Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Cand le da eroare "butonul" nu mai sunt asa entuziasmati :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai crezi ca spune vreunu? O parcheaza cu roata in bordura:))

Revenind la SEAT-ul asta, masina se inscrie in tendinte, nefiind ceva spectaculos. As fi preferat, sa fiu sincer, un design spre coupe gen x4 si evoque, dar meh, volumul de vanzari conteaza. Chiar cred ca daca scoteau asa ceva dadeau lovitura.

Conceptul arata absolut demential:

s.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad SUV-uletele astea ca un strigat disperat in cautare de atentie.  Ceva de genul "am vrut Touareg dar nu mi-am permis".

Avand in vedere utilitatea care tinde spre 0 nu ramane decat un compromis nefericit.

Are acel factor cool ca si doamnele trecute de 40 ani cu botox si liposuctie

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2016. 02. 10. at 9:41 PM, cristi511 said:

 

Pps: lasa atitudinea de superioritate pentru prietenii tai ca noi nu suntem prieteni. Daca ti se pare normal ca un prag sa fie strambat de un spoiler( o bucata de plastic) atunci chiar nu cred ca e cazul sa ti mai dai cu parerea. Da, masina e firava din anumite puncte de vedere iar asta se vede si se simte. 

Matematica e simpla: vrei golf echivalent...decartezi 5k in plus si gata, problema rezolvata.

So crezi ca la Golf VII nu s-ar fi strambat? Hmmmm de ar fi adevarat ar fi bine, dar eu nu mai cred in minuni... dupa mine golful este mai scump din cauza pozitionarii lui si al interiorului mai calitativ... am patit si eu la fel cu Octavia mea productie 2010 si s-a strambat la fel...a trebuit schimbata, desi usa a fost lovit nu pragul... eu cred ca asa sunt facute sa absoarbe cat mai multa energie de la lovitura. Nu zic ca nu ai avea dreptate, dar cine stie... eu am ales leonul ca intre leon si O3 nu am simtit nu stiu ce diferente de calitate, mai mult de spatiu portbagaj si un pic de spatiu mai mare la picioare in spate... insa skoda practica o politica de "se vinde singura" si nu lasau din pret, asa ca am luat ce mi-a placut la banii mei. Nu doream sa renunt la motorizare si anumite optionale,... Cu golful stim care este treaba... un golf cu asemenea echipare ma costa 27 000 euro... leonul m-a costat 21... totusi pentru 6000 euro stau linistit in banca mea si pentru un interior mai finut nu imi pare rau...

Legat de Ateca imi place ca si cum arata... dar tipul acesta de masina ca si singura masina in familie ma lasa destul de mult rece, portbagaj mic, consum mare, costuri de intretinere destul de mari...dar arata bine, bine ca l-au scos :) Dar parca vad ca majoritatea cumparatorilor tot skoda sau vw o sa cumpere... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu atat mai bine, exclusivitate. Crede ma ca cei cu Xp au mai multa exclusivitate ( raportat strict la volumul vanzarilor) fata de foarte multe marci premium sau de lux. Vezi ca o sa apara 9 bentley sh.tgaya anu asta pe strazi. Deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ok masina, as cumpara-o ... Dar nu am ce face cu atitea masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa spun ca arata superb de oriunde te ai uita la el. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2016. 02. 10. at 8:10 PM, The_Ego said:

Ce ma surprinde placut este frana de mana electromecanica, utilizarea spatiului din fata schimbatorului pt ceva conectori plus kessy intr-un final pe consola. Cum trebuia sa fie si Leonul de la inceput.

De gustibus. Mie chiar imi pare bine ca inca nu a ajuns frana de mana electromecanica pe masina mea. Numai probleme cu ea din cate am citit. Cateodata ce este mai simplu este mai bine.... Hill Hold oricum am... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/12/2016 at 7:40 PM, vdragos said:

Mie mi se pare ok masina, as cumpara-o ... Dar nu am ce face cu atitea masini.

Nu-i panica man. O cumperi, vezi si tu cum e si apoi o faci cadou unuia dintre colegii care vor sa scape de "emotiile din offroad". Si ai scapat de corvoada! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strategia VAG pare a fi urmatoarea: VW Tiguan (4.49 m) va continua trendul actual al marcii, imprumutand unele caracteristici ale segmentului premium. De exemplu, la Tiguan imi place display-ul generos preluat de la Passat (Active Info Display) care ia, in sfarsit, locul ceasurilor si computerului de bord. Skoda Kodiak (4.70) va fi un model mai ieftin prin calitatea oferita dar mai spatios, care se va vinde, probabil, la un pret comparabil cu cel al VW Tiguan. In schimb, Seat Ateca (4.36) va fi la un nivel calitativ comparabil cu Skoda Kodiak, dar mai mic si, deci, va avea un pret de vanzare mai scazut. Altfel spus, Tiguan se va adresa celor in cautarea unui feeling premium, dar care nu si-l pot permite in totalitate, Kodiak celor care isi doresc spatiu la un pret si o calitate rezonabile, iar Ateca celor care nu au bani nici de Tiguan nici de Kodiak. Sau care pur si simplu nu au nevoie de spatiul oferit de cele doua si pentru care o masina este doar un mijloc de transport, nimic mai mult. 

Imi place cum arata Ateca la exterior, intotdeauna mi-a placut designul Seat. Am avut insa mereu o problema cu interioarele Seat. Este, desigur, o apreciere subiectiva. Sunt curios insa cum au fost masurati cei 485 de litri ai portbagajului versiunii 4x4, declarati de producator, avand in vedere ca Ateca este totusi un SUV de doar 4.36 metri in lungime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata intr-adevar Seat va avea doar Ateca si Skoda doar Kodiak, insa pe viitor, poate chiar in 2017 va lansa si Skoda modelul similar Ateca, Yeti fiind pe final de generatie.

In plus, Skoda si Seat vor avea in portofoliu cate un SUV mai mic, bazat pe platforma de clasa mica, Fabia/Ibiza/Polo/A1.

Se zvoneste chiar ca si Seat va avea un model similar Kodiak, cu 7 locuri.

Pentru mine Ateca suna din ce in ce mai bine. Daca pretul va fi unul ok, adica sa pot lua la 25.000 EUR un Style sau Xcelence 1.4 TSI 150 CP cu DSG si cu cateva dotari optionale ma declar multumit. Nu stiu daca imi doresc si 4x4, ramane de vazut daca va fi oferit cu 1.4 TSI 150 CP sau doar cu 2.0 TDI si 2.0 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Utilitatea acestor mici SUV-uri daca nu au tractiune integrala mi se pare spre 0 fata de o compacta sau break (in functie de nevoile fiecaruia). Este cu nici 3 cm mai lung decat un Golf Sportsvan. 

Un G7 variant are 605 litri, G7 Sportsvan 500 l, nu mai spun de Octavia in privinta spatiului de bagaje. Apoi discutia cum se descurca la spatiul interior. Asa ca aceste mini SUV-uri sunt foarte middle of the road, ele nu vin cu ceva concret care sa fie al lor. 

Stabilitate mai proasta, consum mai mare, performante mai slabe si costa mai mult fata de break sau hatch. La care se adauga si costuri de intretinere mai mari (spre exemplu anvelopele din toate pozele sunt 245/40 R19, costa ceva la inlocuire).

Doar pentru a urca ceva borduri in oras si pentru o oarecare prestanta in trafic? 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George, nu e chiar asa dramatica situatia. Eu unul spre exemplu as avea nevoie minim 1 data pe saptamana sa ies in softoard sau sa gestionez un drum mai...dificil. Daca ne raportam la variantele "standard" de masini ( hatchuri, berline. st-uri) putem dezvolta ceea ce ai spus tu si ajunge la concluzia ca defapt nici break-urile inaltate nu prea isi au rostul ( allroad, alltrack, scout, xp, samd). 

Nu uita de componenta psihologica, si anume ca iei o masina mai inalta deci mai sigura, cel putin in teorie. Iar pentru asta multi, foarte multi sunt dispusi sa plateasca sau sa traiasca cu asa zisele inconveniente.

Elementele ca stabilitatea, performantele, costurile de exploatare sunt secundare in fata psihologicului sau mai bine zis in fata comfortului psihologic oferit de un SUV atat la nivel de siguranta cat si de imagine personala.

Ca o nota secundara, am avut evenimente nefericite cu ambele masini din familie in ultima perioada si vreau sa ti spun ca Dusterul, chiar daca are 3.5 stele NCAP, mi-a oferit un sentiment de siguranta mai puternic decat Leonul cu ale lui 5*. Doamne fereste de chestii serioase dar, subiectiv vorbind asa sta situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg subiectivismul de mai mult metal, ceva mai sus, mai masiv care poate sa aduca impresia de mai sigur. Oricum daca ai de mers cel putin o data pe sapt in softroad, plus pe namol/zapada e un lucru obiectiv ca o garda la sol mai mare si tractiunea integrala ajuta. Eu ma refeream cu precadere la un Ateca doar 2x4, eventual motor mic pe benzina.

E parerea mea ca un SUV chiar te poate expune la mai multe situatii pt ca multi cred ca avand SUV se poate trece pe oriunde si nu tin cont de caracteristicile dinamice usor modificate. Asta e de fapt si marea capcana, impresia ca e o masina sigura, iar pe destui ii determina sa faca lucruri nesabuite in trafic.

Break-urile inaltate chiar au rostul lor, tocmai pt cine vrea spatiu si sa iasa pe un drum forestier spre un loc de picnic, pescuit etc. Plus ca acele breakuri inaltate vin automat cu 4x4. Targetul lor e mult mai bine conturat decat la miniSUV-uri care sunt mai mult o moda. Noi nu avem insa conceptul de break. Ungaria si mai ales Austria abunda de break-uri, la noi sunt foarte rare. Sunt mult mai multe X5 decat seria 5 touring si seria 3 touring adunate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combi 4x4 vs SUV (aceeasi clasa):

-Combi 4x4: pret mai mic, comportament rutier o idee mai bun pe sosea, portbagaj mai mare.

-SUV: capacitatea de a aborda drumuri mai accidentate.

Sunt doua categorii tinta pentru SUV-uri: cei care chiar au nevoie de capacitatea lor  "rough road" mai buna si cei pentru care o astfel de achizitie reprezinta, in principal, o chestiune de statut social (sau imagine personala, asa cum bine spunea cristi511). Vazand cum a evoluat piata SUV-urilor, as spune ca a doua categorie este majoritara.

Nu vreau sa se creada ca sunt vreun ipocrit sau ca strugurii sunt prea acri pentru mine. Recunosc ca intre (noul) Tiguan si Golf Variant/Octavia Combi 4x4 il prefer pe primul. Totusi, limitarile bugetare si propria-mi ratiune imi spun ca, la aceeasi bani, pot achizitiona mai multa masina mergand pe varianta Combi 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego: la noi e simplu cu breakul: marea majoritate si a luat unul pentru ca berlina adiacenta era mai scumpa. Nu ii includ aici pe cei care si au luat de nou sau care chiar au nevoie de asa ceva.

Am avut xp-ul in curte 2 zile insa nu m am putut obisnui cu ideea de dric...si era 2 0 tdi 184 cu dsg si una alta..ft misto masina.

legat de suv 4x2...pai asta e o tampenie, intradevar. Nici eu nu pot vedea rostul unor asemenea masini, tinand cont ca un logan este la fel de capabil, ba poate ceva mai mult, in situatii de drum/acces nasol.

@Michael: probabil ca d asta exista in oferta ambele clase de masini, pentru ca in primul rand achizitia unei masini e o chestiune pur subiectiva oricat ne-am chinui sa fim rationali si "reci". Asa am merge toti cu 2 3 modele de masini..si...uite bine ca exista sute.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce noi numim fitze pot fi incadrate la "lifestyle". Un Logan ar fi suficient pentru un nene, dar el are bani si chef de un Ateca 4x2, adevaratul meltenism ar fi ca nenea care vrea Ateca fiindca ii place masina sa-si ia 4x4 de gura lumii ("cum sa iei 4x2, ce e aia" ?) stiind ca nu il va folosi. 

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati, aici gasiti informatii despre plusurile cu care vine Ateca. Interesanta este utilizarea intensa a cuvantului "urban" in descriere, fapt ce ma duce cu gandul la regimul (recomandat) preponderent de utilizare a acestei masini. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De cateva zile a aparut si configuratorul pentru Ateca in Germania si Elvetia.

Incarc catalogul si lista de preturi din Germania, daca se respecta diferenta de pret intre Germania si Romania si intre Leon si Ateca, eu presupun ca Ateca va fi lansata in Romania undeva la 18.000-18.500 pentru 1.0 TSI Reference.

SEAT_Ateca_Flyer.pdf

SEAT_Ateca_Preisliste_Ausstattung_technischeDaten.pdf

 

Eu mi-am facut deja calculele, undeva in minim un an voi schimba Leonul meu cu o Ateca, asta daca voi reusi sa iau Ateca Xcelence 1.4 TSI 150 CP cu DSG si 4x4 undeva la 25.000-26.000 Euro, cu ceva optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian multumim pentru materiale. Prima chestie dupa care m am uitat este 1.8tsi sau, in cazul de fata, lipsa lui 1.8 tsi 4x4 dsg6 din oferta, care totusi exista pe Xperience. Sunt curios daca vor face ca la Vw/Audi si vor introduce 2.0 tsi de 190cp sau...nu. 

Eu unul astept sa vad masina live, alaturi de q2. 

Sincer, 1.4 dsg 4x4 mi se pare putin submotorizata, dar in esenta ar trebui sa se comporte fix ca un st 1.4 dsg cu 2 pasageri, adica rezonabil spre ok.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se comporta similar cu 1.4 TSI 125 CP pe Leon 1P eu sunt multumit.

Cifrele arata bine, 0-100 km/h in 8,9 secunde si 250 Nm, masina mea are 0-100 km/h in 9,8 secunde si 200 Nm. Nu cred ca as avea vreo problema.

Greutatea pare destul de mare, 1490 kg.

Ramane sa vedem preturile si impresia pe care ne-o lasa masina. Mai sunt ceva luni de asteptat pana atunci, vor aparea sigur reviewuri si impresii intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!