CristiALF

Tiguan 2016

445 postări în acest subiect de discuţie

Hai ca am reusitsa incarc si poza cu consumul.. Mare bucluc cu incarcarea pozelor!

IMG_0051AA.png

IMG_0045AA.png

Merci @cristi123!

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Frunoasa, sa o stapanesti sanatos !

Masina are MY 2018. Intrebarea mea este "Composit Media" sau "Composit Media Pro" in poza cu bordul ?

0

Link către postare

Salut, in primul rand felicitari pentru masina, s-o stapanesti sanatos.

Legat de consum, eu unul ma indoiesc de scos sub 5l/100Km decat daca mergi foarte incet si constant. Totusi, masina e grea, mare si nu foarte aerodinamica. Ar trebui sa ai o medie de viteza undeva la doar 45-50 Km/h. Da-l incolo de consum si bucura-te de masina, mergi astfel incat sa simti placerea de a o conduce.

In alta ordine de idei, vad ca au introdus modelul nou de infotainment, fara butoane. Parca totusi nu se integreaza asa bine in bord ca cel vechi, plus ca e putin cam prea glossy in contrast cu restul bordului (parere personala). Plus ca glossy = amprente..

Din poza de exterior pusa de tine observ si lipsa spalatoarelor de faruri, care erau standard inainte in pachetul de faruri LED Top :scratch:. Deja reduceri de costuri..

0

Link către postare
4 minutes ago, Catta83 said:

In alta ordine de idei, vad ca au introdus modelul nou de infotainment, fara butoane. Parca totusi nu se integreaza asa bine in bord ca cel vechi, plus ca e putin cam prea glossy in contrast cu restul bordului (parere personala). Plus ca glossy = amprente..

Din poza de exterior pusa de tine observ si lipsa spalatoarelor de faruri, care erau standard inainte in pachetul de faruri LED Top :scratch:. Deja reduceri de costuri..

Cu sistemul si eu sunt deacord.. parca era mai altfel inainte... al lui e cu doua "butoane" totusi, mai e unul cu unul singur in stanga doar... chiar sunt curios.

Legat de spalatoare.. ai dreptate, curioasa treaba mai ales ca pt aceste faruri ca si "optionala" cumparatorul plateste peste 1600€.

0

Link către postare

Cel cu "un buton" in stanga, si diagonala de 9.2"(inch) este Columbus. 

0

Link către postare

Publicat (modificat)

A... ok. Ms de info,chiar ma gandeam, daca la mine vine cu unul sau cu doua butoane,  eu avand doar varianta "Composit Media", intre timp am intrat pe configuratorul actual si m-am edificat, dar ms oricum

Legat de spalatoarele la faruri... pe configuratorul actual in D sunt incontinuare prezente doar pe Highline si "soundermodell"

Modificat de blue_eyed
Informatii false
0

Link către postare
21 minute în urmă, Catta83 a scris:

Salut, in primul rand felicitari pentru masina, s-o stapanesti sanatos.

Legat de consum, eu unul ma indoiesc de scos sub 5l/100Km decat daca mergi foarte incet si constant. Totusi, masina e grea, mare si nu foarte aerodinamica. Ar trebui sa ai o medie de viteza undeva la doar 45-50 Km/h. Da-l incolo de consum si bucura-te de masina, mergi astfel incat sa simti placerea de a o conduce.

Multumesc @Catta83, sa dea Dumnezeu sa fim sanatosi ca asta e cel mai important!

1. Despre consum: eu sper totusi sa scot sub 5 la un viitor drum lung numai ca va fi foarte greu, recunosc. Ar trebui sa fiu singur in masina, sa nu am bagaje, sa nu ma grabesc, sa-i fac rodajul masinii complet si cum trebuie, etc, etc. Consumul asta de 5,4 in medie (5,3 o buna bucata de timp) mi-a iesit pentru ca am mers cu foarte mare grija fiind perioada de rodaj. Ma incurajeaza in acest sens si @catarad care a postat o captura in care se vedea consum mediu sub 5 litri la suta... :):) 

2. Despre display-ul info: da, ai dreptate exact aceeasi senzatie am avut-o si eu cand am vazut masina. Nu stiam sa o sa fie alt display iar tipul care mi-a vandut masina nu mi-a spus nimic exact pana in clipa in care mi-a predat masina. Nici macar nu stiam ca aparuse generatia a doua de infotainment! Cred ca vreo 30 de minute dupa ce am plecat la volanul masinii, nu ma puteam obisnui cu imaginea noului tip de ecran eu fiind setat pe prima varianta pentru ca numai pe aia o vazusem si o stiam. Imi parea un pic neobisnuit in toata acea configuratie a bordului insa m-am obisnuit repede ca deh, cu lucrurile faine te obisnuiesti de indata.. Vreau sa-ti spun ca tot uitandu-ma la noul afisaj am ajuns la concluzia tocmai aspectul glossy ii da un aspect fabulos in design-ul general al plansei de bord. Se completeaza foarte bine cu display-ul Activ Info si cred ca acum da o nota si mai hi-tech interiorului la Tiguan. Singura problema majora cum ai remarcat si tu sunt... amprentele! Problema se rezolva foarte bine cu obisnuitele servetele umede da la LIDL pentru sters ochelarii. Cu ele imi stergeam pana acum ochelarii si ecranul telefonului iar de acum n-am ce face, trebuie sa le folosesc si la ecranul glossy al Tiguanului. Pe cat de nașpa arata cu amprente pe atat de frumos e cand este perfect lucios. Inca un lucru as vrea sa mai spun legat de acest dispaly. Are o rezolutie foarte buna, culori vii, frumoase, iar grafica este reusita.

3. Da, spalatoarele de faruri am abservat ca lipsesc dupa ce am plecat de la dealer cand am oprit intr-o parcare. Nu stiu de ce nu mi le-au pus pentru ca din cate stiu ele veneau la pachet cu farurile Dinamic Light Assist, iar farurile DLA sunt, ca le-am admirat eficienta si modul cum lucreaza cand am condus noaptea. Nu-mi lipsesc foarte tare spalatoarele, dar aveau si ele avantajul lor in anumite situatii. In schimb am gasit la masina (pe langa display-ul glossy care a fost o surpriza), oglinzi pliabile. Nu le trecusem pe lista de optionale atunci cand am lansat comanda, dar fabrica mi le-a pus.   

1

Link către postare

Dupa ce mi-au zis ca masina soseste la inceput de noiembrie, dupa o ultima vizita la dealer, masina se pare ca v-a ajunge in prima saptamina din septembrie.....cred ca este o veste buna :P :) :biggrin: !!!!!!

0

Link către postare
On 06.07.2017 at 8:53 PM, blue_eyed said:

A... ok. Ms de info,chiar ma gandeam, daca la mine vine cu unul sau cu doua butoane,  eu avand doar varianta "Composit Media", intre timp am intrat pe configuratorul actual si m-am edificat, dar ms oricum

Legat de spalatoarele la faruri... pe configuratorul actual in D sunt incontinuare prezente doar pe Highline si "soundermodell"

Spalatoarele de faruri nu sunt standard nici macar la Highline. Cand am configurat masina am observat ca este dotare optionala : Instalatie spalare faruri - 278.71 euro.... nici macar la optiunea de Faruri Led Top de 741.37 euro nu sunt incluse.  ....... ca asa-i in Romania  :banghead::banghead::banghead::banghead:

0

Link către postare

La mine au fost incluse in optiunea LED Top.

0

Link către postare

Am specificat, in D. Highline-ul vine cu led simplu si spalatoare in standard. SonderModell-ul are faruri halogen si... spalatoare. Prima poza Highline, a doua "Sound"

Screenshot_20170710-185635.png

Screenshot_20170706-201911.png

0

Link către postare

Spalatoarele de faruri au fost incluse in optiunea Faruri LED Top in Romania, dar s-a scos odata cu MY2018. Sper ca acum e clar :)

0

Link către postare

Aha, acum se explica. Nu stiam. Merci.

0

Link către postare

salutare,

ma alatur si eu, cu nerabdarea mea, comunitatii de posesori (viitori) de  tiguan :)  (upgrade la golf 5 care duce cu bucurie, inca, si la mare anul acesta, familia cu 2 copii)

comanda am facut-o la inceputul lui aprilie (dupa ce am stat in balanta daca sa caut ceva 20.000 km germania, care au si aparut) (si cam de atunci citesc cu mare interes topicul, desi trebuie sa recunosc ca masinile prezentate par rachete pe langa ce am comandat), bugetul fiind mai mic, m-am concentrat pe functionalitati, si am lasat elementele de design, jante deoparte .... deci trendline, benzina, 150cp, DSG, si cateva dotari (camera , geamuri fumurii, actionare electr. hayon, oglinzi rabatabile electr., pachetul function, volan multifunctional).

pretul  final 26.475,64 redus de la 28.216,89

pentru ca in august am inteles ca nu se lucreaza in fabrica vw, termenul de livrare saptmana 37, septembrie 18-23 (ceva de genul) . astept cu nerabdare :)

curiozitatea mea, daca aveti informatii, va veni cu noul model de media?

numai bine

0

Link către postare

Publicat (modificat)

On 7/6/2017 at 9:31 PM, Alin-SV said:

Consumul asta de 5,4 in medie (5,3 o buna bucata de timp) mi-a iesit pentru ca am mers cu foarte mare grija fiind perioada de rodaj. Ma incurajeaza in acest sens si @catarad care a postat o captura in care se vedea consum mediu sub 5 litri la suta... :):) 

Da, am scos 4,9 fara probleme pe drumul Varsovia-Oradea, fara a depasi limita de viteza.

IMG_20170709_174809932.jpg

Modificat de catarad
0

Link către postare

A testat cineva modelul cu 240 CP?

Modificat de alexcondrea
trebuie mutat la Tiguan 2016
0

Link către postare

Daca am pus pachetul Ofroad mi se anuleaza luminile ambientale sau doar cele ambientale din praguri ? 

Pachetul Ofroad vine cu praguri de aluminiu si probabil de aceea sunt anulate cele din praguri. Are cineva pachet ofroad pe dotare highline ? 

Cred ca au un efect grozav luminile ambientale si nu vreau sa ramin fara , iar pachetul offroad l-am pus mai mult pentru scutul de la motor, nu neaparat din alta cauza.....nu sunt fan offroad. 

Modificat de nicodimlaur
0

Link către postare

Eu am pachetul offroad  pe highline si am si luminile ambientale. Nu am vazut sa fie o problema la selectarea pachetului...

0

Link către postare

Multumesc de raspuns Mirceake. La selectarea pachetului nu scrie nimic dar am gasit o brosura unde scria treaba asta .

Vezi atasamentul New Microsoft Word Document.docx

Cred ca se refereau doar la pragurile de la usile din fata , care vin acuma de aluminiu cu inscriptia  OFFROAD !?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la Quote.
0

Link către postare

Am verificat, am toate luminile ambientale inclusiv in praguri. Da, pragurile sunt inscriptionate cu offroad dar ornamentele din aluminiu sunt decupate pe lungime pentru a lasa loc luminilor ambientale din praguri deci chiar daca am pachetul offroad nu am nici un fel de modificare la luminile ambientale.

Pe de alta parte eu am achizitionat masina anul trecut si stiu ca au fost aduse cateva schimbari la optiuni, pachete si dotari pentru cele vandute anul acesta sub o noua serie (MY 2018 ).

Modificat de Mirceake
0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.