Jump to content

Anvelope Sharan


NicuP60
 Share

Postare recomandată

Salut ,

Am o mare nelamurire legata de caracterstica se sarcina (incarcare) anvelope pentru Sharan . In talonul masinii este precizat minim 93 , dar am auzit mai multe opinii cum ca nu trebuie sa cobori sub 96.
Intrucat a venit iarna cu multa zapada si chiar trebuie sa schimb urgent cauciucurile , ma intereseaza sa stiu , voi ce anvelope folositi?

Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am pe sharan "C-uri"

195/60R16C 99/97H

205/55R16C 98/96H

Pe langa asceste modele in carte mai am trecute si urmatoarele dimensiuni 215/55R16 95H, sau pe 17'' 225/45R17 91Y.

Acum este incaltata cu C-uri.

 

O seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatie !
Intre timp m-am hotarat si am cumparat 215 55 R16 94 R . Sper sa nu am probleme .
Seara faina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, Cine ma lamureste si pe mine ce fel de jante se potrivesc pe "minunatul" sharan (an 2002)ca inebunesc. Mi-am achiztionat jante originale vw de pe un golf 5(modelul din attach), cu prindere 5x112 pe 16" si nu se potrivesc, ating in etrier. Cei de la vulcanizare mi-au zis ca sharanul are etrierul mai mare decat golful 5. Deci ce diametru in interior tre sa aiba sa se potriveasca? multumesc

img_4771.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce ET au-de aceea iti atinge in etrier. De pe golf v cel mai probabil e 50. Cauta ceva cu 42.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar, are ET 50 si  6,5j. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutere, care sunt dimensiunile maxime puse pe acest model de masina, in conditiile in care nu ating deloc! Am avut 225/50/R17 ET36 7J  si la viraj maxim imi atingea! voi ce dimensiuni aveti pe masinile voastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

La 225/45/17 cam trebuie sa te opresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sharanul are nevoie de jante cu ET 59. Daca folositi cu ET mai mic, jantele vor sta spre exterior. Majoritatea jantelor de vw cu 5x112 /16 au ET 40-45. Eu caut jante de aliaj pentru Sharan si numai cu alt ET decat imi trebuie mie gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut daca am gasit niste jante 5x112 17 j8 et60 ce parere ai se potrivesc pe sharan o sa dea bine?

Renunta la citarea inutila, atentie si la limba romana!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De curând, mi-am achiziționat un sharan 1.9 4motion, și are anvelopele pe el de 215/60r16. Oare se pot omologa când sunt programat la Rar, sau ar trebui să le înlocuiesc, cu altele ce sunt trecute în cartea mașinii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate omologa la RAR orice dimensiune este in CIV sau in COC/document de la dealer/importator/producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am întrebat, pt că în carte nu e trecută dimensiunea 215/60/r16, ci numai 215 55/r16, 205 55/r16 c, 195 60/r16. 

Modificat de Grigore Mar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Care e dimensiunea gaurii centrale la Sharan? 57.1? 

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!