Jump to content

Zgomot / vibratii roata / tren rulare


irimiacornel
 Share

Postare recomandată

Buna am un golf 6 din 2012, 2.0/140 cp si de cind lam cumparat daca merg pe un drum putin mai denivelat se aude o bataie pe partea dreapta spate si daca pun pe cieva pe bancheta din spate nu se mai aude de fiecare data si daca se aude nu asa tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristi cris

    12

  • albinatrevel

    11

  • Jettauser

    10

  • bbogdanmircea

    6

Salut , verifica daca bancheta din spate e prinsa de suport , de unde se fractioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update :

Dupa 2 zile de mers cu rotile de iarna, am observat un fel de zgomot ritmic care creste odata cu viteza, pare sa fie de pe stanga fata . Nu trage volanul deloc nici stg nici dpt, doar se aude acel vum vum vum ca si cum ar fi o roata ovala sau ceva ...

Maine o sa schimb roata stanga fata cu cea stanga spate, n-am tinut cont cum au fost ultima oara pe masina, le-am pus care mi s-au parut mai bune pe fata, sensul de rotatie este ok ... ce poate sa fie altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulment roata. Daca zgomotul se mentine dupa ce schimbi rotile intre ele rulmentul rămâne principalul suspect mai ales daca se accentuează(zgomotul) sau dispare in curbe.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti spun ce am patit eu. Intr-o iarna m-am invartit cu masina intr-o parcare goala pe zapada (acum vreo 6 ani) si am prins o bucata de asfalt fara zapada. Nu i-am dat importanta prea mare. Insa dupa un timp am inceput sa aud un zgomot ritmic mai ales cand franam si mergeam pe liber. Se pare ca le-am "ovalizat" cu invartelile mele :) . Au fost noi rotile sau cumparate second? Daca sunt second e posibil sa le fii ovalizat fostul proprietar ori ca s-a invartit cu masina ori ca a pus o frana si nu i-a mers ABS-ul cum trebuie si a ras suprafata. De la rulment nu prea cred ca e, ala huruie nu ritmeaza.

Mai exista o varianta care am patit-o acum vreo 3 luni. Am luat un surub scurt care nu a facut gaura dar s-a infipt in cauciuc. Dar mi-a facut un zgomot de am crezut ca am pana. vezi suprafata cauciucului sa nu ai ceva pe ea asa macar poate observi daca e OK chiar daca nu are cuie sau alte chestii. Daca e scurt cuiul sau surubul atunci nu ai pana dar auzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile le-am mai avit si iarna trecuta si n-au facut zgomot . Ideea ca dupa ce le-am pus am mers la munca si imediat s-a aprins Left Tire Pressure Low in Bord, verificasem 3 roti dar nu si rezerva inainte sa le schimb, asa ca am tras intr-un Peco si am facut presiunea, era 1.9 si am dus-o la 2.2 .

Am dat reset si de atunci nu s-a mai aprins, dar zgomotul tot se aude, maine verific presiunea la toate 4, si schimb fata stanga pe spats si o sa ma uit atent la ele, chiar e dubios nu mi s-a mai intamplat .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, update, sambata am facut un drum mai lung si pe autostrada, am mers si cu 160 si de pe la 100 in sus nu se mai aude zgomotul ...

Totusi am decis totusi sa incerc sa schimb stanga spate pe stanga fata sa vad daca se rezolva ceva ...

Cu ocazia asta am constatat niste probleme legate de cricul de la ATU, si anume, din cauza ca cercul ala unde se ridica are niste dinti, desi am cumparat si un tampon de cauciuc foarte dur care intra in acel cerc si ar trebui sa protejeze, totusi cand am ridicat masina s-a dus un pic acel cauciuc gros care este pe locurile de ridicare cu cricul exact unde am ridicat, acest lucru nu s-a intamplat cu cricul masinii ... deci ceva e diferit in modul cum ridica acest cric hidraulic, sau este el prost conceput ... nu e un capat de tara dar nu-mi place, cred ca cel mai sanatos ar fi fost sa fi folosit o bucata de lemn micuta la suprafata de contact dintre cric si acea sine de ridicare si as fi protejat mult mai bine ...

In fine asta e ... chiar si cu roata de pe spate pe fata tot se aude respectivul zgomot cel mai enervant la 60-70 apoi dispare ...

Nu-mi mai ramane decat sa mut iarasi roata de pe spate pe fata, fiind un pic mai putin uzata si sa merg la ATU sa fac o echilibrare la rotile de pe fata ... ceea ce anuleaza faptul ca am luat cric si am schimbat rotile singur ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate scoate acel inel cu dinti de la cric si ramane doar cel fara. Ar trebui sa aiba o piulita acolo in mijloc, desfaci si se scoate bucata aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai tu acolo e din rulment. Daca rotile nu vibreaza la viteza nu ai ce sa le echilibrezi.

Rulmentul intai asa face, uruitul urmeaza dupa ceva km. daca dispare zgomotul de la 100 la ora e de la rulment. cati km are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 147000, si n-a vazut gaura la viata ei inca, de fapt doar cand am fost in RO o luna in vacanta, n-am schimbat rulment in 330k la Golf 4 si sa schimb la 146k la Golf 6 ?

Mai merg asa, daca e sa fie rulment oricum n-am ce-i face cand o sa crape o sa crape, chit ca o sa ma coste o caruta de bani sa-l schimb aici in DE probabil . Alte teste pe care le pot face cu roata data joaca ca sa vad de la ce ar putea fi mai sigur ? Ar fi o coincidenta stranie ca fix dupa ce am schimbat rotile de iarna sa fi inceput rulmentul .

Cum vremea e calduta ma bate gandul sa pun iarasi rotile de vara sa vad daca tot se aude .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu dai bani degeaba pune un cauciuc de vara si fa proba. Cu ele nu facea, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cauciucurile de iarna sa nu fie  uzate pe sectiune longitudinala ("dinti de fierastrau").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum arata aceasta uzura si cand se produce ?

O sa incerc sa suspend masina doar pe o parte pe un suport, si sa bag in viteza I si sa invart roata care e in aer (asa ar trebui din diferential nu ?) si sa vad daca se aude zgomotul, apoi pe cealalta parte . 

Probabil o sa faca ABS urat, dar e singurul mod de a vedea daca intr-adevar e rulmentul pe duca sau doar cauciucul are ceva .

Bineinteles as putea sa pun inapoi rotile de vara pe fata si sa merg cu ele sa vad daca se mai aude sau nu, imi sta pe creier deja zgomotul asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic update ptr astazi . Am dat iarasi jos rotile si am mutat roata de pe stanga spate pe stanga fata, rotile sunt cu sens de rotatie . Cu ocazia asta m-am uitat si la discuri si placute si ce am observat e ca placutele de pe spate par a fi arse in zona de contact cu discul, o sa pun poze cand ajung la calculator ... dar asa se incart usor discurile cand frana de mana nu e trasa, doar intr-un punct parca se simt ca ating un pic dar cu roata pusa se invart rotile foarte usor la mana .

Asa arata placutle de pe stanga spate :

20161105_120735_small.jpg

20161105_120744_small.jpg

Si arata cele de pe fata in comparatie, praful care iese din placute este peste tot, cred ca sunt ecologice sau ceva ...

20161105_120818_small.jpg

20161105_120833_small.jpg

Ma gandeam sa dau etrierul jos si sa verific daca nu s blocate placutele in el, dar cred ca e acelasi sistem care trebuie rotit si impins etrierul si nu am sculele necesare . Poate sa fie asta o posibila cauza a zgomotului ?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca nu este anvelopa ovalizata??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt placutele spate iti trebuie presa pt deblocare etrier, la fata nu e nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o dilema.Dintr-o data,cand virez aud o bataie continua,simetrica(suna ca un fier care loveste un altul)

Am banuit ca poate fi planetara,intrebarea mea este,daca este de la planetara,se schimba toata planetara sau doar capul?

O sa atasez un video cu problema,zgomotul incepe dupa secunda 10

 

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar capul de planetara. Este cea opusa directiei in care virezi (virezi la dreapta si accelerezi-> bataie, capul planetarei stanga). Daca bate si la acceleratie fara viraj, schimb-o cat mai repede, e distrusa total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

De 2-3 luni de cand a inceput caldura intampin o problema. De pe la 80-90 km/h incepe sa se auda un huruit destul de puternic, nu pare sa vina de la vreo roata ci dinspre ansamblul motorului. Eu am banuit cutia de viteze, ma gandeam sa schimb uleiul din ea, ajuta la ceva? aveti alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna ziua.

De cateva zile a aparut un zgomot ciudat, un fel de ciocanit, ce se aude la decelerare, sau daca scot schimbatorul din viteza. Zgomotul dispare daca accelerez sau daca apas usor pedala de frana.

Am demontat rotile din fata si daca misc discurile de frana (sau roata) stanga -dreapta, se aude acest zgomot... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e zgomot normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica tripodele

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tripodele sunt pe partea interioara a planetarei sau spre roata?

Am fost si la service, evident ca in ziua respectiva nu a mai facut zgomotul, mechanicul a verificat planetarele, el spune ca n-au nimic.

Dupa o saptamana iar suna la fel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

Tripodele sunt spre cutia de viteze

Asa arata 

tripoda.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!