Jump to content

Tempomat - Probleme; Retrofit; Mod de funcționare (Tiguan 5N & 5N2)


Micro
 Share

Postare recomandată

buna ziua,

as dori sa stiu daca la un tiguan 5n 2016, motor 2.0 tdi 110cp, cod cuve se poate monta cruise control si daca trebuie altceva decat maneta. Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan 5N - grup manete...nu maneta... si probabil calculator de coloana - trebuie vazut ce cod are calc actual de coloana, daca suporta sau nu, tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare !

Am o "mica" problema la un Tiguan 5N 2.0 TDI 140cp.  I-am montat maneta tempomat, codificat, totul ok. Insa se intâmpla ceva ciudat rau de tot ! Tempomatul e functional pana la treapta a 5-a. Cand ii dau a 5-a, la revedere, nu se mai activeaza pur si simplu! 
 Da, am probleme cu galeria de admisie pe care am s-o schimb saptamana viitoare. Are vreo legatura? Si daca da, cum naiba se face ca 1,2,3,4-a functioneaza, a5-a si a 6-a nu se mai activeaza?
In rest, nu are nci un fel de alte erori la diagnoza.
 Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva a fost schimbata cutia de viteze ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Masina este stock. Si am inteles ca orice eroare din cauza careia se aprinde martorul Check engine, poate provoca disfunctionalitatea tempomatului...

 

 

 

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur a fost înlocuita cutia cu una ce are cod diferit (nu este codul de fabrica al masinii) si de aceea se comporta asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz ! Masina e cumparata de la unic proprietar, ruda de gradul 1. Dupa reviziile din garantie, a vazut un singur mecanic, care i-a schimbat consumabilele. In rest, nici o reparatie majora...
Eu caut solutii si eventuale cauze, nu certitudini nefondate !

 

 

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci mergi in reprezentanta.

Colegii incearca sa te ajute...si concluziile lor,pe care le sustin si eu,sunt fondate pe ceva ani de munca..studiu..experienta personala. Deci incearca la reprezentanta. Acolo sigur vei primi un raspuns exact,asa cum doresti.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/5/2022 at 4:09 PM, DANTIG said:

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Se pare ca era numai o fraza de final.

Da-mi seria de sasiu, an fabricatie si cod motor....nu doar descrieri care nu ne interesează si care nu ne ajuta cu nimic.... nu inteleg modul tau de a raspunde, cand cauti o cauza si eventual ajutor din partea noastra...dar asta tine de fiecare. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat ! Multumesc !
Schimbat galeria, disparut check engine, tempomat functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua,am o problema cu pilotul automat și cu lane assist la un tiguan 5N din 2016 nu se mai activează,înainte de asta bateria a fost luată jos vreo 2 ore,ați mai întâmpinat careva problema asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei szocs masina este cu start stop ? ai codat noua baterie?   

Scaneaza si vezi ce erori apar. Posibil sa fie si ceva cu lipsa codari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mers cu ea dupa aceea? Stergeti erorile si mergi cu ea. Daca nu se sterg, posteaza erorile. 

Masina are ACC sau CC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!