CristiALF

Tiguan 2016

263 postări în acest subiect de discuţie

Avantajele pentru 17 vs 18  in ceea ce priveste rotile de iarna sunt :

1. confort sporit

2. costuri mai mici atat la jante cat si la anvelope

3. teoretic dar si practic anvelopele cerute de rotile pe 17 sunt mai inguste deci (teoretic) mai bune pentru conditii de iarna (zapada/mazga).

Dezavantaje:

1. look

2. altele nu imi vin in cap acum.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

@Mirceake Mi-am luat deja jante 8X18 5X112 ET42 si anvelope de iarna 235/55/R18, ca nu mai aveam rabdare :) . Bineinteles, din alta parte, la dealer erau 9700 lei rotile de iarna pe 17", pe 18 nici nu aveau pentru noul Tiguan. 

Din ce am inteles, la motorizarea de 190 CP nu poti pune jante mai mici de 18 pentru ca nu incap de etrieri..

Ca idee, si-a pus colegul @ADI_PKP aceleasi roti de iarna pe care le-am mentionat mai sus si arata deja destul de mici, daca ai pachet R-line exterior. 

0

Link către postare

Incap fara probleme rotile pe 17 la motorizarea 190tdi cat si la 240bitdi. Cum spuneam, e chestie de gustibus mai ales daca va comandati masinile cu roti pe 19/20 de vara :)

0

Link către postare

Standard de iarna sunt pe 215/65/17, nu am de gand sa sparg norma, dar la Jante era problema ca cele OEM de Tiguan II sunt date in fisa de fabrica: 215/65/17 99v 6.5j x17 et 38 si 215/65/17 99v / 7jx17 ET 40 . si pe cele de 18 sunt 7Jx18 et43. am cautat si pe calculator pe net si nu par probleme cu jantele de 7Jx17 ET 43 pe iarna. 

Modificat de catalyn21
0

Link către postare

Ideea ar fi ca masina vine cu jante de 18 (Nizza) , astfel m-am uitat in catalogul primit de la dealer si ma gandeam sa cumpar doar anvelopa nu si janta si pretul este 1018 RON / bucata, pentru 235/55R18 Winter Contact TS850P, nu stiu cat de ok sunt....Pe de alta parte au si oferta pentru avelopa+ janta pe 17 pentru tiguan dar pretul este intre 7000 - 9100 RON pentru set. Deci decizia mea se indreapta catre anvelopa nu si janta...

0

Link către postare

235/55R18 Winter Contact TS850P am luat si eu, dar la un pret mai normal de 799 lei bucata.

In functie de buget cred ca poti opta si pentru roti separate pe 17'' de iarna, ar trebui sa iesi sub 5000 lei/set.

0

Link către postare

@Catta83 Poti sa-mi spui de unde ti-ai comandat anvelopele si in cat timp le livreaza ? Deci inteleg ca ti-ai achizitionat doar anvelopele iar jantele sunt cele cu care a venit masina...

Modificat de Mirceake
precizare
0

Link către postare

A mea vine cu jante pe 19", eu am luat jante pe 18 + cauciucuri de iarna. Ti-am dat PM cu mai multe detalii, nu vreau sa se considere reclama.

0

Link către postare

Ok, multumesc @Catta83. M-am gandit sa iau jante de 17 + anvelope pt ca sunt mai ieftine dar cum zice si colegul @cristi511 mai sus, au dezavantaj la look. Astfel ajunge mai ieftin sa iau doar anvelope pt jantele actuale, dezavantajul care mi l-a precizat dealerul este ca daca schimb des anvelopele pe jante am sansa destul de mare sa fie ciobite la manevre si  imi recomanda sa iau cu tot cu jante. Pretul totusi este piperat la set...

0

Link către postare

Dealerul încearcă sa vândă si jantele, e normal ... nu asta ar fi dezavantajul, ci manevrarea de 2 ori pe ani, schimbul de anvelope (timp pierdut la vulcanizare)

0

Link către postare

Salut, am schimbat eu zilele trecute de la 20 vara la 18 iarna (MAK Koln) si vorbind strict de efectul vizual nu prea e ok......masina parca ar fi desculta...poate m-am si obisnuit eu cu cele de 20. Asa cu balon de 55 masina e clar mai confortabila dar sincer eu o prefer mai sportiva, treci suspensia pe confort cu jante de 20 si e ok si pe drumuri mai rele. In rest, aseara am completat cu addblue cam 8 litri au incaput....si am din nou o autonomie de 9000 km. Bafta lume!

IMG_0467.jpg

IMG_0468.jpg

0

Link către postare

@Mirceake: Nu ti-a zis bine dealerul. Am octavia de 5 ani si niciodata nu mi-au stricat jantele sau anvelopele la schimbul iarna-vara...E adevarat ca exista riscul sa se deterioreze in timp, dar, daca faci operatiunea la un atelier dotat ca lumea, nu sunt probleme. Totul e sa dai peste un mester priceput care sa aiba sculele potrivite (eu spre ex am mers numai la autosoft).

Modificat de vizitator
0

Link către postare

Da asa m-am gandit si eu dar domnul de la piese de schimb tot insista ca pe termen mediu si lung e mai bine sa ai rotile set complet pentru fiecare sezon :). A precizat totusi ca depinde de service si ca sa fiu atent unde fac schimbul asa cum ai spus si tu. Apropos, si eu am avut Octavia 1 timp de 10 ani fara nici o problema intampinata cu ea. Sper sa ma tina si Tiguanul  cel putin atat in aceleasi conditii .

0

Link către postare
On 10/25/2016 at 2:31 PM, Catta83 said:

A mea vine cu jante pe 19", eu am luat jante pe 18 + cauciucuri de iarna. Ti-am dat PM cu mai multe detalii, nu vreau sa se considere reclama.

Imi zici si mie de unde ai luat jante + anvelope? A mea vine in Decembrie si trb sa ma pregătesc .

0

Link către postare

Nu mai bine mutati discutia asta in PM, unde puteti adauga cati useri considerati ca e nevoie? 

Multumesc!

0

Link către postare

adi,

de unde ai luat ad blue ca si eu trebuie sa completez, deja am avertizare in bord?

0

Link către postare

De la un peco mare austriac...sa nu le facem reclama....mi-e f frica sa nu iau ban din nou din nu stiu ce motive....cristi511 poate ne vdm la cabana Voina sa bem si noi un suc....

0

Link către postare

Eu am vazut Ad blue de vanzare la Radacini Vitan. Erau la bidoane de 4litri.

0

Link către postare

A ajuns si a mea ieri la PBN dupa fix 10 saptamani de la comanda. Nemaiavand rabdare sa astept pana sunt gata actele, am dat o fuga sa o vad macar. A venit cu cauciucuri Pirelli Scorpion Verde si roata de rezerva de dimensiuni reduse pe 18".(am tinut sa precizez pentru ca eu n-am gasit detaliul asta cand asteptam sa vina si poate e cineva interesat). Mai multe detalii, dupa ce ne cunoastem mai bine. 

2016-11-05 01.10.10.jpg

3

Link către postare

Culoarea e indium grey ?

ce varianta de dotare este si motor ?

0

Link către postare

@catanus Da, culoarea e indium grey. Detalii legate de varianta/motor/optionale gasesti vreo doua pagini mai in spate, nu vreau sa poluez topicul inutil.

0

Link către postare

A venit si a mea saptamana trecuta : 1.4 tsi trendline 125 cp culoare caribbean blue.

Ca si impresii despre performante nu am simtit vreo penalizare fata de fosta masina Golf 5 1.9 tdi 105 cp ( doar motorul mult mai silentios). Consum Pitesti-Sibiu-Pitesti 6.5 dus, 6.7 intors si continuat pana in Bucuresti pe autostrada 7.1.

Culoarea mi se pare super tare.

IMG_2279.JPG

IMG_0057.JPG

Modificat de Bogdan Vacut
1

Link către postare

Comanda facuta pe 9 August, initial estimata livrarea sapt 44 apoi confirmat 45, saptamana trecuta am fost informat ca s-a modificat la 46 😲. A mai avut cineva experiente similare ?

0

Link către postare

@Bogdan Vacut: culoarea este superba, intr-adevar; am avut si eu culoarea aceasta pe o masina din familie, este si preferata mea, dar sa ai mare grija sa nu lasi masina sub fire de iluminat public sau alte lucruri pe care se aseaza pasarele pentru ca aceasta culoare le stimuleaza excretia, si una doua lasa gaineti pe masina. Acesta e marele inconvenient al acestei culori.

PS: daca inca nu ai ridicat masina de la dealer, poate vorbesti cu ei sa iti monteze si niste bare cromate pe capota. Arata mult mai bine asa.

Modificat de vizitator
0

Link către postare

@Bogdan Vacut ce ai mai pus peste Trendline? Am vazut la exterior jantele de 18" si faruri cu LED, altceva...? Poate pui si ceva poze cu interiorul. Culoarea arata foarte bine! Sa o conduci cu placere!

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.