Jump to content

Magazie CD pt Audi A4


Radu Gica
 Share

Postare recomandată

Am un Audi A4 2003 cu radio-casetofon din fabrica si as vrea sa imi pun o magazie de cd-uri.

Vreau ca afisajul pentru melodii sa imi apara pe vechiul casetofon.

Stiti cumva ce modele de magazii permit acest lucru?

Care este modul de conectare al unui cd-changer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe Forum.

Ai trei variante:

1. Magazie originala

  • in torpedou
  • in portbagaj

2. Magazie aftermarket, care necesita o interfata (electronica, nu doar fire) adaptoare pentru a face head unit-ul sa "se inteleaga" cu magazia.

3. Phatbox, montat in portbagaj (un HDD portabil de 20 sau 40 GB, ce stie sa redea multe formate audio).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este interesantce spui dar cum faci legatura din hard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe Forum.

Ai trei variante:

1. Magazie originala

  • in torpedou
  • in portbagaj

2. Magazie aftermarket, care necesita o interfata (electronica, nu doar fire) adaptoare pentru a face head unit-ul sa "se inteleaga" cu magazia.

3. Phatbox, montat in portbagaj (un HDD portabil de 20 sau 40 GB, ce stie sa redea multe formate audio).

Multumesc pentru informatie, dar la ce te referi cand spui "sa se inteleaga cu magazia", o sa pot controla discurile de pe vechiul radio casetofon al masinii? eventual se pot vizualiza numele melodiilor pe consola centrala?

Eu ma gandesc sa imi cumpar un sony cu 12cd-mp3 pe la 200$, mi-l aduce cineva din america.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, la asta ma refer. Din pacate insa, nu vei vedea titlurile track-urilor, ci doar CD TRACK xx (head unit-urile Audi din generatia asta nu stiu CD-Text si deci nu pot afisa asa ceva, chiar daca magazia stie).

Daca vei cumpara magazia Sony, vei avea nevoie de interfata respectiva (aprox 4 milioane).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu o magazie originala audi cu 6 discuri - 200€ daca vrei cauta-ma

0745413760

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mai e valabil anuntul? (am sunat astazi la numarul ala dar nu a raspuns nimeni).

Nu inteleg o kestie si anume: magazia asta se monteaza in bord deasupra casetofonului sau in portbagaj. Intreb asta pentru ca am vazut inca un anunt cu o magazie originala despre care vanzatorul spunea ca se monteaza in portbagaj dar care arata putin diferit.

10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e valabil anuntul? (am sunat astazi la numarul ala dar nu a raspuns nimeni).

Nu inteleg o kestie si anume: magazia asta se monteaza in bord deasupra casetofonului sau in portbagaj. Intreb asta pentru ca am vazut inca un anunt cu o magazie originala despre care vanzatorul spunea ca se monteaza in portbagaj dar care arata putin diferit.

10x!

Ce vezi tu in foto este magazia dedicata strict pt. bord 1Din, da sunt si mag. originale pt. torpedou sau portbagaj dar arata cu totul altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit. :)

Cea din post-ul lui myllenyum este pentru torpedou, iar cea din ultimul post este pentru portbagaj. Nu exista magazie de montat in consola centrala.

1870.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahaaaa! Got it!

Exista cumva loc special amenajat in torpedou pentru ea chiar daca nu e din fabrica prevazuta cu magazie? (marturisesc ca nu am observat nimic dar nici nu m-am uitat special pentru eventuale gauri de suruburi/etc.)

Pe de alta parte am vazut la un prieten un MP3 player care emite semnal pe unda radio: pui pe radio frecventa si controlezi din player (exsta chiar si pentru iPod un soi de adaptor care emite in felul asta). Se alimenteaza de la bricheta, calitatea este buna din cate am observat eu, e micut si mi se pare mult mai comod decat all this trouble ...

Are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasheedkpenny

In loc sa folosesti frecventa radio mai bine iti cumperi Casette Adaptor. Parerea mea!

Pe de alta parte, orice model de Audi - relativ recent - are loc sa instalezi magazia de CD-uri?

Adaptor Caseta Audio

Modificat de rasheedkpenny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Phatbox-ul este ~48 milioane la Poro :P . Pe ebay gasesti pe la 350 euro.

In ceea ce priveste FM transmitter-ul, daca ai cat de cat pretentii la calitatea audio, mai bine il uiti (este si un topic care confirma).

Exista un torpedou separat pentru magazie. Daca vrei sa o montezi in cel actual, va trebui sa il ancorezi cumva (se poate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerile sunt cat se poate de pertinente. M-am hotarat! Raman la clasica magazie de CDuri ... ma duc sa licitez pe okazii sa vad daca "prind" ceva, e un seller care spune ca aduce regulat magazii de audi.

O sa verific torpedoul sa vad daca exista un asemenea loc dedicat pentru magazie, ar fi chiar misto!

10x pentru pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice_2k are GOLF. La fel am avut si eu pe Golf-ul meu, crede-ma ca stiu ce vorbesc. La A4 nu exista asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la A4 nu exista atunci la A6 am vazut sigur in consola centrala! O fi oare compatibila? (atat ca dimensiune dar si ca functionalitate - oare se "intelege" cu aparatul tip casetofon - Symphony parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. La Audi exista 3 tipuri de head unit-uri:

- Chorus: radiocasetofon, 1 DIN

- Concert: radio - CD, 1 DIN

- Symphony: radio + CD changer incorporat + casetofon incorporat, 2 DIN.

Magaziile de CD-uri stau ori in portbagaj, ori in torpedou. Ceea ce ai vazut tu, mai mult ca sigur era head unit-ul Symphony.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ic!

E cristal clear acum :lol:

10x pentru info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu o magazie de cd-uri pentru portbagaj cum o instalaez in masina din semnatura. Daca imi puteti da un tutorial de instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Stiti cumva cum fac ca sa instalez o astfel de magazie , tinand cont ca am naviplus?

M-am interesat si mi s-a oferit o magazie de 8 dvduri panasonic, la numai 50 de milioane... :) . M-ar interesa doar pt audio playback, nu si video. Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am montat o magazie cu 6 cd-uri pe un Chorus. Scoti cass-ul (tb. sa ai cele 2 cleme speciale), scoti mufa amplificatorului (colt dreapta sus cum te uiti la spatele casetofonului).

Mufa amplificatorului tb. taiata ca sa poti introduce mufa cd changerului (se taie partea fara fire dinspre interiorul casetofonului). Mai intai faci un test ca sa vezi exact pe unde tb. sa tai.

Cablul l-am tras prin dreapta consolei centrale (pe sub marginea plasticului ce acopera consola) pana la scaunele din spate, apoi pe sub marginea scaunului spate dreapta pana in portbagaj (au am Avant asa ca a fost destul de usor).

Mihnea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am instalat sub scaunul din dreapta o magazie de 6 cd-uri de marca GRUNDING. Am cumparat de la casa AUDI un cablu care face modifica pt. ca aceeasi magazie sa functioneze la SEAT, VW, AUDI si SKODA. A costat 20€ cablul. Aceasta magazie o gasesti montata, pe masinile SEAT, doar cele care le au in dotare. nu am facut nici un fel de modifica si imi apare in bord titlurile melodiilor cum si incasetofon, iar magazia ocomanzi de la tastele casetofonului. Ai sanse sa-l gasesti pe EBAY. eu toate astea leam luat din ITALIA. am sa-ti dau exact numarul de model de la magazie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!