Jump to content

Golf 6 - Probleme inchidere usi


mihaitzar
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Azi am cand am vrut sa plec cu masina am observat ca nu se mai inchide usa de la sofer. Exact ca tipul din filmuletul acesta: 

 

Am gasit un thread si pe acest forum: http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=14201

 

Incercarile mele au fost in zadar, tot nu am reusit sa o fac sa se inchida.

 

Aveti idee cum as putea sa o dezghet? Si mai mult cum as putea sa ma asigur ca nu mi se intampla prin vreo parcare publica (azi am avut noroc ca am lasat-o in garaj).

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu iarna trecuta ceva in gen doar ca pe spate. La mine se inchidea usa dar nu mai inchidea usa cand dateam din telecomanda. Eu ce am facut a fost sa iau o surubelnita dreapta si sa o iinchid sa o deschid manual cu surubelnita. Si dateam si din telecomanda. Asa s-a mai dezghetat si si-a revenit. Poti sa iei spray din acela de dezghetat portiere. Sigur merge

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut norocul ca pana in seara respectiva s-au dezghetat singure. le-am dat totusi cu niste solutie de dezghetat parbrizul preventiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste spray care previne inghetarea yalelor sau wd40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit iar acum 2 zile acelasi lucru ca anul trecut. Nu mi se mai inchidea din telecomanda usa din spate. Zic asta ca poate mai apare in viitor cine va cu aceeasi problema(merge la orice usa). Cand o deschizi pe lateral usa are un capac de cauciuc mic cu semnul de lacat pe el. Se scoata capacul de cauciuc  si inauntru e ceva care se poate roti cu cheia. Si se intoarce stanga dreapta cu cheia de la masina si merge pe urma. Presupun ca ala inchide si deschide masina manual, cu cheia si ea fiind inghetata iarna o dezgheti rotind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am observat ieri la masina cand am vrut să inchid manual cu cheia în butuc că nu pot roti cheia spre dreapta. Mai încercasem odată când a fost ger ,dar atunci am crezut că o fi înghețat ceva și nu am dat importanță. Nu am forțat ca să nu fac ceva "nefăcut" ,dar dacă nu am închiderea din telecomandă ce fac "Bobiță, "las mașina descuiată?

Modificat de ulisica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos butucul si vezi ce este cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

da jos butucul si vezi ce este cu el

Știi cumva ce fel de cheie trebuie sa demontez butucul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  1. o surubelnita Torx T20.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca unii o patesc iarna, dar mie mi s-a intamplata acum in aprilie. E o problema la VW Golf?

Modificat de tony67ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam este. Fa o scanare sa vedem ce eroare ai pe usa respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scriu si eu aici, tot sa zicem o problema de inchidere a usilor este

intrebarea ar fi: cum de inainte usile mele se inchideau asa mai  cu auz fonic si de la un timp trancane?

intelegeti ce zic da?adica cand o masina este noua se inchid usile asa frumos,nu ca ale mele nu se mai inchid dar  nu ca odata asa silentios.ce ar fi de facut?stie careva?va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma e normal sa nu se mai inchida ca atunci cand masina a fost noua nu?

se mai preseaza/caseaza chederele, se mai lasa usa, uzura care intervine in timp etc.

trancanitul ala cred ca vine de la clema care e pe stalpul masinii... unii au rezolvat problema acestui zgomot punand niste banda pe aceasta clema, dar banda asta va trebui schimbata periodic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vine nimic de la clama si nici usa nu e lasata  te asigur.....se pot schimba chederele de pe usa,sau ce chedere ar trebuii schimbate sa se auda mai frumos cand se inchid??

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Deci..? Se poate face ceva? :)

Ma refer sa sune asa frumos cand se inchid sunetul ala infundat..nu trancanit...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, depinde si de masina .... poti incerca sa schimbi chederele cu unele noi - dar nu stiu daca o sa merite, la cat costa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa depinda de masina ca  nu am obiceiul sa le trantesc.. tin la ea ca la ochii din cap! 

ce pret au ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de masina - a se citii model...  nu am verificat pretul, dar o sa fie scumpe - verific mai tz, daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da as vrea daca poti.. g 6  style

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sper ca postez corect aici, daca nu rog frumos un moderator sa mute problema mea in locul potrivit.

Astazi dupa ce am spalat masina , am deschis usile sa se scurga apa.Cand am deschis usa pasagerului din fata am ramas cu  manerul aproape in mana.Sa desprins partea manerului de care tragi  si a sarit triunghiul ce era fix pe caroseria masinii.

Am ramas fara cuvinte !!!! Am reusit sa pun inapoi manerul , dar triungliul din contiunarea manerului se misca, nu  mai  este fix ca inainte .

M-am uitat la usa soferului si am vazut ca sub un  dop de cauciuc , se vede capul unui surub, iar la usa pasagerului acesta lipseste.M-am uitat si  sub masina , in ideea ca poate a cazut !! sau  ceva o  fi pe acolo.

Nimic.Cum dumnezeu  reusesc sa fac sa stea triunghiul ca inainte fix pe usa ?

Photo0168.jpg

Photo0169.jpg

Photo0170.jpg

Photo0171.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!