Jump to content

Vw Passat B7 vs Vw Touran


loging
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Sunt intr-un impas si ma gandeam sa apelez la ajutorul si parerile voastre, nu stiu ce varianta este mai ok ca si intretinere, probleme/defecte in timp.

Vw Passat B7 wagon

An fabricatie 2013 - 1.6 TDI

Km - 126000

Vw Touran

An fabricatie 2013 - 1.6 TDI

Km - 67000

Masina o sa fie folosita foarte mult in Bucuresti, aproximativ 70% din drumurile facute cu aceasta.

Va multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt modele complet diferite, Touran-ul mi se pare f.mare doar daca ai nevoie de spatiu la maxim, familie numeroasa, bagaje multe.....Passat-ul e limuzina alt concept mai elegant , comfort sporit, spatiu decent pentru o familie de 2-5 persoane, ambele cu aceasta motorizare sunt cam limitate avand in vedere marimea si greutatea as opta pentru  2.0 l, diferenta la consum este mica, dar castigi la putere, avand in vedere ca ambele sunt voluminoase. Acum numai tu stii de ce ai nevoie, dar in conditii normale eu as opta pentru Passat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic as opta pentru Passat B7, dar numarul de kilometri ai Touran-ului imi dau de gandit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin sa stii ca te inseli daca te referi la spațiul pentru pasageri. Cel putin in spate e mai mare si mai comod passatul. Eu as opta pentru passat daca e vorba de spatiu mai ales daca ai si pasageri in masina mai tot timpul. In rest conteaza si optionalele si ca si sfat personal la oras,, cutie automata". E mai costisitoare dar nu se compară comfortul indiferent de model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca spatiu intre ele nu vad o diferenta chiar atat de mare incat sa poarte cuvantul decisiv.

Insa, avand in vedere ca vei merge preponderent urban, as vedea urmatoarele avantaje ale touran-ului:

 

 - Pozitie usor inaltata fata de Passat

 - Vizibilitate mai buna

 - dimeniuni mai reduse

 - mai facil de manevrat, cel putin la parcaje - e precum un hatch mai mare

 - per ansamblu o masina ce se preteaza mai bine utilizarii urbane

 

Avantaj Passat:

 

- confort ceva mai bun

- ambianta interioara mai "classy"

 

Cat despre motorul 1.6TDI in general..

Ambele's masini greute. Motorul ala nu va fi sprinten pe niciuna dintre cele 2 caroserii. 

Consumul urban va fi similar cu cel oferit de un 2.0TDI. (diferente infime).

Daca mergi cuminte, mersul sportiv si depasirile nu sunt deliciul tau, poti sa-l alegi linistit. 

 

Concluzionand, parerea mea personala: As alege Touran-ul. Si o spun in calitate de proprietar de Passat.(chiar daca B6 - am mers si cu B7-uri. Si in afara de motoarele mai silentioase si mai "bune", fetele de usi redesenate, scaunele mai urate si feeling-ul general aferent unei masini cu cativa ani mai noua, nu mi se pare nici o diferenta intre cele 2).

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.

Mai jos si link-urile cu masinile, poate asa mai descoperim informatii care imi fac decizia mai usoara.

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-touran-ID7GfT6H.html

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7Gf8Yr.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat intrarile service de la Touran? Pare cam obosit pt 70.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul Touran-ului mi se pare mai urat si mai slab calitativ decat al B7-lui. De asemenea am observat niste zgarieturi si uzura pe plasticul de sub volan, din zona comutatorului pt blocul de lumini.

Interiorul Passat-ului pare mai intretinut, dar parca se observa o imbinare proasta la usa soferului cu cealalta usa. Poate e doar o iluzie.

 

Cel mai important : Du-te sa le vezi si sa le conduci pe amandoua si alege cu inima nu cu ceea ce se spune aici. Decat sa tii in fata blocului ceva ce nu-ti place, mai bine fa alegerea dupa capul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bebeee da, am verificat ambele masini, touran a facut doar revizii, passat a facut revizii + ceva sitem de inchidere portbagaj, nu mai mergea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ai punctat Golfmk1Vr6 asa e cel mai bine le conduci pe amandoua si care iti cade cu tronc o cumperi su gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri, asa am sa fac, abea astept sa inceapa saptamana ca sa vad la ce concluzie ajung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touran-ul este facut pentru un scop anume, persoane multe, bagaje, calatorii, travel tour e un minibus stilizat. Passat este alta liga, nu se compara, elegant, limuzina, comfort, calitate, arata mult mai bine, revanzare rapida. In functie de ce trebuinta ai, nu te uita la km. ca oricum nu sunt reali, vezi uzuri interioare, retusuri, Touranele sunt luate sa fie rulate mult. La 70k. reali ar trebui sa aiba interiorul impecabil, plus un rulaj fara probleme. O spun din propria convingere, vad cum arata masina mea dupa 67k. nu are in interior nici cea mai mica uzura, plastice, volan, tapiterie, nu mai vorbesc cum ruleaza sau cum se aude motorul.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!