Jump to content

Recomandare masina, buget 13.000


puricele
 Share

Postare recomandată

La golf 6 minim 1.6 la benzina. Sa ai si consum decent ai putere in depasiri. Motoare de 1.0 sau 1.2 exclus din cauza de fiabilitate si consum. In oras aglomerat astea mici ajung si chiar sar de 12l la suta.

Acuma pentru Octavia ar fi un 1.8 TSI sau 1.4 TSI. Ca sa ai putere si consum decent, mai ales ca sunteti 4 pers.in masina.

La passat nu stiu cam ce motoare pe benzina se gasesc pe piata. As merge pe un 1.8 TSI.

Cap.cil mica nu e ok pt.o masina grea. Hămăleşte saracul motor si consuma de rupe, sa traga dupa el o huidumă de masina gre si cu 4 oameni. Gandeste.te cand dai drumul la AC.

http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=18436

http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=16821

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai putin iti va consuma 1,2 tsi ; si se misca foarte bine, mai ales prin oras ; acum ca nu o sa ai parte de depasiri in forta dupa 160km/h..asta e. Restul consuma cam mult, 1,8 tsi iti va lua peste 11 urban, si nu cred ca o sa ai unde sa ii folosesti puterea. Masina de familie, cu costuri decente de intretinere este octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@puricele: in banii tai poti gasi o O2 FL MY13 1.6tdi dsg luata de noua din Ro, cu o basca de dotari, istoric complet si rulaj pana in 60k-70k km, foarte curata.

Face foarte bine tot si nimic, adica e o masina de familie foarte cinstita, cu intretinere ieftina si consum mic.

 

Sau..poti face la fel ca orice roman care se respecta si anume sa cauti un A4 sau 3-ar in banii astia. Am cunostinte care au inghesuit si A6 2011 in banii astia...deci se poate :)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat benzina ori superb mai greu in Ro.

Golf sau Octavia gasesti multe si f bune in bugetul tau. Cred ca astea ar trebui luate in calcul. Eventual si mexicanca de Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca in banii de care dispui (12.000 euro masina + 1000 euro revizie completa dupa achizitie) sa mergi pe skoda sau volkswagen. Poate gasesti un a4 sau seria 3 sau dupa cum spunea si 75NOR un a6, insa sa fii sigur ca masina aia ori are foarte multi km, ori a avut daune semnificative si d.p.m.d.v. nu merita pentru ca au si costuri de intretinere mai ridicate, o data din cauza marcii si valorii initiale si in al doilea rand datorita uzurii reale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina va fi folosita 80% urban si vorbim despre 2 copii, ideal ar fi un MPV benzinar, automat, cu usi laterale culisante.

1. Daca faci 80% urban, nu merita diesel. Se incalzeste greu si pana la destinatie e inca rece. Plus ca un diesel e mai scump la achizitie.

2. Tot fiindca va fi folosit preponderent urban, as lua automata. E un real folos si eliberare de stres sa stii ca nu trebuie sa mesteci tot timpul in mamaliga.

3. Fiind vorba de copii, e important ca accesul lor in spate sa fie facilitat fara sa stai cu stresu-n glanda de fiecare data cand se urca/coboara din masina sa nu loveasca portierele de alte masini sau obstacole.

4. Portbagajul e iar un criteriu important. Pe cat posibil, sa se deschida usile in plan vertical.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni nu mai recomandati 1.8 TSI pentru oras ca am eu unul si stiu despre ce e vorba. Eu scot un consum mixt 30% oras si 70% in afara de 6,3, dar mers la consum, deci frana de motor la maxim utilizata si fara bruscari decat cand depasesc. Am fost in tara de sarbatori si sub 18% nu a vazut in oras, bun au fost si sarbatorile sa spunem ca a fost super aglomerat dar credeti-ma ca in traficul din Ro consumul in oras tot pe la 15% se invarte.

Benzina daca vrea omul, dar aspirat, alea ajung pana in 10% si daca mergi la consum (frana de motor si fara accelerari bruste) ajungi sa consume si sub 10%.

Plus la postul lui Bogdan pentru punctele 1, 3 si 4, eventual si la 2 dar eu sunt "mamaligar" si-mi place sa amestec :D.

 

Eu as lua Skoda Octavia II facelift cu motor de 1.6 MPI, 

1.6 MPI 1595ccm 75 kW (102 PS) at 5600/min 148 Nm at 3800 Rpm Euro 4/5 12,3 s 190 km/h

TSI l-as evita din motive de intinzator de lant, doar daca e TSI cu curea atunci as alege un TSI:

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dai in 2016 10-12 K euro pe o masina cu un motor lesinat in 8 valve, care consuma 11-14 urban si abea tragi de ea in orice treapta ? Mai bine pastrezi peugeotul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bgd are dreptate. Skoda O2 cu acel motor e antica si de demult. Nu merita. O masina mare pe benzina consuma. Asta e nu prea ai ce.i face. Dar depinde de stilul de condus. O benzina cu manuala e mai indicat.

Oricum un Germania gasesti mai multe optiuni de masini pe benzina.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu recomand diesel. Nu gasesti in germania masini pe benzina, sunt f rare. Chiar daca faci putini km pe an, tot diesel merita fata de un tsi(pt ca alte motoare pe benzina nu exista). Si reviziile sunt la fel(pe verificate). Recomand un 1.6 diesel daca tot zici ca nu iti trebuie mai mult sau 2.0tdi si ceva break(passat, a4, octavia). Si sa fie cat mai noua.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in aceeasi situatie ca si tine , adica caut alta masina.  Nu gasesc, se cer niste preturi nesimtite pe niste vechituri. Cred ca-mi iau noua. Gasesti Skoda Rapid noua putin sub 12.000 euro sau identica, Seat Toledo si cu 11.150 euro. Am fost azi la reprezentanta, sunt motoare noi TSI Euro 6 cu distributia pe curea, ai scapat de problemele lantului la TSI.( adica au renuntat si la Rapid/Toledo la motoarele cu lant).

 

Modificat de Ebi
post dublat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!