Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Intamplarea face ca eu sa fi testat si masurat cu ruleta portbagajul pentru Ateca si Sportage :) Pentru Ford nu am avut placerea dar ei sunt recunoscuti pentru cele mai mici din piata. Rezultate masuratori :

Ateca: L101xl80xH55 (masurat pentru 4x4) - pentru 4x2 as adauga cativa cm la H

Sportage:L103xl85xH55

Am mai masurat si pentru:

Kadjar: L110xl85xH50

3008: L105xl85xH60

Dragos poate ne ajuti cu un link ceva de la Quattroruote. Eu nu am reusit sa gasesc nimic legat de volumul portbagajului masurat de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea o sa gasiti nimic online la Quattroruotte, trebuie sa cititi revista in hardcopy. Din ce imi aduc eu aminte protocolul de testare la ei se face cu niste paralelilpipede cu volum de 1 litru. Umplu portbagajul cu ele si apoi le numara.

Daca o sa va uitati in Autoexpert - care de vreun an traduc testele de la Quattroruotte - la testarea detaliata se mentioneaza aproape de fiecare data volum declarat/volum masurat.

Mai fac si altii asa - francezii testeaza cu mingi de tenis, nemtii cu sticle PET.

V-am lasat un link aici ca sa vedeti cam cum se fac testarile la Vairano.

http://www.quattroruote.it/news/centro_prove/2012/05/09/le_rilevazioni_statiche.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, andrei0241 said:

Celelalte sunt de 180, respectiv 184CP, deci nu era deplasata comparatia cu Ateca de 190, dar probabil iesea castigatoare prea clar atunci :P

Eu cred ca au testat 150 cp ca sa iasa cat de cat in gama de pret similara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa testezi volumul unui portbagaj, folosesti un balon pe care il umpli cu aer treptat, pana acoperi tot spatiul din portbagaj. Sticle pet, mingi de tenis, astea sunt niste metode improvizate si care nu dau rezultate stintiifice. In jurul sticlelor pet sau a mingilor de tenis ramane aer. 

Revenind la versusul de mai sus, Ateca nu are nevoie de 190 cp pentru a avea rezultate similare cu Kuga si Sportage, pentru ca e mult mai usoare decat ambele modele, 150 cp fiind suficienti pentru a concura cu succes cei peste 189 cp ai fiecarui model testat. 200 km in minus conteaza mult in dinamica masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, Cristian said:

200 km in minus conteaza mult in dinamica masinii.

kg :)

Pai asa, pe Ateca o bate Vitara, cu 120 cp la o masa (nu stiu exact) de 1000 kg, ca principiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kg, e e greu cand scrii de pe mobil si iti fuge mintea in 10 directii.

Ateca are un raport cp/kg foarte bun, asta ajuta mult la consum si reprize, asa cum se vede de fapt in cifrele din review, dar si in cele oficiale, date de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Flavyus said:

kg :)

Pai asa, pe Ateca o bate Vitara, cu 120 cp la o masa (nu stiu exact) de 1000 kg, ca principiu.

Nu exista prea multe modele cu garda inalta la sol cu mai putini CP decat Ateca care sa aiba reprize mai bune. Poate CX-3 (care e insa alta clasa), HR-V (la fel). Si CX-5, tot cu 150CP, dar parca erau din 2.2. Mai sus la pret ar fi Contryman, poate GLA, dar nu prea fac parte din aceeasi gama de alegere ptr clienti. Ramane de vazut dinamica noului Karoq, dar probabil va fi sub Ateca

Ca amintit, Vitara are 1300kg, dar doar din repriza 0-100 de 12.4 reiese clar ca nu are nimic de'a face cu reprizele Atecai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Karok e posibil sa aiba reprize apropiate cu Ateca, insa va fi penalizata clar la tinuta de drum, va fi o masina mai confortabila.

Mie Ateca mi s-a parut compromisul perfect, cu roti pe 18' e mai confortabila, dar culmea, si mai stabila in curbe decat Leonul meu 1P cu jante pe 16'. Nu m-ar satisface o masina cu suspensie mai moale, am un stil de condus mai ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tinuta de drum Ateca e f bine, eu am ramas surprins, venind de pe Foresterul cu garda de 20cm

Karoq, desi vine cu 1.5 la benzinara, are tot 150CP/ 250Nm, iar ca timpi, deocamdata pare ca Ateca. Legat de tinuta de drum, Karoq ofera de la inceput optional DCC'ul ptr 1.5 TSI si 2.0 TDI, probabil pe nivelul de dotare superior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai vine cu ceva Karoq, virtual cockpit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu ajuta prea mult la tinuta de drum, d'aia nu l'am amintit :P

Da, daca as fi ramas la Tiguan clar mergeam pe HL si aveam si virtual cockpit, era frumos sa fie disponibil si pe Ateca (probabil abia la facelift), dar nu e o dotare care sa te faca sa iei sau nu o masina

Va fi f interesant de vazut cu ce preturi vine Karoq, Ateca nu are vreun atu neaparat in favoarea ei, iar marirea preturilor la Ateca My18 cu 4-4.5% sigur nu il va ajuta pe "spaniol"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am mers o bucata de drum in spatele, in paralel cu o Ateca neagra - bleah :wacko:

Este cea mai nasoala culoare pentru Ateca, arata aiurea rau, mai ales ca era cu roti 17'' 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nici eu nu sunt fan negru pe Leon sau Ateca, insa culoarea e o alegere personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut pe viu Lava Blue, e o culoare interesanta, nu e asa anosta cum pare din configurator

La Ateca, pasajele rotilor patratoase fac ca si jante de 18" sa nu para de ajuns ptr a le umple

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Direct de la prezentarea pentru dealeri:

 

IMG-20170616-WA0007.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca saptamana aia comunicata de dealer e cea de productie sau o fi cea estimata cand ajunge masina la dealer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabrica o comunica pe cea de fabricatie si din cate stiu si dealerul tot la aia face referire. Mai ales la masinile in rate din vama masina nu pleaca spre dealer pana la plata integrala a acesteia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci sa ma astept la inca vreo 3-4 sapt peste data aia pana ajunge la dealer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care deja ati lansat comanda, voi cum stati cu asteptarea? Aveti vreo data de livrare confirmata sau doar cea initila primita la plasarea comenzii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda in martie, deocamdata estimare ptr 2018

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va admir pe cei care aveti nervi sa asteptati 1 an pentru o masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am platit si eu avansul pentru Ateca de aproape 2 saptamani, acum trebuie sa uit de masina pana cand voi fi sunat de dealer ca masina intra in productie, cel mai probabil se va intampla asta la inceputul anului viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si asa de zgarcit esti cu detaliile ?!

Pana la anu' uiti ca ai si comandat vreo masina :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce estimare de livrare ai primit deocamdata? Care e configuratia finala? 

Pretul care a fost, cel de pe configurator(excludem eventualele reduceri, intreb de pretul de lista) ? Ca mie nu au putut sa imi spuna clar ce majorari de pret sunt ptr MY18, deci inca nusht cat va costa masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!