Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, The_Ego said:

Eu nu am observat asta deloc! In modul Eco accelereaza mai lent iar in Sport mai rapid si e foarte vizibil. E si optiune in driving mode selection la VW cum sa se comporte ACC: eco, normal sau sport.

Nu am sustinut ca accelereaza la fel de repede in modurile Eco/ Normal sau Sport, ci ca in toate modurile accelereaza mai repede decat ar fi necesar si probabil decat ar face'o soferul (exceptand situatii in care se impune accelerarea brusca)

 

Legat de trapa, la Subaru am montat acum 3 ani folie (Llumar transparenta 50%, cum am si pe geamurile din spate) si rar simt nevoia sa inchid jaluzeaua.

La Ateca geamul trapei are protectie termica? Nu retin sa fi gasit acest aspect mentionat prin ce'am tot citit despre Ateca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se pot conecta doua telefoane simultan la sistemul handsfree ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot ;) conecta 2 in paralel pe telefonie si încă unul pe media pt muzica :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica din septembrie legislatia actuala ar obliga ca inclusiv benzinarele sa vina echipate cu DPF.

Din articole mai vechi era vorba ca pe 1.4tsi VW sa inceapa montarea DPF din iunie (pare'se incepand cu iunie). Ceva informatii despre motoarele benzina de la Seat, in special Ateca? Desi la mine masina va vedea extraurban f des, unul din motivele pentru care am ales benzina a fost si pentru ca evitam acest DPF si AdBlue

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricand se poate anula acel DPF, daca te ingrijoreaza. Si eu sunt in aceeasi oala cu un Superb 3 TSI MY2018.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, andrei0241 said:

Cica din septembrie legislatia actuala ar obliga ca inclusiv benzinarele sa vina echipate cu DPF.

Din articole mai vechi era vorba ca pe 1.4tsi VW sa inceapa montarea DPF din iunie (pare'se incepand cu iunie). Ceva informatii despre motoarele benzina de la Seat, in special Ateca? Desi la mine masina va vedea extraurban f des, unul din motivele pentru care am ales benzina a fost si pentru ca evitam acest DPF si AdBlue

Pai daca mergi extraurban des, trebuie sa alegi diesel... Benzina alegi daca alergi mult in oras, si mai ales drumuri scurte, dar acolo si tsi e praf, adica la drumuri scurte si mai ales in sezonul rece.

Daca faci multe drumuri in afara orasului, nu vad de ce ai alege benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel am o Fiesta, va fi inlocuita de Ateca, nu imi mai trebuie tractoras. M'am convins si dupa cate ~400 km facuti cu Ateca TDI si TSI. Si, culmea, consumul a fost mai mare la diesel (poate fara 4drive pe diesel erau la acelasi nivel) - a se vedea pe topicul despre consumuri. Dieselul ar fi avut in favoarea lui doar consumul, insa diferenta de pret nu o justifica (anual Ateca va face 10-15k, din care 80% extraurban. naveta 2x50km)

Sincer, as prefera sa nu vina din fabrica cu filtrul de particule. stiu ca se poate elimina la nevoie, dar trebuie umblat si la soft si mi'e ca m'ar manca si de ceva ponei in plus cu acea ocazie :D

Pare'se ca totusi constructorii auto au cerut amanarea implementarii acestei decizii ... sa vedem. Deocamdata n'am nici confirmarea comenzii, stiu doar ca am dat avansul...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se va introduce dpf pe 1.4 tsi. Dpf apare odata cu introducerea 1.5 tsi, foarte posibil la MY2018.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam' de clarificare!

La mintea mea, n'or sa bage 1.5tsi pe MY18, totusi decat daca ar fi fortati, neavand calculele facute ptr 1.4 tsi cu filtru de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce dimensiuni au jantele originale de pe Ateca?

Eu pana acum am gasit

R16 6.5Jx16 ET43 care vin cu 205/50 R16

R17 7Jx17 ET45 care vin cu 215/55 R17(2wd) sau 225/55 R17(4drive)

R18                                       215/50 R18 (2wd) sau 225/50 R18 (4drive)

R19                                       225/40 R19 (2wd) sau 225/45 R19 (4drive)

Am gasit niste jante pe 17" cu specificatiile 8J ET41 care mi'ar placea ca roti de iarna si as fi vrut sa compar si cu dimensiunile oficiale mai mari (18-19) sa vad daca le'as putea monta, doar comparand cu R17'ele original am abateri mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un document cu mai multe date despre Ateca si acolo scrie:

6J*16 ET43 , 7J*17 ET45 , 7J*18 ET45 , 8J*19 ET47

Prinderea nu e specificata dar am gasit in mai multe locuri ca e 5*112 iar dimensiunea la butuc 57mm.

Si eu am luat un set de jante de tiguan pentru iarna 7J*17 et43. Sunt cu 2mm mai in afara caroseriei dar abaterea asta e frectie.

Iar pentru R19 nu am vazut decat 225/45 R19 si pe 2wd si pe 4wd

IMG_20170408_152046~2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poftim un catalog complet, este in germana in dimensiunile alea sunt ;)

Catalog Seat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc amandurora ptr raspuns, e clara treaba acum. Prinderea e, intr'adevar, 5x112, cu 57.1mm diametrul butucului

225/40 R19 e dimensiune din lista de preturi .ro din octombrie

@cris2109: ce dimensiuni au capacelele butucului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacele nu cred ca se potrivesc ca sa le faci switch. Cred ca la VW sunt mai mari. Astea de Tiguan au 66mm cel mai mare diametru(partea din afara) iar partea unde se prinde are 56 fara sa consider umărul de fixare.

Cred ca se pot găsi ceva capace pe dimensiune cu sigla Seat, sau stickere. Daca nu, le dau o vopsea peste cu argintiu sau negru si am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu trebuie oricum sa ma reorientez, 8J ala din cate vad cam cere 235 latime si n'are rost sa ma intind mai mult cu alea de iarna decat vor fi cele de vara pe 18". Plus ca nici ET41 nu ajuta, probabil as avea masina tot timpul murdara (asta daca nu o sableaza in continuu)

Legat de capacele centrale, cu 56 diametru interior am gasit, dar exteriorul e mai mic de obicei de 66mm, insa probabil un 62mm nu s'ar observa aiurea

Eu reiau cautarile ... deja imi aleg jante/pneuri de iarna desi nusht cat va veni masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

In tabelul de valori e dat 485litri (sau au corectat intre timp, in articol nu am avut rabdare sa urmaresc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar apare o linie cu  Volum portbagaj (l)  485-1.579 dar mai jos in tabel : Volum portbagaj (l) 421. Citat din articol:

Quote

Totuși, cel mai scurt model din test este, paradoxal, și cel mai spațios: Seat Ateca folosește apreciata platformă modulară MQB a grupului VW și lasă în urmă ambii concurenți la spațiul pentru genunchi și cap, atât în față cât și pe banchetă. Dacă analizăm mai atent situația, vom remarca de unde au scos spaniolii centimetri în plus: șezuturile sunt poziționate cu 5 cm mai jos, fapt care te face să te simți mai degrabă într-un crossover decât într-un SUV. Persoanele scunde vor intra mai ușor în mașină, dar vor aprecia mai puțin înălțimea redusă față de sol, care nu oferă același sentiment de suveranitate ca la concurență. Spațiul impresionant la genunchi în spate, cu 3 cm mai mare, a fost obținut prin reducerea lungimii portbagajului cu 4 cm față de celelalte două modele din test. Astfel, spațiul pentru bagaje la Ateca măsoară 421 litri în varianta 4×4

Oricum imbucurator este faptul ca in pofida portbagajului de doar "421 litri" Ateca iese castigatoare intre cele trei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Articolul e oricum de toata jena cand vine vorba de cifre.

Compara 2 automate cu Ateca manuala (desi exista si 150 cu  DSG), iar la reprize le iese o varza completa

 

Reprizã 70-90 km/h în D      3,7      3,3        8,9 (tr. a VI-a)

Reprizã 70-120 km/h în D   10,6     8,7        18,8 (tr. a VI-a)

timpii ptr Ateca fiind ca si cand automatele nu ar retrograda cand testezi timpii ptr reprize

 

Legat de portbagaj, au 2 coloane, dar cifrele difera pe a doua coloana, ptr toate cele 3 modele, or fi masurat ei volumele si le'a iesit altceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu exista 2.0 tdi 150 cp dsg 4drive. Trebuiau sa aleaga 2.0 tdi 190 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Celelalte sunt de 180, respectiv 184CP, deci nu era deplasata comparatia cu Ateca de 190, dar probabil iesea castigatoare prea clar atunci :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca e o discutie intreaga aici despre volumul portbagajului la Ateca din articol. Autoexpert foloseste la comparative masuratorile Quatroruotte, care are propria metoda de masurare a volumului portbagajului, fara sa tina cont de datele producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta unde e mentionat vizibil pentru cine citeste tabelul de valori?

Poate ca masuratorile Quattroruotte tin cont de spatiul utilizabil zi de zi, degeaba ai portbagaj "cu litri multi" daca forma portbagajului nu e practica.

Vad insa ca au punctat si ei ca Ateca e zgomotoasa, credeam ca exagerasem eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!