se vada diferenta de dimensiune si sa arate ciudat?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc bakkra, configuratia ta e destul de aproape de ce imi doresc eu, asa ca sunt nerabdator sa iti ajunga masina.

Referitor la cauciucuri, eu cred ca arata ok cu 17, e chiar indicat sa ai cauciucuri cu diametru cat mai redus al jantei, dar cu talon cat mai mare, nu stii niciodata ce gropi se ascund sub zapada, chiar daca cu cauciucuri de iarna pe 18 mi s-a parut mai mult decat ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc si eu pentru sfat, cel mai probabil ca voi vinde jantele de 18 cu tot cu cauciucurile stock si voi merge pe cele de 17 cu Michelin CrossClimate.

Nu vreau sa intru intr-o polemica referitor la cauciucuri de vara/iarna vs all season, eu am testat in timp aceasta varianta si pentru mers in Bucuresti plus cateva drumuri in tara (fara heavy off road sau nameti mari) imi sunt de ajuns CrossClimateurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta diferentierea rotilor intre Ateca si Kodiak:

In timp ce Ateca are 225/45/19, Kodiak are 235/50/19, adica o roata mai lata, cu talon mai generos si cu diametru total roata mai mare decat Ateca. Hm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A testat sau are cineva Ateca cu motorul 1.0 TSI 115CP?

Nu ma intereseaza pentru mine, ci pentru mama, care are acum un Logan 1.4 MPI 75CP. Face drumuri destul de lungi prin tara, inclusiv prin zone montane, in principiu cu 2 persoane in masina si portbagajul plin. Ma intrebam daca e cat de cat decent motorul pentru ceea ce are nevoie ea.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Pai si nu e mai mare Kodiak decat Ateca? :)

@optzeci Ateca va merge mai bine ca si Loganul. Daca Loganul a fost suficient, si Ateca o sa fie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca face si zone montane, nu-i va trebui 4X4? Nu sunt sigur daca Ateca este diponibil 4X4 cu aceasta motorizare. Legat de reprize, va sta mai bine ca si logan 75CP, desi eu as lua mai degraba 1.4TSI 150CP...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!